Echt betaalde onlangs 1200 gulden voor het simpel vere nigen van een aantal percelen in een bestemmingsplan). Het toch al dalende werkaanbod door de economische recessie zal nu nog meer gaan teruglopen door de spi raalwerking. Op korte termijn genomen zal dit leiden tot ernstig verlies aan dienstverlening en aan arbeidsplaat sen! Om dit te voorkomen, moet ernstig worden over wogen een aantal taken te decentraliseren naar de ge meenten. Met name de taken zoals hierboven genoemd; deze worden nu uitgevoerd door de provinciale directies van het Kadaster. Decentralisatie Uitgangspunt van mijn decentralisatiegedachte is dat: - er een kadaster dient te worden gehandhaafd als in formatiebron van gegevens betreffende de zakelijke rechtstoestand en de gesteldheid van onroerende goederen; - de dienstverlening ten aanzien van de mens-grond- relaties optimaal moet zijn, dichter bij de burger, be taalbaar, toegankelijker en volledig; - bezuiniging op de rijksbegroting noodzakelijk is en - een kadaster kostendekkend moet zijn. Binnen de verschillende bestuurslagen wordt veel ge praat over deregulering, het terugdringen van de bureau cratie, waardoor de dienstverlening wordt verbeterd. Een van de instrumenten voor deregulering is decentrali satie. In de huidige situatie is het Gemeentekadaster in feite een dependance van het Rijkskadaster, echter met dien verstande, dat de gegevens onvolledig zijn. Zij zijn een momentopname, hetgeen voor de gebruikers misleidend en verwarrend is. Om problemen te voorkomen, moeten de gebruikers tóch naar het Rijkskadaster om de juiste informatie over eigendomsverhoudingen e.d. te ver krijgen. Met het gemeenteplan is het nog triester gesteld. Zowel de bebouwing als de eigendomsgrenzen zijn niet te ver trouwen. Noch bij het Rijkskadaster noch bij het Ge meentekadaster verkrijgt de informant een volledige relationele informatie. Wat is dan in deze tijd en in de huidige vorm de zin van een Gemeentekadaster? Door decentralisering wordt bezuinigd op huisvestings kosten, rente en afschrijvingen van investeringen en op reis- en verblijfkosten. Verder zullen na decentralisatie vele onproduktieve uren van het reizen van de meetploe- gen naar de werkplek niet meer voorkomen. Door het multi-functionele belang van de kaarten en de openbare registers voor de gemeenten, kan een Ge meentekadaster kostendekkend werken. Naast de mid delen, welke betrekking hebben op de verrichtingen die voortvloeien uit de taken genoemd in artikel 3 lid 1 letters a, b, c, e, f en g van de ontwerp-Kadasterwet, zal het aandeel ten behoeve van sociale voorzieningen (ver- mogènscomponent), onroerend-goedbelastingen, toe passing Hinderwet, grondbedrijfsexploitaties, bouw- en woningtoezicht, stadsvernieuwing, sanering, herinrich ting, reconstructies en beheer, een nieuw Gemeente kadaster kostendekkend maken. Bij Koninklijk Besluit van 9 juli 1975 no. 410 werd de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers belast met de vervaardiging, bijhouding en uitgifte van een Grootschalige Basiskaart van Nederland, de GBKN. Dit besluit werd genomen op aanbeveling van de Commissie Grootschalige Basiskaart. De overwegingen van de Commissie waren: - met de overgang van de Dienst van het Departement van Financiën naar het Departement van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening is de verandering in doelstelling en taak duidelijk onderstreept; het ver vaardigen van basiskaarten voor technisch en plano logisch gebruik sluit aan bij deze ontwikkeling; - de integratie van landmeetkundige en kartografische werkzaamheden voor de eigen dienst (hermeting, bij houding, ruilverkaveling) en voor de vervaardiging en bijhouding van de GBKN, is bij het Kadaster goed realiseerbaar; de Dienst heeft een grote ervaring op het gebied van de samenwerking met andere dien sten, bedrijven en ingenieursbureaus; - de organisatievorm voor de GBKN-vervaardiging, zo als de Commissie deze voorstelt, sluit goed aan bij de centrale en regionale organisatie van het Kadaster; - in het ontwerp van wet op de leidingenbeheerders- registratie is een belangrijke taak toegewezen aan het Kadaster. De GBKN en de leidingenregistratie hou den nauw verband met elkaar. Dit zijn voor een dergelijk belangrijk besluit zeer zwakke argumenten. In de praktijk is dan ook gebleken dat door deze, bij voorbaat vaststaande, taaktoewijzing geen oplossing is gekomen voor de belangrijkste knelpunten, namelijk de bijhouding en financiering van de basiskaart. Slechts de gemeenten zijn als enige in staat de bijhou ding op adequate wijze uit te voeren. Niet alleen omdat zij de belangrijkste gebruikers zijn, en wel ten behoeve van o.a. het wegbeheer, het ontwerpen van bestem mingsplannen, verkeersplannen en het gebruik voor be- heersdoeleinden zoals eigendomsadministratie, pacht, huur enz., maar ook omdat het totale ruimtelijke gebeu ren hoofdzakelijk door hen wordt bepaald. Daartoe die nen zij alle relevante gegevens te verzamelen. Door decentralisatie zal de GBKN sneller kunnen worden voltooid. Landinrichting is een ingrijpend plaatselijk gebeuren. Met name het ontwerpen van de plannen van toedeling van ruilverkavelingsprojecten heeft grote ruimtelijke consequenties, welke beter zijn te overzien door de ge meentelijke besturen en hun ambtelijke apparaten. Hier bij kan worden gedacht aan de ingewikkelde relatie met het bestemmingsplan buitengebied. Nu is er een te grote discrepantie tussen de Plaatselijke Commissie en de ambtelijke adviseurs met betrekking tot gebiedskennis, alsmede met betrekking tot de kennis van de bewoners in relatie tot het ruilverkavelingsgebied. Na decentralisa tie van voornoemde taken naar de gemeenten dient de plaatselijke landmeter-deskundige derhalve de coördina tie van de landmeetkundige en kadastrale activiteiten binnen de ruilverkaveling opgedragen te krijgen. Bij de, gekeken naar de gedecentraliseerde taken, te „kleine gemeenten", zo die er nog zijn na de gemeente lijke herindelingen, of bij grensoverschrijdende ruilverka velingen, kan een beroep worden gedaan op de Wet Ge meenschappelijke Regelingen. Privatisering In de brief van de Minister van Financiën aan de voorzit ter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (zitting 1982-1983, 17938, no. 1) wordt een eerste selectievoor- stel gedaan voor concrete privatiseringsonderzoeken. In bijlage 2, toelichtingen bij de onderwerpen eerste fase van concrete privatiseringsonderzoeken, onder nummer 13, wordt voorgesteld te onderzoeken welke mogelijk- 346 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 22