nederlands geodetisch tijdschrift Voorwaarden in een ruimtelijke driehoeksmeting fx2 - X,1 door dr. ir. C. M. Avan den Hout, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het ITC te Enschede. SUMMARY Conditions in a spatial triangulation The conditions to be satisfied by the angles in a plane triangulation are generally known. Equally well- known are the corresponding equations. Less well-known are the conditions to be satisfied by the directions in a spatial triangulation. Still less known, or totally unknown, are the corresponding equations. Therefore, the latter equations are derived here. 1. Algemeen We beschouwen een ruimtelijk net van aaneengesloten driehoeken. In fig. 1 zijn drie driehoeken van het net ge tekend; één van de vier hoekpunten ligt niet in het vlak van de tekening. Fig. 1. Drie driehoeken met een centraal punt. Voor de afleiding van de voorwaardevergelijkingen intro duceren we voor elk hoekpunt van het net een recht hoekig assenstelsel, waarvan we de oorsprong laten samenvallen met het betrokken hoekpunt. Het as senstelsel in het hoekpunt 1 duiden we aan met xVz1. De (verticale) hoek die de richting r12 (gemeten van punt 1 naar punt 2) insluit met zijn projectie op het xy- vlak, noemen we or, 2 en de (horizontale) hoek die de projectie insluit met de positieve x-as, 2. De afstand tussen de punten 1 en 2 is I, 2 en de xVz'-coördinaten van het punt 2 zijn x2y2z2. We nemen aan, dat in elk hoekpunt de hoeken a en van de richtingen naar alle direct naastgelegen hoek punten bekend zijn (fig. 2). We gaan nu eerst na hoeveel (onafhankelijke) voor waardevergelijkingen er tussen de hoeken a en yS be staan. Als hulpmiddel introduceren we daarvoor een rechthoekig en willekeurig gelegen assenstelsel XYZ. NGT GEODESIA 84 Fig. 2. Verticale en horizontale hoek. Tussen de XYZ-coördinaten van de punten 1 en 2 en de poolcoördinaten van het punt 2 in het x'yV-assen- stelsel bestaat het verband Y2 - Y, 'i^A1 Z2 - Z, cos a, 2 cos 2 cos er, 2 sin 2 sin or. *1,2 (1) waarin A' een driedimensionale orthogonale matrix is. Tussen de negen elementen aj (k 1,2,3; I 1,2,3) van de orthogonale matrix A1 bestaan zes onafhankelijke betrekkingen. (ATA1 AMAT I (2) waarin A1 )T de getransponeerde van de matrix A1 is en I een driedimensionale eenheidsmatrix. Dit betekent, dat zes elementen van de matrix A' kun nen worden weergegeven als functies van de overige drie elementen, mits deze elementen van elkaar onaf hankelijk zijn; bijvoorbeeld de onder de hoofddiagonaal gelegen elementen a2]u a3', en aj^. 2. Het aantal voorwaarden in een net We volstaan met het beschouwen van het net in fig. 1. 421

(NGT) Geodesia | 1984 | | pagina 3