De landmeetkundige ondersteuning van geautomatiseerd mechanisch spooronderhoud waarvan men niet volkomen zeker was. Men dacht ken nelijk dat dit wel bij de naverkenning zou gebeuren, die niet door de firma werd uitgevoerd. Al spoedig werd ertoe overgegaan het gehele werk uit te besteden, inclusief de naverkenning en het maken van de calque. Door de loop der jaren hebben diverse firma's kaarteeropdrachten voor NS uitgevoerd, waarbij steeds een flinke „leerperiode" nodig was. Uiteindelijk is een situatie bereikt, waarin drie firma's (één grote en twee kleinere) voldoende ervaring in dit zeer specialistische kaarteerwerk hebben verkregen om zonder meer te kun nen worden ingeschakeld in het standaardproces, zoals in hoofdstuk 4 beschreven. In de loop der jaren is daar bij, vanuit aanvankelijk grote onderlinge verschillen, een redelijk vergelijkbaar niveau van prijs-kwaliteitsverhou- ding ontstaan, hoewel nog steeds de goedkoopste firma ook de meest constante en betrouwbare kwaliteit levert. De opdrachten worden verleend op basis van „tarieven" voor een strekkende baanvakkilometer en voor een hec tare (emplacement). Deze tarieven kunnen elk jaar wor den bijgesteld. Vrijwel altijd hebben de opdrachten een omvang van meer dan 15 km, waarin smallere en brede re stroken in het algemeen in ongeveer dezelfde meng- verhouding voorkomen. Zodra de strookbreedte meer dan ongeveer 65 m bedraagt, wordt het hectaretarief gunstiger voor de firma, en wordt dat tarief toegepast; buiten de stationsemplacementen is dit maar zelden het geval. De uitgifte van stereokaartering, naverkenning en cal queren in één opdracht vereenvoudigt de planning en resulteert in een zeer goede beheersbaarheid van de voortgang; de normale doorlooptijd van opdrachtverle ning tot aflevering van de calques bedraagt bij de meest ervaren firma hoogstens drie maanden. Overigens wor den ook bijzondere urgenties, waarover dan afzonder lijke afspraken worden gemaakt, altijd gehaald. 6. De bijhouding Hoe wordt de NS-beheerkaart bijgehouden? Ten eerste door z.g. „ingezonden" revisies. Deze revisies worden ingezonden door de diverse beherende NS-instanties, zodra een bepaald werk is voltooid, zoals een spoor- wijziging, een tunnel, een viaduct, een gebouw, enz. Dit gebeurt zowel bij sloping als bij stichting; de revisies worden dan door een tekenaar op de dochtercalque van de beheerkaart toegepast. De moedercalque blijft on aangetast; van de dochtercalque worden immers de af drukken voor de gebruikers gemaakt. De nauwkeurig heid van deze ingezonden revisies is niet zo hoog, zodat de betekenis ervan dus veeleer moet worden gezocht in het actueel houden van de kaart. Eén tekenaar heeft aan dit werk ongeveer driekwart dagtaak. Verder worden de moederkaarten op aanvraag, of als er indicaties zijn dat dat nodig is, volledig landmeetkundig gerevideerd; in principe wordt dit uit luchtfoto's gedaan. Overigens bestaat nog geen duidelijk beeld omtrent de wenselijke omvang van de kaartrevisie nadat de herkaar- tering zal zijn voltooid. Het bestand zal dan uit ruim 3 000 km bestaan. Een in mei 1984 uitgevoerde proef met de lijn Den Haag- Rotterdam Hofplein (via Pijnacker), die in maart 1978 was gekaarteerd, leverde echter een nogal „schokkend" resultaat: op bijna alle zeventien bladen wemelde het van grote en kleinere veranderingen, en dat na slechts zes jaar! Een eventuele systematische revisie met een cyclus van gemiddeld tien jaar zou reeds een revisiecapaciteit van 300 bladen per jaar betekenen. In ieder geval zal moeten worden voorkomen, dat dit voor het hele NS-bedrijf zo waardevolle bedrijfsmiddel door veroudering aan waarde zal verliezen. door dr. ir. H. Quee en ing. B. AGroen, respectievelijk chef van de sector Geodesie, en systeemanalist bij de NV Nederlandse Spoorwegen. SUMMARY The geodetic control of automated tamping of curved tracks A description is given of a system, developed by the Netherlands Railways, for the geodetic control of laser-guided tamping machi nes when used in curves. The quality-requirements for the geodetic part of the process are pointed out, followed by a review of methods for measurement and computation. ZUSAMMENFASSUNG Entwurf und Realisierung von Gleiskorrekturen durch auto- matisierte Stopfmaschinen auf vermessungstechnische Grundlage Es wird beschrieben wie eine optimale Gleisgeometrie realisiert wird durch moderne, lasergesteuerte Stopfmaschinen. Die Niederlandische Eisenbahnen haben ein System entwickelt dass es ermöglicht vermessungstechnische Trassenparameter und Absteckgrössen für die Laserstrahl direkt in den Rechner der Stopf- maschine ein zu führen. Die zu stellende Genauigkeitsanforderun- gen für den geodatischen Teil des Prozesses werden analisiert. De nummers [1] t.m. 14] verwijzen naar „Literatuur' aan het eind van dit artikel. op p. 311 1. Inleiding Over het onderwerp van dit artikel is al eerder gepubli ceerd. In het voormalige Nederlands Geodetisch Tijd schrift is in 1978 een artikel opgenomen [1]*), waarin de theoretisch-landmeetkundige grondslagen van het toen nog in het ontwerpstadium verkerende systeem worden behandeld; verder is in 1982 gedurende een symposium van Commissie 5 van de FIG in Aalborg een aan dit the- NGT GEODESIA 84 301

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 21