Misschien omdat men opnieuw koos voor de fotogrammetrie als onderwerp op de eerste dag, misschien omdat men koos voor enkele inleiders uit de eigen kring op de tweede dag (Hoos over „Nieuwe en bijzondere technieken in de reprografie" en Schrik- kema over „Veiligheidsmaatregelen bij metingen"), of misschien door de veranderingen van plaats en dag, ik weet niet wat de reden geweest is, maar het congres groeide uit tot een ware happening. In 1979 werd voor de eerste maal een driedaags congres georganiseerd. Dit was het tiende congres, dus men had ook alle reden om weer eens wat te veranderen. Na vele jaren wachten was de tijd rijp om de banden met de vakgenoten op academisch niveau, verenigd in de Nederlandse Vereniging voor Geodesie, wat strakker aan te halen. Tijdens het tiende congres kon dat, door één dag in samenwerking met deze ver eniging te organiseren. Na het congres gingen we met elkaar verder binnen de stichting. De vierde poot werd aan de stichting toegevoegd, en landmeetkundig Nederland trok daarna gezamenlijk op. De laatste congressen liggen natuurlijk nog zo vers in het geheugen, dat verdere vermel ding van details achterwege kan blijven. Het was toch heel gewoon dat we, in plaats van een damesprogramma, een alternatief programma gingen verzorgen, dat we drie dagen bleven organiseren, omdat met name de exposanten dat op hoge prijs stelden en dat juist die ervoor zorgden, dat de ten toonstelling steeds verder uitgroeide tot een enorme show van apparatuur, programma tuur en vakmanschap. Naast de congressen werden ook lezingen of rayonbijeenkomsten georganiseerd. Velen hebben hieraan in de afgelopen jaren actief meegewerkt. In de begintijd werden deze bijeenkomsten veelal 's avonds georganiseerd. Door een enthousiaste commissie werd dan een spreker uitgenodigd om een bepaald, meestal actueel, onderwerp te komen toelichten. Vooral de contacten tussen de NGL-ers in de regio's werden hierdoor ver sterkt. De laatste vijf jaar zijn de rayonbijeenkomsten op veel plaatsen ook overdag ge houden, vaak om organisatorische redenen (soort onderwerp of beschikbaarheid sprekers). Meteen werd dan van de gelegenheid gebruik gemaakt de onderlinge band wat extra te versterken door de pauzes wat ruimer te houden, zodat voldoende tijd over bleef voor uitwisseling van gegevens omtrent de persoonlijke werkomstandigheden. In dit verband moet natuurlijk in het bijzonder worden vermeld het „Congres Zeeland". Deze regionale bijeenkomst werd al georganiseerd vóór de totstandkoming van het NGL. Later is hieraan het officiële etiket van het NGL gehecht, zonder dat aan de orga nisatie iets veranderde. Dit congres werd al jaren overdag gehouden, omdat de verbin dingen in het Zeeuwse vroeger niet zo eenvoudig waren. Men wilde niet het risico lopen, dat de bezoekers niet meer thuis konden komen. Ook door het organiseren van studiedagen heeft het NGL veel kunnen doen ter ver wezenlijking van de doelstelling van de statuten. Omdat deze studiedagen landelijk waren, werd meestal uitgezien naar een locatie in het midden van het land. Verschil- Jaarbeurs congreszaal. 1975. NGT GEODESIA 84

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 16