stichting NGLagenda De redactie van NGT Geodesia wenst u prettige feestdagen en een voorspoedig 1985 Wanneer begint de 21e eeuw? door H. N. Pelkman, gepensioneerd geodeet. Toen ik de aankondiging las voor de prijsvraag van het NGL in NGT Geodesia van juli/augustus jl. met als thema ,,De landmeetkunde in het jaar 2009", vroeg ik mezelf af, of het jaar 2009 het negende of het tiende jaar is van de 21e eeuw. Met andere woorden: begint de 21e eeuw op 1 januari 2000 of op 1 januari 2001. Zo op het oog zal iedereen zeggen dat er geen twijfel mogelijk is, en dat de 21e eeuw begint op 1 januari 2000. Dit is echter een misvatting! Om deze misvatting aan te tonen, stelde ik een onderzoek in, dat via Duitsland in Kopenhagen eindigde, alwaar ik hieromtrent een ant woord kreeg. Allereerst zal het begrip eeuw duidelijk moeten worden omschreven. Een eeuw omvat een tijdperk van 100 achtereenvolgende jaren, na een belangrijke geschied kundige gebeurtenis. De eerste eeuw omvat dus het tijd perk van 100 jaar na Christus'geboorte. Begint dit eerste jaar van de eerste eeuw met het jaar 0, en begint bijge volg de twintigste eeuw op 1 januari 1900? Deze vraag heeft gedurende vele eeuwen en vooral bij de eeuwwisselingen vele geesten beziggehouden. De strijd hierover liep omstreeks 1700 in Duitsland zo hoog op, dat men zelfs penningen liet slaan waarop satirische teksten werden verwerkt. Er is een penning bekend, waarop staat vermeld: ,,Hört doch Wunder, im Jahre 1700 wuszten die Leuthe nicht wie alt Sie waren". Bij volgende eeuwwisselingen, dus omstreeks 1800 en 1900, laaide iedere keer de strijd weer op tussen de lie den, die twee verschillende opvattingen huldigden. Aan de ene kant had men de aanhangers die stelden, dat een eeuw na het 99ste jaar verandert en dat dus de 16e eeuw op 1 januari 1500 begint; daartegenover stond de mening dat de eeuw een nieuwe cyclus is en met 1 be gint en niet met 0. Tot nu toe wordt de opvatting gehuldigd van degenen die zeggen, dat eeuwen op 1 januari van het honderdtal beginnen; dus 1 januari 1600 is het begin van de 17e eeuw. Chronologisch gezien is dit onjuist, want de kern van de vraag is of men bij onze tijdrekening rekening heeft gehouden met het jaar 0; anders gezegd, begon de eerste eeuw met het jaar 0 of met het jaar 1 De wetenschap van de tijdrekening laat het eerste jaar voor Christus' geboorte onmiddellijk volgen door het eerste jaar na deze geboorte, dus geen jaar nul. Mathematisch gezien moet echter met het begrip 0 zeker rekening worden gehouden, mede ook in het licht van de astronomische telling. Vanuit het chronologische standpunt is nieuwjaarsdag 1 januari 2001 dus de eerste dag van de 21e eeuw en niet 1 januari 2000, dat gezien het voorafgaande dan de eerste dag is van het laatste jaar van de 20ste eeuw. Het jaar 2009 van de prijsvraag is dus het negende jaar van de 21e eeuw en niet het tiende. Het woord eeuw (Jahrhundert) is pas in zwang gekomen omstreeks 1700; daarvóór gebruikte men het Latijnse woord „Seacu- lum". Literatuur O.a. Meyer groszes Konversations-Lexikon, ein Nachschlagewerk des Allgemeinen Wissens van 1905, uitgave Leipzig-Wenen Biblio- grafisches Institut. NIEUWE OMSLAG NGT GEODESIA Door de voorzitter van het NGL al aangekondigd, door ons nog eens onder uw aandacht gebracht. Met ingang van het januari nummer 1985 heeft NGT Geodesia een nieuw aanzicht. Stylistisch heeft het geheel een modernere snit. Symbolisch kan het de meta morfose verbeelden van de landmeetkunde naar de meeromvatten de taakinhouden waaraan men denkt bij vastgoedinformatie, digi tale grafische bestanden, interactieve werkmethoden, satelliet- en mariene geodesie, remote sensing enz. Invoeren van iets nieuws betekent afscheid van iets ouds. Meer dan vijfentwintig jaar was Cjonkvüi. het beeldmerk. Voor velen zal het nieuwe uiterlijk dan ook wel even wennen zijn. Wij hopen dat u met evenveel genoegen als voorheen het tijdschrift in uw brievenbus ziet glijden. de redactie 14-17 januari 1985 Korte cursus over nauwkeurige radioplaatsbepaling aan de Af deling der Geodesie, Technische Hogeschool Delft. Zie bericht op p. 351 van het oktobernummer. 7 februari 1985 Inaugurele rede van prof. dr. ir. M. Molenaar. Plaats: Aula van de Landbouwhogeschool, Gen. Foulkesweg 1a te Wage- ningen. Aanvang: 16.00 uur. NGT GEODESIA 84 435

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 17