b. Een computerafslag met de paspuntcoördinaten en -nummers, waarop ook de coördinaten van de hecto- meterpalen zijn vermeld (deze zijn fotogrammetrisch slecht zichtbaar). c. De bladhoekcoördinaten van de te maken bladen. Hiermee kan de ligging van het kaartbeeld binnen het bladkader worden geregeld; tevens kan hiermee een plotter worden gevoed, die kader, ruitennet en pas- punten tekent. d. Luchtfotopositieven (contactafdrukken op papier), waarop de kaarteergrens in rood is aangegeven en de nummers van de paspunten zijn opgeplakt. e. De luchtfotonegatieven (originelen). f. Tekeninghoofden (transparant, zelfklevend). g. Lichtdrukken van bestaande kaarten, die zijn bedoeld om tijdens de naverkenning gericht te kunnen zoeken naar bijvoorbeeld duikers. h. Topografische kaarten 1 50 000 ten behoeve van de naverkenning. Verder loopt het project als volgt: a. De firma maakt een analoge stereokaartering; een witdruk hiervan wordt naar NS gezonden om aan te geven in welk stadium het werk verkeert en hoe de kaartering er uitziet; dit is tevens de voorwaarde voor de betaling van de eerste termijn van de aanneem- som. b. De naverkenning wordt door de firma uitgevoerd en verwerkt in de kaartering. Het begrip naverkenning heeft bij NS een andere betekenis dan bijvoorbeeld bij de GBKN. NS heeft er bijvoorbeeld nooit brood in ge zien om „dakoverstekken" terug te zetten; een foto- grammetrische kaart vertoont dakranden take it or leave it! Toch is ook de naverkenning door NS nogal arbeidsintensief; zo moeten van alle wissels de „voor- en achterlassen" worden opgemeten ten op zichte van het dichtstbijzijnde portaal. Als overigens ergens op het te kaarteren baanvak of station de ter reinsituatie flink is gewijzigd (doordat de luchtfoto's één jaar oud zijn, of in enkele gevallen twee jaar) is de afspraak met de firma, dat in zo'n geval niet behoeft te worden bijgemeten; NS doet dit dan in eigen be heer. Als de naverkenning gereed en verwerkt is, wordt wederom een termijn van de aanneemsom be taald. c. Na het gereedkomen van de stereokaartering met in gewerkte naverkenning, maakt de firma een handcal que op polyesterfilm, waarvan een witdruk aan NS wordt opgezonden ter correctie. Op deze witdruk worden alle fouten en onvolkomenheden in rood aan gegeven. Vervolgens worden de aangegeven correc ties door de firma in de calque verwerkt. d. Nu kan de aflevering plaatsvinden van kaarteringen, calques en de toegeleverde documentatie. Via de eveneens meegeleverde witdrukken met correcties wordt op de calques gecontroleerd of alle correcties zijn aangebracht, waarna NS de kaarten afwerkt. Afwerking door NS Op de tekenkamer van de afdeling Kartografie van NS vindt nu de afwerking plaats en wel voor de volgende onderdelen: - het bladnummer, de schaal en het bladformaat; - de naam van de firma en de datum van fotovlucht en van kaartering (zie fig. 6). i 8 8 k a. Tekeninghoofden In het tekeninghoofd wordt aangegeven: l - de naam van het baanvak; - de „geografische codering" van NS; - de beginkilometer van het blad; Fig. 6. Een compleet blad (verkleind). NGT GEODESIA 84 299

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 19