TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT AFDELING DER GEODESIE 25-jarig ambtsjubileum A. Bruining Op vrijdag 14 december 1984 is het 25 jaar geleden dat de heer A. Bruining bij de Afdeling der Geodesie in dienst kwam. Vele afgestudeerden zullen zich herinneren hoe hij een ieder altijd met raad en daad terzijde stond. Vandaar dat gelegenheid wordt gegeven om hem te feliciteren met dit jubileum. Het officiële gedeelte heeft plaats in de grote collegezaal van de Af deling der Geodesie, Thijsseweg 11, Delft. Aanvang: 15.30 uur. Daarna zal de jubilaris een receptie worden aangeboden. Afscheid H. C. van der Hoek Op 1 januari 1985 zal de heer H. C. van der Hoek de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool (vervroegd) verlaten. Ter gelegenheid daarvan zal hij op woensdag 19 december 1984 een afscheidsvoordracht houden, getiteld: De blauwe juffrouw". Plaats: Aula van de Technische Hogeschool Delft, Mekelweg 1, Delft. Aanvang: 15.00 uur. Na afloop van de voordracht is er een receptie in de Ballonnenzaal. ledereen is van harte welkom. Het Bestuur van de Afdeling der Geodesie KORTE CURSUS RADIOPLAATSBEPALING De Afdeling der Geodesie zal in samenwerking met de Hydro- graphic Society" een cursus organiseren over nauwkeurige radio plaatsbepaling. Deze cursus, die in het Engels wordt gegeven, wordt gehouden aan de Afdeling der Geodesie van de TH Delft, van maandag 14 tot en met donderdag 17 januari 1985. De cursus is speciaal bedoeld voor mensen die met radioplaats- bepalingssystemen werken. De nadruk zal worden gelegd op meer theoretische aspecten, waarbij de samenhang en de verschillen tus sen verschillende radioplaatsbepalingssystemen duidelijker zullen worden, evenals hun begrenzingen wat betreft bereik, nauwkeurig heid en de continuïteit in gebruik. Het is verder de bedoeling, dat de deelnemers beter thuis raken in de keuze en het gebruik van ver effeningsmethoden en filtertechnieken en in het gebruik van geo detische berekeningen. De cursus is als volgt ingedeeld: Maandag: een facultatieve dag voor wie wil worden opgefrist over de grondprincipes van matrixrekening en kleinste kwadratenveref- fening. Dinsdag: een overzicht van de voortplantingseigenschappen van radiogolven, van de gebruikte signaalvormen en van de meetprinci- pes. Woensdag: landmeetkundige berekeningen op de ellipsoïde, inclu sief de geodetische datumproblemen, reductie naar de ellipsoïde. Donderdag: nauwkeurigheid, vereffening en toetsing van radio- plaatsbepalingsmetingen, inclusief dynamisch filteren (Kalman fil ter). 's Morgens zullen lezingen worden gehouden; in de middagen is er tijd voor oefeningen, demonstraties en discussies. Mensen met een HTS-diploma in een passende richting zullen de cursus zeker kunnen volgen. Leraren zijn: G. Bakker, J. C. de Munck en G. L. Strang van Hees. Voor de cursus van drie of vier dagen zal f 500,— in rekening wor den gebracht. Hiervoor krijgt men, behalve de lessen en een volle dige handleiding, drie of vier lunches, koffie en thee. Secretariaat: mevr. W. G. Coops, tel. 015 - 783289, en mevr. M. J. Blotwijk, tel. 015 - 783546. Afdeling der Geodesie van de TH Delft, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. Deelnemers kunnen zich schriftelijk opgeven bij mevr. Coops (zie boven) met opgave van naam, adres, aantal dagen (drie of vier). De inschrijfkosten dienen vóór 15 december 1984 te worden over gemaakt op postgironummer 3913552 ten name van de heer F. M. C. van Duinen te Delft, met vermelding van „radiopos. cur sus" en de naam van de deelnemer. EERSTE EDITIE POLYAUTOMATISERINGS ZAKBOEKJE NU AL UITVERKOCHT! Op 1 mei 1984 werd het eerste exemplaar van het Polyautomatise- rings Zakboekje in ontvangst genomen door premier Lubbers. Nie mand kon op dat moment voorzien hoe overweldigend de belang stelling voor dit nieuwe Polyzakboekje zou zijn. Reeds binnen twee maanden was de eerste druk uitverkocht. Onlangs is dan ook de tweede ongewijzigde druk verschenen. Het Polyautomatiserings Zakboekje omvat in totaal 1 248 pagina's met informatie over alle facetten van computers, micro-elektronika, automatisering en informatica. Het Zakboekje is bestemd voor NGT GEODESIA 84 iedereen, die direct of indirect met het brede terrein van de informa tica te maken heeft. Het is een naslagwerk niet alleen voor specia listen, zoals systeemontwerpers en programmeurs, maar ook