publikaties LANDMETERS VAN DE KADASTRERING VAN NEDERLAND P. S. Teeling. Apeldoorn 1984. Met een bewonderenswaardig doorzettingsvermogen heeft de heer Teeling gegevens over landmeters verzameld. Verschillende publi katies heeft hij reeds op zijn naam staan. Thans verrast hij ons met dit omvangrijke werk van 272 pagina's met 28 bijlagen, dat wordt uitgegeven door de Hoofddirectie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. In tegenstelling tot zijn Repertorium" uit 1982 bevat deze publika- tie vele gegevens, die nog niet eerder zijn gepubliceerd. Bovendien heeft Teeling niet volstaan met het geven van lijsten van land meters en gemeenten, maar hij heeft er vlot leesbare toelichtingen bij gedaan, soms met volledige brieven en voorschriften uit de iet wat schemerige ontstaansperiode van ons huidige Kadaster. Zo doende is dit boek een „must" voor een ieder, die het Kadaster ter harte gaat. Daarom is het erg jammer, dat de oplage uit bezuinigingsover wegingen of zoals de schrijver het eufemistisch uitdrukt: door de tijdsomstandighedenuiterst beperkt is gehou den. De, naar ik vernam 50, exemplaren zijn inmiddels verdeeld over de Provinciale Directies van het Kadaster, de Rijksarchieven en de „voornaamste genealogische genootschappen". In de biblio theek van de Hoofddirectie van het Kadaster te Apeldoorn is dit boek te vinden onder no. A 348. Na een korte algemene inleiding geeft de schrijver, voor zover zijn gegevens strekken, per provincie: 1een beschouwing over vroegere metingen; 2. een beschouwing over de kadastrering; 3. een alfabetische lijst van kadastrale gemeenten anno 1832, met het jaartal waarin de kaarten werden vervaardigd, en de naam van de landmeter met zijn rang; 4. een beschouwing over de voortgang van de kadastrering, waar in drie perioden zijn te onderscheiden, te weten onder Lodewijk Napoleon, onder de Franse overheersing en onder Willem I; 5. een alfabetische lijst van de landmeters met de door hen geme ten gemeenten, alsmede het jaartal. Soms zijn hier nog enkele belangwekkende gegevens aan toegevoegd. In enkele gevallen gaat de schrijver nog wat dieper op onderdelen in, bijvoorbeeld op het voorkomen van „Franse" plans, de aan wezigheid van vervallen plans en kaarten in de Rijksarchieven, en bij Noord-Brabant op de voorschriften en brieven over het „Hol landse Kadaster" en de daaropvolgende periode. Na die provinciale behandeling volgt een lexicografisch namenregister van de 410 landmeters, waarbij soms ook persoonlijke gegevens worden ver meld. Als bijlagen zijn daarna verschillende rapporten, brieven, instructies en formulieren uit deze periode opgenomen, alsmede enkele nog oudere gegevens. Naast het vele, dat in dit boek te waarderen is, zijn er toch ook enkele opmerkingen te maken. De schrijver heeft voor de lijsten al leen gebruik gemaakt van minuutplans en verzamelkaarten. Het zou nuttig zijn geweest erbij te vermelden, dat nog meer gegevens zijn af te leiden uit de z.g. trigonometrische berekeningen en processen-verbaal van gemeente- en sectiegrensbepaling bij het Kadaster, uit de correspondentie van de gouverneur en uit andere archieven bij de Rijksarchieven. Er is voor liefhebbers dus, ondanks het vele wat Teeling reeds heeft gedaan, nog wel het een en ander ter onderzoeking overgebleven. Wanneer Teeling zijn onderzoekingen heeft gedaan, is niet duide lijk. Toch is dit van belang, als hij de vermissing van enige kaarten vermeldt (p. 3). In 1978 heb ik een soortgelijk onderzoek ingesteld en daarbij andere aantallen geconstateerd, te weten: volgens Teeling volgens Muller, 1978 Friesland 10 Groningen 21 23 Drenthe 10 11 Overijssel 8 4 Gelderland 21 60 Utrecht 13 ca. 10 Noord-Holland 12 ca. 22 Zuid-Holland 53 ca. 69 Zeeland 12 23 Noord-Brabant ca. 84 Limburg 10 De vermelding van de vindplaatsen van oude gegevens is helaas onvolledig; zo is niet aangegeven, waar de bijlagen vandaan komen. En evenals in zijn „Repertorium" verwijst de schrijver ook hier naar zeer oude „Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven" (VROA). Naar alle waarschijnlijkheid zijn deze stukken reeds lang geïnventariseerd en onder bepaalde inventarisnummers