de komst van het AKR-systeem een slagvaardiger aan pak van allerlei administraties mogelijk is. Vele gemeen ten grijpen naar het middel van automatisering als er direct inkomsten tegenover staan. Een manier om min der geld uit te geven door een economisch beter wer kend apparaat wordt meestal niet serieus bestudeerd. Vooral vanwege het feit, dat in de toekomst veel infor matie tussen de verschillende bestuurslagen zal worden uitgewisseld en verwerkt, zullen onderzoeken noodzake lijk zijn. 4. Gegevensverstrekking naar en van het Kadaster In de ontwerp-Kadasterwet wordt er impliciet van uitge gaan, dat een stroom van gegevens naar het Kadaster zal gaan. Welke die gegevensstroom ook moge zijn, be langrijk hierbij is de koppeling van huisadressen en kadastrale percelen. Alleen de gemeenten zijn in staat om deze relatie te leggen. De BOCO heeft hiervoor een norm ontworpen in de vorm van het PAP-systeem (per- ceel-adres-plaatscoördinaten). Bij rechtsovergangen als vererving, boedelscheiding en boedelvermenging zullen vele gegevens vanuit de Bur gerlijke Stand moeten worden geleverd om tot een zo volledig mogelijke publikatie te komen. In de ontwerp-Kadasterwet ligt het accent op het indivi duele perceel en de individuele informatieverstrekking. Er is echter ook behoefte aan het beschikbaar hebben van massale informatiestromen, waarbij allerlei bestan den met elkaar kunnen worden vergeleken. Het Kadas ter kan hiermee op een gemakkelijke wijze worden inge licht over afgegeven bouwvergunningen en meldingen van voltooide bouwwerken. De plannen om hypothecaire bezwaardheid ook in de AKR op te nemen, zouden het mogelijk moeten maken om deze ook via de „Massale Output" te verstrekken. Bij het terugleveren van gegevens zal een aantal totaal verouderde voorschriften aan de maatschappelijke ver houdingen van dit moment moeten worden aangepast. Ook bij de toekomstige structuur van informatievoorzie ning op het gebied van Vastgoed, Topografie en Leidin gen, waarbij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers als verzamelplaats en informatiecentrum op treedt, zouden bepaalde taken door gemeenten moeten worden overgenomen. De volgende onderwerpen, welke in het IOG zijn bespro ken, houden verband met de grafische weergave van kadastrale percelen en topografische elementen. Perceelsvorming De gemeenten hebben wensen geuit met betrekking tot de leesbaarheid van de kadastrale kaart. Er zou meer aandacht moeten worden besteed aan het samenvoegen van percelen met dezelfde rechtstoestand. Ook ter voor koming van cultuurpercelen is dit zonder meer een nood zaak. (Van een cultuurperceel is sprake, als een eigenaar van aan elkaar grenzende, afzonderlijk genummerde kadastrale percelen met dezelfde rechtstoestand een ge- bruiksindeling maakt, welke afwijkt van de kadastrale perceelsindeling.) Vaak wordt bij de overdracht of vestiging van beperkt zakelijke rechten de cultuurgrens voor de kadastrale per- ceelsgrens aangezien. Het gevolg is, dat in de akte een geheel kadastraal perceelnummer wordt genoemd, ter wijl het de bedoeling van partijen was om een gedeelte van het kadastrale perceel over te dragen. Door kadas trale percelen samen te voegen en door onderzoek ter plaatse kan dit worden voorkomen. Bij het op het spoor komen van discrepanties is nu veel tijd en geld gemoeid met het herstellen en rectificeren. Ook ten aanzien van de splitsing leven er een aantal wensen. Het zou bijvoorbeeld mogelijk moeten zijn om gemakkelijker openbare en niet-openbare gronden te scheiden en ook de diensten en bedrijven binnen de ge meente als eigenaar te kunnen afsplitsen met een af zonderlijk nummer. Op deze wijze ontstaat vanzelf een beter grafisch beheerspatroon (bijv. stratenpatroon) van gemeentelijk eigendom. Verder hebben de gemeenten veel belang bij een hoge actualiteit van de kadastrale kaart, d.w.z. bij een tijdige verwerking op de kaarten van de overdracht van gedeel telijke kadastrale percelen. Grootschalige Basiskaart van Nederland De voordelen van een GBKN waren nog onvoldoende bekend. Vandaar dat ook dit onderwerp ter sprake is ge weest. De functies van de kaart bij ontwerp, uitvoering en beheer van alles wat zich op en in de bodem bevindt of nog wordt geprojecteerd, is specifiek belicht. De voordelen vloeien dan voort uit het feit, dat allerlei objec ten veel gemakkelijker onderling uitwisselbaar worden en dat elke individuele benadering bij aanmaak en muta tie van de basiskaart is uitgeschakeld, waardoor veel minder stagnatie optreedt. De kosten vindt men echter een struikelblok voor een gemeente plus gemeentelijke nutsbedrijven. De gemeenten vinden dan ook, dat bij deelname het auteursrecht niet alleen bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers moet liggen, maar bij de gezamenlijke participanten, zodat de in komsten uit verkoop ook bij hen terechtkomen. Na het gereedkomen van een GBKN van een gemeente zouden kadastrale kaarten hieraan, voor wat betreft schaal en bebouwing, identiek moeten zijn. 6. Slot Het overleg met gemeenten binnen het IOG heeft de blik voor eikaars problematiek verruimd. Daardoor konden een aantal aanzetten tot verbeteringen worden geformu leerd. Het IOG heeft hiermede een poging gedaan om kenbaar te maken wat er aan de basis leeft. De coördinatie van Rijk, provincie en gemeenten om in formatie doelmatiger en doeltreffender te laten verlopen, zal via de op 14 juni 1984 geïnstalleerde voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie nader gestalte moeten krijgen. Met name is het wenselijk, dat er een provinciaal advies orgaan komt, waarin de signaliseringsfunctie van het IOG wordt omgezet in het treffen van bestuurlijke maat regelen. De noodzakelijke vernieuwing van de gemeen telijke organisatie, die in de inleiding is aangeduid, kan hiermede worden gestimuleerd. De effecten van heroverwegingsoperaties, waarmee men wordt geplaagd en de op komst zijnde arbeidstijd verkorting dwingen eigenlijk ook al tot een meer efficiën te, bedrijfsmatige aanpak van de werkzaamheden bij de overheid. 344 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 20