Bericht uit Rotterdam Een bijzondere landmeetkundige opdracht genereerde puntnummers die een tijdelijk karakter heb ben, worden afgebeeld. Deze nummers kunnen dan worden gebruikt bij de inwinning van toe te voegen ge gevens. Bij de analoge presentatie van een digitaal bestand is het alleen nodig de grondslagelementen te onderscheiden als deze kaarten voor landmeetkundige doeleinden wor den gebruikt. Slotopmerkingen Hoewel het begrip grondslagelementen in eerste instan tie is ontwikkeld om de kosten, verbonden aan het in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting brengen van de ka dastrale kaart, te beperken, zal het nut van grondslag elementen in de toekomst waarschijnlijk nog meer naar voren komen bij het invoeren en beheren van geautoma tiseerde digitale kartografische bestanden. Diverse be standen kunnen namelijk gemakkelijker onderling wor den vergeleken of op elkaar worden afgestemd, als in de bestanden gemeenschappelijke objecten (grondslagele menten) voorkomen. Te verwachten is, dat de ontwik keling van het beleid ten aanzien van de eisen die aan grondslagelementen moeten worden gesteld, gelijk zal opgaan met de ontwikkeling van conversiemethoden voor kartografische bestanden en met de toepassing van digitale kartografische bestanden. door ing. Cees Zuijdendorprayonchef bij de afdeling Mutaties van het Kadaster te Rotterdam. In NGT Geodesia zult u nooit een advertentie aantreffen met de knaller „Het Kadaster, alles op het gebied van landmeten en vastgoed-administratie". Als honderdvijf- tigjarige, die zich erop kan beroepen te werken met ma teriaal dat zo oud is, dat het oudheidkundige waarde heeft gekregen, doe je dat niet. Insiders weten, dat de ambtenaren van die Dienst soms heel andere problemen op te lossen krijgen dan het afpassen van reeds lang ver jaarde grenzen van minuutplans. Dat was ook het geval toen de Rijksgebouwendienst mij vroeg de Qibla te bepa len voor een nieuw te bouwen gebedsruimte (moskee) van de Moluks Islamitische Gemeenschap te Ridderkerk. Wat betekent Qibla? Een van de pijlers van de islamitische geloofspraktijk is het gebed. In de tijd van Mohammed, de stichter van de ze godsdienst, was het gewoonte tijdens het gebed met het gezicht naar de heilige plaats te zitten. De Semitische volken richtten in die tijd hun gebed naar Jeruzalem. De Essenen en de Syrische christenen baden in de richting van de opgaande zon, het oosten. In de islam is deze tra ditie overgenomen, en werd bepaald dat de moslems moesten bidden met het gezicht naar Mekka. Daar be vindt zich de „Kaaba", het religieuze centrum. De naam Qibla heeft in veel moslimlanden de betekenis van punt op het kompas dat de richting naar Mekka aangeeft. Door die richting is de hoofdas van de moskee bepaald. In het kort kwam het er dus op neer, dat ik in Ridderkerk de richting naar Mekka moest uitzetten. Om die te kun nen berekenen, moeten de geografische coördinaten van begin- en eindpunt van de richting bekend zijn. In de boldriehoeksmeting zijn een aantal formules afge leid, die bekend staan als de cotangensregels, waarmee kan worden berekend dat NGT GEODESIA 84 Fig. 1. De Qibla q in de parallactische driehoek NPM. sin cpP cos AA cos cp tan cpM De architect, zelf islamiet, wilde graag dat zijn schepping zo goed mogelijk in die richting q werd gebouwd. Mijn eerste werk was om zo goed mogelijk de geografi sche lengtes en breedtes van de punten te bepalen. Voor het punt in Ridderkerk was dat betrekkelijk eenvoudig. 433

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 15