De topografisch-kadastrale beheerkaart van de Nederlandse Spoorwegen den opgegeven is niet belangrijk. Het programma roept de punten zelf in de vereiste volgorde aan. 7. Controlepunten Ook kunnen punten worden opgegeven die wel in coör dinaten bekend zijn, maar waar niet op wordt aangeslo ten, zoals de punten onder 5. Na aansluiting van de grondslag op de onder 5 opgegeven punten worden de verschillen bepaald tussen de berekende coördinaten en de hier opgegeven coördinaten. 8. Transformatie Tenslotte bestaat de mogelijkheid om het in eerste fase vereffende net gelijkvormig aan te sluiten op verschillen de combinaties van telkens twee aansluitpunten. 9. Eerste fase-vereffening Als tenslotte alle bovengenoemde gegevens zijn inge voerd, waarbij alleen de onder 2, 3, 4, 5 en 6 genoemde gegevens noodzakelijk zijn, worden eerst uit de bena derde coördinaten richtingen en lengten berekend, wel ke worden vergeleken met de waargenomen lengten en richtingen. De verschillen worden afgedrukt en op deze manier kan tijdig worden ontdekt of alsnog fouten zijn opgetreden (bijv. meerdere oriënteringen op eenzelfde standplaats, verkeerde richtpuntaanduidingen e.d.). Als uit de controle geen duidelijk aanwijsbare fouten meer naar voren komen, kan worden vereffend. 1. Doel en functie van de beheerkaart Zoals vele wegbeheerders heeft ook NS een topogra- fisch-kadastrale beheerkaart. In het gebruik ervan weer spiegelt zich de veelzijdigheid van het spoorbedrijf. De beheerkaart wordt o.a. gebruikt als „grafische onder grond" voor de documentatiesystemen met betrekking tot objecten en installaties (sporen en wissels, bovenlei ding en andere elektrotechnische installaties, stations- en andere gebouwen, kabels en leidingen, enz.), als hulpmiddel bij het algemeen beheer van baan en onroe rend bezit (vergunningen, verpachtingen en verhurin gen, onroerend-goedbelastingen, regelingen met water schappen, enz.), en voor bijzondere spoortechnische aangelegenheden als het regelen van „vervoer buiten profiel" of het bepalen van nauwkeurige onderlinge af standen van bepaalde objecten. De betekenis die de be heerkaart in het bedrijf heeft, kan worden gerelateerd NGT GEODESIA 84 Nadat de grondslag is vereffend, wordt automatisch een bestand opgesteld met daarin de meetgegevens en an dere invoergegevens en de resultaten van de vereffe ning, te weten de grenswaarden, correcties, de één dimensionale toets (w-grootheden), de schaalfactor ten opzichte van het RD-net, de meerdimensionale toets (F- grootheid), de berekende coördinaten en eventueel de sluittermen met controlepunten (zie onder 7) en met aansluitpunten (zie onder 8). Tevens wordt automatisch aangegeven welke waarnemingen een w-toetsgrootheid hebben groter dan 3,28. Het bestand kan direct op pa pier worden afgedrukt. De na vereffening berekende coördinaten worden auto matisch in een apart bestand opgeslagen, alsmede de coördinaten van detailpunten en paspunten (dit alleen na de definitieve tweede fase-vereffening). 10. Tweede fase-vereffening Als de grondslag intern is vereffend, wordt overgegaan tot de vereffening op de aansluitpunten; deze worden in de programmatuur als niet-stochastisch beschouwd. Na de vereffening worden de paspunten berekend en afge leverd aan de tekenkamer van de afdeling Kartografie; in- en uitvoer van het grondslagnet worden opgeslagen in een database. Literatuur 1. Oosterbroek, E. P., Afstudeerscriptie. 1983. aan het feit dat de vele tientallen interne gebruikers ge zamenlijk per jaar ongeveer 25 000 afdrukken bestellen. Het is voor de lezer van dit tijdschrift wellicht interessant om iets uitvoeriger stil te staan bij de toepassing die de hoogste eisen stelt aan de meetkundige kwaliteit, name lijk het fungeren als basis voor het technisch ontwerp van objecten en van daaruit voortvloeiende reconstruc ties van de bestaande sporensituatie, zoals bij het bou wen van extra perrons, spoorverdubbelingen, vervan ging van grote bruggen, het bouwen van nieuwe halten, viaducten en „vrije kruisingen", en niet te vergeten de grotere baanomleggingen. De rol van de beheerkaart inzake het ontwerpen van spoorgeometrie is de volgende: a. Door de tekenkamer van de afdeling Kartografie wordt een maatvaste gerasterde dochtercalque van de in principe reeds bestaande beheerkaart geleverd, 293 door J. A. Luitwieier, chef van de afdeling Kartografie van de NV Nederlandse Spoor wegen. SUMMARY The topographical basic-map 1 1 000 of the Netherlands Railways Netherlands Railways are carrying out a 12 years programme for photogrammetrical mapping. The main concepts of this topographical-cadastral 1 1 000-map are described, with a brief review of historical backgrounds. ZUSAMMENFASSUNG Das vermessungstechnische Grundplan der Niederlandischen Eisenbahnen Die Niederlandische Eisenbahnen GmbH führen ein 12-Jahriges Programm durch für die photogramme- trische Kartierung der Bahnanlagen. Der kartographische Entwurf und der photogrammetrische Produk- tionsablauf werden beschrieben.

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 11