Liggen er nieuwe taken v< de Gemeentekadasters? Ook in gemeentelijke kringen, o.a. in het IOG*), is men de mening toegedaan, dat de functie van het Gemeente kadaster, vastgelegd in de Resolutie van 26 februari 1836, hoognodig moet worden herzien. Alhoewel over een nieuwe taak en de uitbouw van het Gemeentekadaster nog nauwelijks is nagedacht, is wel duidelijk geworden dat het Gemeentekadaster méér zou moeten omvatten dan het voeren van een afschrift van de rijkskadastrale boekhouding. Met het registreren van de publiekrechtelijke rechtstoe stand als taak, waaronder ook een voorkeursregister (WVG Wet Voorkeursrecht Gemeenten), het monu- mentenregister, de registratie van gemeentelijke monu- Informeel Overleg van Gemeentekadasters, waarin 27 gemeen ten participeren. Deze gemeenten behoren alle tot het ver zorgingsgebied van de Bewaring Amsterdam. door Ted Schrover en Wim van Pijkeren, beiden onlangs geslaagd aan de HTS-Landmeetkunde te Utrecht. menten en de legger der wegen dient te worden be grepen, zal het Gemeentekadaster een wezenlijke en meer op de huidige situatie afgestemde functie kunnen vervullen. Op deze wijze zal het zich tevens een geheel eigen plaats kunnen verwerven binnen de registratie van de „totale rechtstoestand" van het onroerend goed. Literatuur 1. De Haan, P., De plaats van het Kadaster in het onroerend goed- recht. Bundel ,,Op goede gronden". 1982. 2. Van Zundert, J. N., Overheidsbestuur en grondeigendom. Hand- en leerboeken der bestuurswetenschappen no. 25. 1980. 3. De Haan, P. en J. M. Polak, Notariaat, onroerend goed en administratief recht. WPNR 5302. 1975. 4. De Haan, P., Coördinatie van de administratieve wetgeving in zake onroerend goed. Preadvies NJV. 1973. 5. Schilthuis, U. G., Coördinatie van wetten en verordeningen welke het recht van eigendom van onroerend goed beperken. NJV. 1973. Vooraf In het vierde jaar van de HTS-Landmeetkunde wordt van de studenten verlangd dat zij, naast het afleggen van het theoretisch examen voor een zestal hoofdvakken, een opdracht vervaardigen. Onderstaand artikel is een sa menvatting van één van deze opdrachten, namelijk voor het vak Vastgoedregistratie. 1. Inleiding In dit artikel zullen de Gemeentekadasters centraal staan; een aantal relevante ontwikkelingen zal worden afgewisseld met door „kopstukken" geventileerde ideeën. Als kernvraag heeft gediend: „Is het gewenst en/of logisch de taken van de Gemeentekadasters ver der uit te bouwen?" Deze vraag sluit in feite aan bij een opmerking van prof. De Haan in het artikel „De plaats van het Kadaster in het onroerend goed-recht" [1]*). Hierin noemt hij een mo gelijke uitbouw van het Gemeentekadaster als middel om de dienstverlening door het Kadaster aan de lagere overheden te verbeteren. Dit zou moeten dienen als al ternatief voor nog grotere decentralisatie van (kadas- De nummers 11] t.m. [13] verwijzen naar „Literatuur" op p. 340 aan het eind van dit artikel. NGT GEODESIA 84 trale) rijkstaken. Voorts dient te worden vermeld dat, waar wordt gesproken over „de Gemeentekadasters", hiermee bepaald niet een afzonderlijke gemeentelijke in stantie wordt bedoeld, maar een kadastrale registratie (kadastraal perceel als basis) op gemeentelijk niveau, waarbij ook de nodige „kadastrale know-how" in de vorm van menskracht aanwezig moet zijn. Hoe die registratie in de gemeentelijke organisatie is ingepast, is weliswaar mede bepalend voor het gezicht van zo'n Ge meentekadaster, maar behoeft geen claims te leggen op het functioneren ervan. 2. Gemeente als gebruiker van het kadastrale systeem De gemeenten kunnen, naast het notariaat, de water schappen en de rijksoverheid, zeker worden aangemerkt als grootgebruikers van kadastrale informatie. Dat deze informatie onontbeerlijk is voor de gemeenten, is een logisch gevolg van de taken die zij hebben te verrichten met betrekking tot het onroerend goed, en van de be langrijke plaats die het onroerend goed inneemt in het maatschappelijk leven. Voor bepaalde gemeentelijke activiteiten is het gebruik van kadastrale gegevens wettelijk voorgeschreven, bij voorbeeld op grond van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning (WRO) en de Onteigeningswet. Andere taken zijn 335

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 9