geomatic, maatgevend in verslagen b.v. landmeetkunde en leidingenregistratie 26e CONGRES ZEELAND De grote matheid van de jaren '80 mag dan allerwegen hebben toe geslagen, het jaarlijkse congres van het NGL voor de regio Zuid west Nederland te Goes mag zich nog steeds verheugen in een niet kapot te krijgen belangstelling. Is het de gezelligheidsfactor (,,Je komt er nog eens een oude bekende tegen"), is het de trek naar „het land waar het leven goed is", of is het de congresformule (een aantal voordrachten over zeer uiteenlopende onderwerpen, niet te diepgravend, en onderbroken door een tentoonstelling en een koffiemaaltijd) die ook dit jaar, op 15 mei, weer de zaal in de Prins van Oranje te Goes met zo'n 150 landmeetkundigen (waaronder en kele Belgische collega's) deed volstromen? Over het juiste ant woord zullen de organisatoren zich niet al te zeer het hoofd breken, zolang de loop erin blijft. (Onderzoeken worden pas gepleegd als het mis gaat.) Na het traditionele welkomstwoord van de heer Van der Steen hoven was het prof. ir. L. van Zuylen, adjunct-directeur van de Topografische Dienst, die in de voordracht „Vervaardiging van Topografische kaarten" zijn gehoor al snel duidelijk maakte, dat zijn dienst méér maakt dan alleen de bekende topografische kaarten („stafkaarten") 1 25 000 en 1 50 000. Men houdt zich bovendien bezig met de vervaardiging van een grote verscheidenheid aan kar- tografische produkten, zoals bleek uit de uitgebreide collectie kaartmateriaal, die de heer Van Zuylen uit zijn koffer te voorschijn haalde. Het nieuwe pronkstuk is ongetwijfeld de Atlas van Neder land in 20 delen, waarvan het eerste deel sinds kort in de boek handel verkrijgbaar is. Op heldere wijze beschreef de spreker de diverse meet- en kaarteer- technieken die bij de kaartvervaardiging in zijn dienst worden toe gepast. Na de middagpauze (met de gebruikelijke tentoonstelling en de Zeeuwse koffiemaaltijd) hield ing. D. Bloeme, technisch hoofd ambtenaar bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat een voordracht over „Meetsystemen bij de Oosterscheldewerken". Een vooral voor de Zeeuwen interessant onderwerp. Wij herinneren ons een voordracht van enige jaren geleden over meetsystemen, die ten behoeve van een juiste maatvoering bij de bouw van de pijlers van de Oosterscheldedam werden toegepast. Intussen is men met de bouw gereed en opnieuw wordt de land meetkundige ingeschakeld. Hier begon het verhaal van de heer Bloeme: De pijlers, betonnen kolossen van 18 000 ton, moeten op hun plaats in de stroomgaten worden gezet. Dit moet met centimeter nauwkeurigheid gebeuren, anders functioneren de tussen de pijlers aan te brengen schuiven niet naar behoren. Vóór de plaatsing van de pijlers is een fundering aangebracht, waarvan plaats en vlakligging door onderwater meting is bepaald. Aan de hand van een boeiende diaserie liet de heer Bloeme zien hoe een en ander in zijn werk gaat en welke inge nieuze meetapparatuur daarbij wordt ingezet. Aan het einde van deze zomer zal de operatie zijn voltooid. Alleen de toppen van de pijlers zullen dan nog boven water uitsteken. Zag ik het goed, dat na afloop enige Belgische collega's hoofd schuddend de zaal verlieten, verwonderd over die merkwaardige Hollanders, die hun kostbaarste technische kunstwerken onder de zeespiegel verbergen? ir. N. G. H. Koopman RAYONBIJEENKOMST OP 3 MEI 1984 TE ARNHEM Een vijftigtal bezoekers kwam naar de door de rayoncommissie Gelderland georganiseerde avond om te luisteren naar een lezing over „Landmeten in Suriname" door W. Heemskerk. Aan de hand van dia's werd op heldere wijze uiteengezet hoe een primaire grondslagmeting over het hele land is uitgevoerd. De na druk lag vooral op de voor een landmeter ongewone moeilijkheden, welke worden veroorzaakt door het oerwoud en het tropische kli maat. Het ontbreken van de in Nederland zo rijkelijk aanwezige kerktorens maakte het bouwen van hoge en fragiel uitziende meet torens noodzakelijk. Tussen deze torens werd vanuit vliegtuigen met radioafstandmeters gemeten. In de pauze kon een kleine tentoonstelling van kaarten, foto's, ge bruiksvoorwerpen en souvenirs uit Suriname worden bekeken. Na de pauze werd een film van H. Herlaar vertoond, die als praktikant zijn stagetijd in Suriname heeft doorgebracht. De film gaf een levendig en kleurrijk beeld van het moeilijke en soms gevaarlijke werk (vooral bij de meettorens) en het leven in de binnenlanden. Gezien de grote belangstelling en de goede sfeer was het een geslaagde avond. J. van Buren Hoofdkantoor: Sarisgang 8 Postbus 80 3300 AB Dordrecht Wij verrichten sinds jaren betrouwbaar en effi ciënt de meest uiteenlopende werkzaamheden t.b.v. de Nederlandse overheid, nuts- en in dustriële bedrijven en partikuliere instellingen. Gezien de nauwkeuriger eisen en efficiëntere aanpak voor wat betreft landmeetkundige en lei dingenregistratie werkzaamheden, verrichten wij naast de manuale verwerking, deze werk zaamheden met zeer moderne instrumenten ge koppeld aan een CAD/CAM computer gestuurd tekensysteem, kompleet met een nauwkeurige plotter en digitaliseertafel. Ook civieltechnische werkzaamheden zoals het detekteren van kabels en niet stalen leidingen behoort tot ons service pakket. ingenieurs- en adviesbureau Telefoon 078 - 147053 145838 NGT GEODESIA 84 353

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 29