literatuur Door Duitsland Idr. Manger) werd het op te stellen rapport bespro ken voor wat betreft de mate waarin landinrichting een bijdrage geeft aan de ontwikkeling van het platteland. Welke maatregelen kunnen in het kader van de landinrichting worden genomen, welk bedrag wordt per inwoner van een land aan landinrichting besteed? Als de landinrichting in sterke mate aan de ontwikkeling van het land bijdraagt, wat zijn dan hiervoor de redenen? Door Engeland (dr. Fitch) werd de voorbereiding van een rapport behandeld dat ingaat op het meervoudig gebruik van land (perce len). In hoeverre is integratie van verschillende functies mogelijk? Welke mogelijkheden zijn aanwezig om conflicterende belangen op te lossen? Wanneer dient naar scheiding van functies te worden overgegaan? Besproken werd of Nederland een algemeen rapport zou kunnen samenstellen, waarin inzichten worden verkregen in mogelijke ver schuivingen in de bevoegdheden van de bestuurslagen (decentrali satie) met betrekking tot het landinrichtingsgebeuren. Voorts werd gediscussieerd over lopende processen en over regelingen, die worden ontworpen om tot verkorting van de procedures te komen. De overheidsinvloed in het algemeen vormt een belangrijk punt voor het samen te stellen rapport. Henssen, als rapporteur en president van het Office International du Cadastre et du Régime Foncier (OICRF), behandelde in Athene een voorheen aangekondigde questionnaire inzake bestaande systemen van kadaster en landregistratie. De bedoeling is om de definitieve versie van deze questionnaire te verzenden aan onge veer 100 instituten over de gehele wereld, waarvan bij het OICRF bekend is, dat men zich (mede) met activiteiten op het vlak van kadaster en landregistratie bezighoudt. Het OICRF hoopt met de antwoorden op de questionnaire nog meer inzicht te krijgen in de gemeenschappelijke kenmerken van en in de typerende verschillen tussen bestaande systemen. Daarmee kan dan een aanzet worden gegeven voor het uitvoeren van Reso lutie 704f, welke door Commissie 7 tijdens het FIG congres in Sofia is aangenomen, namelijk ,,het uitwerken van een concept voor het onderzoek van kadastrale systemen". Dit onderzoek zal plaats vinden door een werkgroep onder leiding van de presidenten van de Canadian Council of Land Surveying en het OICRF. Tevens wordt gehoopt, dat deze questionnaire de nodige informa tie oplevert om resolutie 704e uit te voeren, namelijk een onderzoek naar de afpaling van perceelsgrenzen. Voor dit doel zullen in de OICRF questionnaire de door Dr. Simmerding (Bondsrepubliek Duitsland) ontworpen vragen worden opgenomen over de marke ring van perceelsgrenzen in de diverse landen. Conform resolutie 704 dienen rapporten over beide onderzoeken te worden aangeboden tijdens het FIG congres in Toronto (1986). Ten overvloede werd opgemerkt, dat natuurlijk gebruik wordt gemaakt van het aanwezige materiaal in het OICRF. Ontwikkelingen in Griekenland Het is een goede gewoonte van Commissie 7, dat zij tijdens haar bijeenkomsten kennis neemt van de ontwikkeling op kadastraal en landinrichtingsgebied in het land, dat wordt bezocht. In Griekenland overigens een zeer rotsachtig land wordt sinds lange tijd ruilverkaveling toegepast. De omvang van het ruilver- kavelingsgebeuren is echter niet bijzonder groot. Met name worden gebieden in ruilverkaveling gebracht waar een watertoevoer aan wezig is en deze kan worden gereguleerd. Dan kan worden over gegaan tot een zeer intensieve landbouw. De blokomvang is betrekkelijk gering: van enkele honderden tot duizend hectares. Omdat Griekenland geen goed Kadaster heeft, moet eerst worden begonnen met de vaststelling van de rechten en met het opmeten van de oude toestand. Op deze kaarten, die dan van goede kwali teit zijn, wordt de nieuwe verdeling van gronden plan van toe deling ontworpen. Voor wat betreft de kadastrale ontwikkelingen in Griekenland werd naar voren gebracht (Minister Tritsis lichtte dit zelf toe), dat men het advies dat vorig jaar door een groep (waaronder Henssen) aan hem is uitgebracht, tracht te effectueren. Organisatorisch houdt dat in, dat men tot een instituut wil geraken, waarin zowel het be schrijvende als het kartografische deel van een Kadaster is onder gebracht. Dit instituut komt te vallen onder de politieke verant woordelijkheid van de Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (i.e. de heer Tritsis die het vorige jaar ons Ministerie heeft bezocht en aan wie door de heren Koen en Hens sen allerlei facetten van het Nederlandse Kadaster zijn toegelicht). De Minister wilde geen concrete mededelingen doen in verband met de verkiezingen voor het Europese Parlement, die ook in Grie kenland plaatsvinden. Bij de besprekingen van de organisatie van een uniform Kadaster kwam duidelijk naar voren, dat verschillende instellingen en ministeries een dergelijk uniform Kadaster niet gaar ne zien verschijnen, omdat men in bepaalde regio's zelf al zo'n systeem onder zijn hoede heeft. Slotopmerkingen In de gemeenschappelijke zitting van Commissie 7 en Commissie 3 (Landinformatiesystemen) werd door Minister Tritsis opening van zaken gegeven over de „kadastrale ontwikkelingen" in Griekenland (zoals voorheen gemeld). Intensief is in commissie gewerkt aan de voorbereiding van stukken voor het congres in Toronto. De Nederlandse vertegenwoordigers spelen hierbij een actieve rol. Alle commissievergaderingen werden door vele gezaghebbende en invloedrijke personen uit Griekenland bijgewoond. Zij leverden ook een bijdrage aan de discussies. mr. ir. J. L. G. Henssen, ir. J. H. W. Makkinga. De hieronder vermelde tijdschriften enz. kunnen door de lezers van NGT Geodesia worden geleend bij ing. H. A. Schok, Vakgroep Landmeetkunde van de Landbouwhoge school, postbus 339, 6700 AH Wageningen. Allgemeine Vermessungs Nachrichten 1984-1 Cisse, Kahle, Reinhart, Rösch, Schödlbauer, Seeger, Die Erstel- lung eines übergeordnete Festpunktnetzes in der Republik Elfen- beinküste mit Hilfe von Dopplermessungen. Magel, Flurbereini- gung im Spannungsfeld zwischen Landwirtschaft und Natur- schutz. Meid, Hansch, Photogrammetrische Aufnahme von Tem pel- und Klosteranlagen in Kandy, Sri Lanka. Wolfrum, Die Reduk- tion einer Raumstrecke auf den ellipsoidischen Normalschnitt- bogen. Bohnsack, Bürgerbeteiligung in der Stadtentwicklung. 1984-2 Mürle, Bill, Zuverlassigkeits- und Genauigkeitsuntersuchung ebe- ner geodatischer Netze. Gleixner, Zur Berechnung korrelierter Mit- telwerte. Kohier, Zum Einfluss systematischer Fehler bei der Be- stimmung lokalen Strains auf Eisoberflachen. Funke, Datumsinva- riante Deformationsanalyse mit zwangsfreien Netzen. 1984-3 Deichl, Der Brechungsindex für Licht und Mikrowellen. Fröhlich, Das elektrooptische Distanzmessgerat Wild Distomat Dl 20. Eine Alternative im Bereich mittlerer Reichweite? Schwarz, Untersu- chung des Wild Distomat Dl 20. Schmidt, Das Mekometer. Lind ner, Stuhlmüller, Datengewinnung bei LaCoste-Romberg-Gravi- metern mit einem rechnenden Digitalmultimeter. 1984-4 Dieterich, VerteilungsmalJstabe in der Umlegung. Bauer, Erfah- rungsaustausch zwischen Gutachterausschüssen und vereidigten Grundstückssachverstandigen Wertermittlung nach BBauG und StBauFG. Bauer, Gerardy, Möckel, Zur Ermittlung von Grund- stückswerten. Oberholzer, Die Flurbereinigung im Konflikt zwi schen Landwirtschaft und Ökologie. 1984-5 Draheim, Zum 15. Kongress der ISP. Anwendungen der Photo- grammetrie im Vermessungswesen der Bundesrepublik Deutsch- land. 1. Landesvermessung. 2. Flurbereinigung. 3. Deutsches Hy- drografisches Institut. Kröll, 39. Photogrammetrische Woche. 1984-6 Bartz, Arbeitsplatz Katasteramt im technischen Wandel. Benning, Modell und Beispiele zur linienweisen Ausgleichung von Kataster- Aufnahmen. Benning, Zur Flachenhaften Katasterausgleichung mit Hilfe stochastischer Variablen. Gebauer, Die U-Sitzung Eine praktikable Alternative zum Leitungskataster. Draheim, Koordina- tenkataster in der Bundesrepublik Deutschland. Wenderlein, Zur Messung von Horizontalwinckeln. Grewe, Römische Tunnelab- steckung am Beispiel des Drover-Berg-Tunnels. 1984-7 lllner, Müller, Gewichtsoptimierung geodatischer Netze. Zur An- passung von Kriteriummatrizen bei der Gewichtsoptimierung. Koch, Durch Hypothesentests aufzudeckende Deformationen. Kayser, Strenge Ausgleichung nivellitischer oder trigonometrischer Höhennetze ein Problem für den HP 41 CV? ITC Journal 1983-1 Pal, Unispace-82 and the development of earth observation systems. Haack, A comparison of visual and numerical analyses of Landsat data for grassland and forest inventories in Swaziland. NGT GEODESIA 84 405

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 39