gevoegd met die voor automatiseringsingenieur. Erg diepgaand was dit onderwijs niet meer, want alle bekwame hoogleraren werden weggelokt naar Amerika of Rusland. Zakelijk gezien was het daarom niet zo'n vreemde gedachte om de leiding van het Kadaster, of eventueel de gehele Dienst toe te vertrouwen aan een buitenlands bedrijf, wat daarvan ook de kosten mochten zijn. Politiek gezien lag het echter niet zo een voudig, want het druiste rechtstreeks in tegen het regeringsbeleid, dat erop was gericht ondanks alles onafhankelijk van het buitenland te blijven. Zelfs was het niet onmogelijk, dat de opvolgingskwestie van Vermeulen zou leiden tot een moeilijk oplosbare rege ringscrisis! Eigendom van grond en juridische problemen speelden nauwelijks meer een rol. De om vangrijke Kadasterwet uit 1985 bleek zo moeilijk te interpreteren, dat er een reeks van processen uit voortvloeide. Deze werden zelfs meestal tot bij de Hoge Raad uitgevoch ten, die dan volstond met een cryptische uitspraak, welke opnieuw onzekerheden opriep. Het gevolg was een dusdanige verwarring, dat in 1998 regering en Kamer be sloten tot een verkorting van de verjaringstermijn tot vijf jaar. Daarmee waren de proble men weliswaar niet opgelost, maar het loonde niet meer de moeite om er jarenlange pro cessen over te voeren. Tevens paste de korte verjaringstermijn goed in het beleid van de regering. Om de vele miljarden hypotheekbelegging niet te laten afvloeien naar het buitenland, werd bovendien een zware boete gesteld op het aflossen van hypotheken, waardoor eveneens de belangstelling voor de eigendom van onroerend goed ver minderde. Voor de bewaarders bleven er aldus weinig interessante juridische zaken meer te behan delen. De meeste bewaarders verlieten dan ook de Dienst. „Bewaarder" dacht Vermeu len ietwat wrang; de functie had nauwelijks iets te maken met het bewaren van akten die juridisch of fiscaal van belang waren, zoals het bijna 200 jaar geleden was begonnen. De taak van de bewaarder betrof nu voornamelijk algemeen juridische adviezen en inter nationaal recht! Hij had de enig overgebleven bewaarder, Velthuis, naar diens beoorde ling gevraagd over de gevolgen van een ontregeling van de kadastersatelliet. Deze had te kennen gegeven, dat hij weinig moeite zou hebben met de verdediging van het Kadaster in civiele procedures, die zeker het gevolg zouden zijn van fouten in de eigen domsregistratie en in de grenzen. Velthuis verwachtte echter meer problemen als de uit voering van werken er nadelig door zou worden beïnvloed. Wat te denken van een knik in de dijk, die werd aangelegd ter afsluiting van de Waddenzee, of wanneer woonruimte voor jongerenhuisvesting werd toegewezen aan ouderen! En zo waren er meer voorbeel den van onaangename fouten! Nee, wat Velthuis betrof, adviseerde hij een dergelijke ontregeling indien maar enigszins mogelijk te voorkomen, zeker als ook rekening werd gehouden met de internationale consequenties, zoals variatie in rijksgrenzen, onjuiste geleiding van vliegtuigen, verstoring van de straalverbindingen voor telefoon, radio en televisie. Een vraag die hem op de tong brandde, stelde Vermeulen maar niet hardop; wat zouden de gevolgen zijn van een verkeerd gebruik of een beetje misbruik van de kadastrale laser- apparatuur. Velthuis zou hem hierin niet kunnen adviseren, en hij wist zelf heel goed hoe de kaarten lagen. Het gunstigst zou het voor hem persoonlijk zijn als hij het kon doen lijken op een vergissing. Na nog eens te hebben nagedacht, meldde Vermeulen de computer van het BOAKR, dat hij de situatie van de kadastersatelliet in detail ging bekijken. Hij liet zijn vingers over de knoppen van zijn bedieningspaneel glijden en schakelde vervolgens over op hand bediening. Onmiddellijk verscheen het beeld van de aarde en de kadastersatelliet op het projectiescherm in zijn kamer. Ook de Albanese kunstmaan was goed te zien; die was dichterbij dan hij had verwacht. Hij schakelde de laserstraal uit en liet de stroom op hopen in de condensatoren. Vervolgens richtte hij op de Albanese kunstmaan. Het beeld op het scherm veranderde tegelijkertijd; de aarde werd vager en de Albanese kunstmaan kwam groot in beeld. Weer liet hij zijn vingers over de knoppen glijden, en schakelde de laserapparatuur weer in. Op het scherm verscheen een lichtflits; de Alba nese kunstmaan brak in verschillende stukken, die langzaam uiteenbewogen. Langs de kadastersatelliet verdwenen ze in het zonnestelsel. Terwijl hij terugschakelde op de automatische piloot, bracht Vermeulen een gesproken verslag uit over wat hij had geconstateerd; hij sprak daarin de hoop uit, dat er niets mis was gegaan. Later zou men desgewenst de zaak kunnen uitzoeken. Hij ging weer achter zijn bureau zitten. Wat was het werk vroeger toch veel plezieriger. Hij had het hoofdgebouw van het Kadaster in Apeldoorn nog gekend. Dat was nu ingericht voor huisvesting van kleine gezinnen. Hij had genoten van het uitzicht op de bossen, die je er in de verre omtrek kon zien. Hier in Woerden waren alleen nog maar hoge flats en kassen voor tuinbouw en fruitteelt. Hij staarde uit het raam en vroeg zich af of de ruimtepolitie zou bellen. N.B. Dit verhaal is een verdichtsel. Eventuele gelijkenis met huidige personen of situa ties berust dus op puur toeval! NGT GEODESIA 84 391

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 25