b. Hectometerraaien De hectometerpalen langs de spoorbaan staan helaas niet allemaal op 100 m afstand van elkaar. Er wordt mid dels de nieuwe kaarten een grafiek" gemaakt van de plaats van deze palen, die tegelijk met de paspunten in coördinaten zijn bepaald. Hieruit kan de nagenoeg juiste plaats van de raaien worden bepaald, waarna deze op de kaart worden aangebracht en bijgeschreven. De hecto meterpalen worden gekaarteerd uit coördinaten, d.w.z. op hun „werkelijke plaats" (die meestal enkele meters afwijkt van de plaats van de raai). c. Gebouwen Van alle gebouwen die zich binnen de NS-grenzen be vinden, wordt nagegaan welke NS-eigendom zijn (niet alle gebouwen op NS-terreinen zijn NS-eigendom). Deze worden gearceerd. Kaarteren van de kadastrale grens Tenslotte worden de kadastrale grenzen van de NS- eigendom gekaarteerd door het bureau Kadastrale Aan gelegenheden van NS. De grenzen worden eerst gekaar teerd op de stereokaarteringen, waarna ze worden geko pieerd op de achterkant van de moedercalques. Er worden drie verschillende gegevensbronnen gebruikt: a. Indien aanwezig: kadastrale veldwerken van Kador of NS, in een meetkundige grondslag (die in het alge meen niet dezelfde is als de grondslag waaruit de paspunten zijn bepaald). b. Indien geen veldwerken in RD-grondslag beschikbaar zijn, worden andere veldwerken gebruikt. c. Indien in het geheel geen veldwerken beschikbaar zijn, wordt teruggevallen op de gegevens van de baanaanleg; dit zijn in het algemeen decimetermaten ten opzichte van de toenmalige baanas, een waarde volle erfenis van HIJSM, SS en de andere oorspron kelijke spoorwegmaatschappijen (zie fig. 7). Naar schatting wordt zeker 60% van de baanvakkilo meters volgens punt c „begrensd", ongeveer 25% vol gens punt a en ongeveer 15% volgens punt b. Uitgifte Na aflevering van een dochtercalque op maatvaste film aan het bureau Technische Documentatie is de kaart voor alle NS-instanties beschikbaar. 5. Ervaringen bij uitbesteding de prijs-kwaliteits- verhouding Bij het hoofdstuk uitbestedingen moeten enkele kantte keningen worden geplaatst. Men kan zich namelijk afvragen of het hiervoor ge schetste proces altijd zo vlekkeloos verloopt. Met andere woorden, als je maar de juiste documentatie verstrekt, je wensen duidelijk schriftelijk en met voorbeelden geïl lustreerd kenbaar maakt, krijg je dan altijd het juiste eindprodukt? In 1975 is heel voorzichtig begonnen met uitbesteding van kaartwerk, in eerste instantie alleen de stereokaarte- ring. De naverkenning en het maken van de calque wer den toen nog door NS zelf gedaan. De ervaring leerde, dat dit niet de juiste weg was, omdat bij het uitwerken van de luchtfoto's te veel details waren weggelaten, Jlêo Fig. 7. Tekening van aanleg (1888). 300 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 20