gemakke lijk te bereiken. Teelings boek zou in waarde nog meer zijn geste gen, als hij deze nummers had vermeld. Over details en conclusies kan mijns inziens soms verschillend worden geoordeeld, maar het zou te ver voeren dat alles in een boekbeoordeling op te nemen. Belangrijk is, dat Teeling met dit boek een wezenlijke bijdrage heeft geleverd voor de studie van de beginperiode van ons Kadaster. E. Muller EDITIE 1984 NEDERLANDSE WETBOEKEN FRUIN Dit onlangs verschenen, betrouwbare en handzame standaard werk, kortweg aangeduid als de Fruin, is wederom bewerkt door mr. M. P. J. A. Cremers, president van de Arrondissementsrecht bank te 's-Hertogenbosch, en zijn zonen mr. J. H. F. J. Cremers en mr. P. H. A. J. Cremers. De eerste uitgave van de Fruin vond plaats in 1876. Mede door ruim een eeuw Fruin-traditie is deze uitgave voor juristen de klassieke bundeling van de Nederlandse wetten. De Editie 1984 is geheel geactualiseerd en uitgebreid. Ook nu weer is een aantal ingrijpende wijzigingen in de algemene wetboeken aangebracht. Maar ook daarbuiten zijn veel wetten en verdragen tot stand gekomen of gewijzigd. In deze editie zijn de wetswijzi gingen tot 1 januari 1984 verwerkt. De Editie 1984 is uitgebreid met de volgende wetten en verdragen: Wet Overeenkomst Wegvervoer. Invoeringswet van het Wetboek van Strafvordering. Protocol behorende bij het Beneluxverdrag aangaande de uit levering en de rechtshulp in strafzaken. Europese overeenkomst nopens het verstrekken van inlichtin gen over buitenlands recht. Vuurwapenwet 1919. Opiumwet. Vedrag inzake de verkrijging van bewijs in het buitenland in burgerlijke en handelszaken. Het werk is handzaam in gebruik omdat: Achter de wetboeken de diverse wetten en verdragen in af zonderlijke afdelingen chronologisch zijn gerangschikt. Verschillende kleuraanduidingen worden gebruikt. Eerder gekozen pagina's direct terug zijn te vinden door de twee leeslinten. Noten onder het betreffende artikel zijn geplaatst. Alle wetboeken en voor de praktijk belangrijke wetten en ver dragen in één band zijn samengebracht. Het formaat gemakkelijk hanteerbaar is. Het in zeer stevige linnen band is gebonden. De stijlvolle Fruin Editie 1984 telt 2108 pagina's en kost f 204, S&J 101-1, LANDINRICHTINGSWETGEVING, RUILVERKAVELINGSWET 1954 Zojuist verscheen de zesde druk van de Landinrichtingswetgeving, de Ruilverkavelingswet 1954, deel 101-1 uit de Editie Schuurman Et Jordens Nederlandse Staatswetten. De landinrichtingswetgeving is vervat in deel 101 van de Editie en bestaat uit drie onderdelen: 1. Ruilverkavelingswet 1954. 2. Reconstructiewet Midden-Delfland. 3. Herinrichtingswet Oost-Groningen en Gronings-Drentse Veen koloniën. Het onderhavige deel bevat naast de Ruilverkavelingswet 1954 en daarmee samenhangende uitvoeringsregelingen ook de Beschik king Beheersovereenkomsten. Laatstgenoemde beschikking bevat de regelen, op grond waarvan agrariërs in bepaalde gebieden een vergoeding kunnen krijgen, indien zij de uitoefening van de land bouw mede afstemmen op doeleinden van natuur- en landschaps behoud. Voor de in de beschikking genoemde „Commissie Beheer Landbouwgronden" zij verwezen naar deel 175 van de Editie, de Wet Agrarisch Grondverkeer. Naar het zich laat aanzien, zal binnen enkele jaren de Ruilverkave lingswet 1954 worden vervangen door de Landinrichtingswet, thans aanhangig bij de Staten-Generaal. Invoering van de Land inrichtingswet betekent echter niet, dat de Ruilverkavelingswet 1954 onmiddellijk zonder betekenis zal raken. De Landinrichtings wet zal een uitvoerig overgangsartikel bevatten, waarin wordt gere geld welke ruilverkavelingen volgens de Ruilverkavelingswet 1954 zullen worden afgewerkt en welke volgens het nieuwe wettelijke systeem. Een en ander zal met zich brengen, dat de Ruilverkave lingswet 1954 voor een aantal projecten nog geruime tijd zal blijven gelden. Deze zesde druk is bijgewerkt tot 1 februari 1984. Bewerker is mr. T. H. J. Joustra, directeur Juridische en Bedrijfsorganisatorische Zaken van het Ministerie van Landbouw en Visserij. De prijs van deze uitgave bedraagt f 29,50. 352 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 28