Kadastrale informatie ten behoeve van gemeenten door prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts, hoogleraar aan de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. Graag voldoe ik aan het verzoek van de redactie om een korte inleiding te schrijven in dit nummer, dat grotendeels is gewijd aan de gemeentelijke kadastrale informatie. Zowel de kadastrale informatie als de gemeentelijke vastgoedinformatie in haar geheel heeft mijn bijzondere belangstelling. Een combinatie van deze twee is een gelukkige keus voor een thema in dit tijdschrift. De gemeenten hebben voor de uitvoering van diverse wettelijke voorschriften en regelingen, voor de beleids bepaling en voor de uitvoering van werkzaamheden be hoefte aan kadastrale informatie. Hoofdstuk 2 van het artikel van Versteeg geeft een gedetailleerd overzicht van de gemeentelijke taken waarvoor kadastrale infor matie is vereist. Naast incidentele gegevensverstrekkin gen aan verschillende gemeentelijke afdelingen verstrekt het Rijkskadaster regulier informatie aan het Gemeente kadaster en aan de afdeling Belastingen. Bij veel kleine gemeenten bestaat geen Gemeentekadaster, maar ligt wel een gedeeltelijke kopie van het Rijkskadaster ter in zage. De kadastrale informatie ten behoeve van de hef fing van de onroerend-goedbelastingen is meestal niet beschikbaar voor andere gemeentelijke afdelingen, om dat belastinggegevens als vertrouwelijk moeten worden beschouwd. Aan de formele kadastrale informatieverstrekking aan gemeenten kleven enkele bezwaren: - de informatie is niet actueel. De kopie van de kadas trale registers eri kaarten geeft de situatie weer per 1 januari. Pas 3 maanden later kunnen de gemeenten over de bijgewerkte informatie beschikken. Een jaar later krijgt men dan opnieuw de nodige informatie. De informatie die bij de gemeenten berust, heeft zo doende een achterstand die ligt tussen 3 en 15 maan den; - de informatie is onvolledig. Omdat de Algemene Naamwijzer bij het Rijkskadaster is gerangschikt per provinciaal kantoor en niet per gemeente, is de in gang op basis van de naam van de rechthebbende bij het Gemeentekadaster niet mogelijk. Een zeer be langrijk gegeven voor de gemeenten is het adres van de rechthebbende. Omdat deze bij het Rijkskadaster niet wordt bijgehouden, kunnen de gemeenten hier over niet via deze instantie beschikken. In het artikel van Ten Kroode wordt nog eens ge wezen op het belang van de publiekrechtelijke infor matie met betrekking tot de kadastrale percelen. Ook deze wordt niet rechtstreeks door het Rijkskadaster geleverd; - de informatie kan nog niet automatisch aan gemeen ten worden geleverd. Steeds meer gemeenten gaan over tot automatisering van de vastgoedregistratie. Enkele grote gemeenten doen dit zelf, soms zijn re gionale rekencentra actief op dit gebied (bijv. Cen trum voor Automatisering Breda-Tilburg) en soms wordt het werk uitbesteed aan particuliere bureaus (bijv. Kafi/RAET met het systeem ORBIS, Philips Telecommunicatie en Informatiesystemen). Waarschijnlijk zal een aantal bezwaren komen te verval len als het Rijkskadaster de gegevens langs automati sche weg kan leveren. Het kan overigens nog geruime tijd duren voordat dit voor het gehele land is gereali seerd. In het laatste jaarverslag van het Kadaster (1983) wordt vermeld, dat een projectplan voor de Landmeet kundige en Kartografische Informatieverwerking (LKI) is opgesteld. Voor 1985- 1990 ligt het in de bedoeling om ongeveer 10% van het totale kadastrale kaartenbestand naar digitale vorm te hebben geconverteerd. Voor wat betreft de Automatisering van de Kadastrale Registratie (AKR) wordt gehoopt, dat de thans bekende planning kan worden aangehouden. Ondanks de grote inspanningen van het Rijkskadaster betekent dit, dat de gemeenten niet op korte termijn kunnen worden geholpen. Dit houdt het gevaar in van verspilling van veel geld en energie, omdat: - een aantal gemeenten zal doorgaan met de bouw of aanschaf van een geautomatiseerd Gemeentekadas ter. Dit betekent dubbel werk in het converteren van de langs handmatige weg verkregen gegevens en bij de opbouw van kadastrale gegevensbanken; - gemeenten zullen streven naar eigen, op maat ge maakte, oplossingen. Zo zal herhaaldelijk het ka dastrale wiel worden uitgevonden. Deze tendens naar decentralisatie zou naar mijn mening niet moeten worden afgeremd, maar juist moeten wor den gestimuleerd. Zowel de gemeenten als het Rijks kadaster kunnen voordeel hebben van deze ontwikke ling. Van de zijde van het Rijkskadaster zouden initiatieven moeten worden ontwikkeld om normen te stellen waar aan gemeenten moeten voldoen bij het converteren en digitaliseren van kadastrale informatie. Er moeten mid delen worden gevonden om de kwaliteit van een geauto matiseerd Gemeentekadaster te bepalen. Bij voldoende kwaliteit kunnen de geautomatiseerde gegevens worden overgenomen in het Rijkskadaster (AKR en LKI) tegen nader overeen te komen voorwaarden. Als men de lasten gaat verdelen, zullen meer gemeenten overgaan tot het opzetten van geautomatiseerde Gemeenteka dasters. Door overname van de resultaten kan het Rijkskadaster sneller en goedkoper de grote automatiseringsprojecten, met name de AKR, realiseren. Een probleem hierbij is, dat er zoveel gemeenten zijn waar het Kadaster mee te maken heeft. Het officiële overleg tussen het Kadaster en de gemeenten biedt hiervoor waarschijnlijk een te kleine basis. Aan de andere kant kunnen met aparte ge meenten wel overeenkomsten in deze zin worden geslo ten. Een goed voorbeeld daarvan is het Beleidsplan Samenwerking tussen de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers en de Gemeente Rotterdam. 332 NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 6