25 jaar NGL Ontstaan Het begon allemaal op een vroege voorjaarsdag in het jaar 1958. Edo Schrikkema ver telde tijdens een dienstbespreking dat hij 's avonds een bespreking zou hebben met het bestuur van de verenigingen VTAK en VVL om te komen tot een samenwerkingsver band met het doel een gemeenschappelijke uitgave van een landmeetkundig tijdschrift. Hij verzocht mij in mijn functie van bestuurslid van de VMDR ook hieraan deel te nemen. Diezelfde avond werd ik, samen met Weegereef en Cock, benoemd in een commissie die de mogelijkheden moest onderzoeken om tot de uitgave van enz. enz. Met z'n drieën gingen we op pad om bij uitgeverijen en drukkerijen te informeren en de mogelijkheden te bekijken. Op 16 juni 1958 vond weer een gezamenlijke vergadering van de besturen plaats. In prin cipe werd besloten tot samenwerking in stichtingsvorm met het doel te komen tot het uitgeven van een vakblad. Een commissie werd gevormd door uit iedere vereniging bestuursleden op te nemen, in de verhouding 3-2-2. De eerste vergadering van deze commissie vond plaats op 7 juli 1958 in Rotterdam bij Weegereef thuis. Daar werden de functies als volgt verdeeld: voorzitter: Rietveldt; se cretaris: Buursink; commissieleden: Weegereef, Tijsmans, Schrikkema, De Beurs en Cock. De stichtingsvorm i.o. werd gekozen, er werd besloten zelf een blad uit te geven, een redactiecommissie uit te zoeken enz. Ruim een jaar later, september 1959, verschijnt het eerste nummer van Geodesia. Veel besprekingen zijn intussen gevoerd, en bijzonder veel hindernissen genomen. Een lezing van al de verslagen vergt enige uren en vooral omdat je er nauw bij was betrokken, is de nostalgische werking hierbij niet gering. In ieder geval werd op 1 mei 1959 de voor lopige commissie opgeheven onder dankzegging voor o.a. de vele belangrijke ver diensten in het algemeen en in het bijzonder aan de heer Weegereef, die om gezond heidsredenen en drukke werkzaamheden moest afhaken. De gezamenlijke verenigingen hebben het stichtingsbestuur samengesteld en de func ties werden als volgt verdeeld: voorzitter: J. Rietveldt, Bennebroek; secretaris: K. Buur sink, Almelo; penningmeester: G. D. de Beurs, Amsterdam; 2e voorzitter: J. F. Cock, Rotterdam; 2e secretaris: E. Schrikkema, Arnhem (advertenties); 2e penningmeester: M. Rijsdijk, Rotterdam; commissaris: H. A. M. Tijsmans, Zierikzee. Ingevolge artikel 9 van het Huishoudelijk Reglement wordt de redactiecommissie in gesteld. Deze bestaat uit: mej. C. A. C. Best, Den Haag; E. Draisma, Pijnacker; P. S. Teeling, Amersfoort; M. L. Veen, Arnhem. De stichtingsakte werd 15 juli 1959 gepasseerd bij notaris jhr. Titus Grotenhuis van Onstein te Hoofddorp. In het eerste nummer van Geodesia schreef prof. W. Schermerhorn een „welkom" en bevestigde hiermee zijn instemming met de oprichting van het NGL. Bladerend in de oude verslagen en notulen van de vergaderingen, die waren voorafge gaan aan dit verschijnen, constateer je met verbazing wat er allemaal aan te pas komt, voordat zo'n evenement is geregeld. Volledige bewondering voor deze eerste bestuurs leden en meeleven met hun familieleden is hier wel op zijn plaats. Voortzetting Het verschijnen van Geodesia werd na de aanvangsfase met een zekere regelmaat voort gezet. Moeilijkheden met de drukker, enorme belasting van de redactie, vriend Schrik kema bijna overwerkt in verband met de groothandel in advertenties, bestuursvergade ringen onder hoogspanning, het hoorde er allemaal bij. Teeling moest ermee ophouden wegens drukke werkzaamheden; gelukkig was good old Koopmans met pensioen, die de administratie op zich nam en de lege plekken in ons blad vulde met zijn artikelen. Kortom allemaal verwikkelingen die, achteraf, normaal blij ken voor een beginnend bedrijf. De rayonbijeenkomsten gaven enige bekendheid naar buiten, vooral omdat meestal sprekers uit NLF-kringen werden uitgenodigd, die vanzelfsprekend ook met belang stelling de gang van zaken rondom Geodesia waarnamen. Het was dus niet zo ver- 371

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 5