voor bestuurders, managers en gebruikers van informatiesystemen, als mede voor studenten en mensen met een hobby-computer thuis. Het Polyautomatiserings Zakboekje is te verkrijgen voor de intro ductieprijs van f 59,50 bij elke goede boekhandel, of te bestellen bij PBNA BV, afdeling Polyzakboekjes, te Arnhem, telefoon 085 - 575587. LANDBOUWHOGESCHOOL WAGENINGEN Op dinsdag 18 september jl. werd onder grote belangstelling af scheid genomen van dr. ir. P. Richardus, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de Landbouwhogeschool Wageningen en met name de Vakgroep Landmeetkunde en Tele- detectie per 1 augustus 1984 had verlaten. In toespraken van prof. dr. ir. M. Molenaar en prof. ir. J. E. Alberda werden verschillende wetenschappelijke en persoonlijke kanten van Richardus voor het voetlicht gehaald. Eerder op die dag had prof. dr. ir. W. Baarda namens de Rijkscommissie voor Geodesie (R.v.G.) reeds de activiteiten van Richardus als voorzitter van de R.v.G. werkgroep „Doppler Satellieten Waarnemingen" gememo reerd. Het was een goed idee op dezelfde dag een studiedag over Radio Satellieten Plaatsbepaling te organiseren. Dr. P. Paquet van het Koninklijk Observatorium van België, prof. dr.-ing. G. Seeber van de Technische Universiteit Hannover, ir. P. Sluiter en de pensioen- genieter zelf hielden voordrachten over bestaande en toekomstige radio satellieten plaatsbepalingssystemen, alsmede over de werk zaamheden van de eerdergenoemde Doppler-werkgroep. Een pri meur was het feit, dat prof. Seeber zijn GPS (Global Positioning System) ontvanger van Texas Instruments (kosten: ruim zeven ton!) voor de eerste maal toonde aan de landmeetkundige en geo detische wereld. Een demonstratie die zeer geslaagd kan worden genoemd (want je weet nooit met demonstraties van apparatuur). Te zijner tijd zal ons tijdschrift, door het opnemen van voordrach ten, aandacht schenken aan deze studiedag. B. H. W. van Gelder WERKGROEP GESCHIEDENIS DER GEODESIE Mededelingen no. 3, april 1984 Vervolg van p. 270, juli/augustus nummer. Tijdschriftartikelen Publikaties in buitenlandse tijdschriften: David Smyth. David Thompson's surveying instruments and methods in the Northwest 1790 - 1812. Cartographies Vol. 18, no. 4, Winter 1981. Dit is een uitstekend artikel over de instrumenten en methoden die de Canadese bonthandelaar, ontdekkingsreiziger, landmeter en kartograaf gebruikte bij zijn lengte- en breedtegraads bepalingen in de binnenlanden. Het is juist dit aspect, dat bij historisch-kartografische overzichten vaak wordt vergeten. Mitchell G. Williams. Leonard Digges to Heinrich Wild - Four Hundred Years of Theodolite Design. Surveying and Mapping Vol. 42 no. 1, March 1982, p. 49 - 58. Een beknopte samenvatting van wat reeds elders is gepubliceerd. Geen enkele nieuwe gedachte of eigen inbreng van de schrijver, met uitzondering van de slotopmer king dat hij denkt dat theodolieten met een incrementele codeschijf in de toekomst meer mogelijkheden bieden dan bij het gebruik van een absolute! Opvallend is ook, dat bij twee van de drie afleesvoor- beelden van theodolietranden de door de schrijver opgegeven afle zing onjuist is! R. Jarreck. Zur Geschichte des Markscheidewesens. Vermes- sungstechnik 30. Jahrg. (1982) Heft 12, p. 414 -417. Een beknopt artikel over de ontwikkeling van het beroep, de instrumenten en de meetmethoden van de mijnmeter. Förderkreis Vermessungstechnisches Museum EV - Nachrichten 1/83, in: Algemeine Vermessungs-Nachrichten (AVN) 90. Jahrg., Heft 6 Juni 1983. De Förderkreis is met de redactie van AVN over eengekomen, dat haar Nachrichten voortaan tweemaal per jaar in de AVN zullen worden gepubliceerd om een ruimere verspreiding mogelijk te maken. In deze Nachrichten zijn ook opgenomen de aanvullingen en nieuwe titels van de Bibliographie zur Geschichte des Vermessungswesens (zie p. 5-8). De bedoeling is, dat deze aanvullingen eenmaal per jaar verschijnen. Förderkreis Vermessungstechnisches Museum EV - Nachrichten 2/1984, in: AVN 91. Jahrg., Heft 1 Januari 1984. Men heeft het voornemen af en toe korte beschrijvingen van oude geodetische in strumenten op te nemen. In dit nummer heeft H. Minow de af standmeter van Kühler beschreven (uit 1892), ook aanwezig in de collectie van de Afdeling der Geodesie van de TH Delft. H. C. Pouls, secretaris. 351

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 27