De TH-opleiding voor geodetisch ingenieur*) Op 5 september jl. heeft Minister Deetman van Onder wijs en Wetenschappen ter gelegenheid van de officiële start van de nieuwe afdeling Ruimtelijke Ordening en Planologie nog eens gewezen op de relatie onderwijs - bedrijfsleven. Hij stelde hierbij o.a. de personele uitwis seling aan de orde, waarbij overdracht van kennis tussen HTS en bedrijfsleven zou kunnen plaatsvinden. Een van de problemen vormt hier de vervanging van de docent. Verder zou ik willen noemen de Stichting Post Hoger Technisch Onderwijs. Deze stichting stelt zich ten doel landelijk gespreid ervaringscursussen op post HTO- niveau te doen geven op het gebied van de technische Inleiding Universiteiten en hogescholen in Nederland ondergaan momenteel een aantal omvangrijke ingrijpende wijzigin gen ten gevolge van: - de Wet Twee-fasenstructuur wetenschappelijk on derwijs; - de invoering van de voorwaardelijke financiering voor het wetenschappelijk onderzoek; - de opbouw van het wetenschappelijk personeel en het aanstellingsbeleid; - de taakverdeling en concentratie. Het kenmerk van deze operatie is, dat na een periode waarin taken en middelen zijn gegroeid, thans aanzien lijke bezuinigingen moeten worden gevonden. Deze ver anderingen leiden tot reorganisatie en reconstructie van zowel het wetenschappelijk onderwijs als het onderzoek. De belangrijkste operatie voor het onderwijs is de invoe ring van de Wet Twee-fasenstructuur wetenschappelijk onderwijs per 1 september 1982. Kenmerkend voor de twee-fasenstructuur is, dat de studie wordt verdeeld in een eerste en een tweede fase. De eerste fase is wettelijk weer onderverdeeld in een propedeutische fase met een cursusduur van één jaar en een doctorale fase met een cursusduur van drie jaar. De propedeutische fase wordt afgesloten met een officieel examen. Als dit P-examen niet binnen twee jaar is be haald, kan men niet meer als student worden ingeschre ven. De doctorale fase wordt afgesloten met het officiële ir.-examen. De maximale studieduur voor de eerste fase is zes jaar. Heeft iemand met goed gevolg de eerste fase doorlopen, dan is hij of zij volwaardig geodetisch inge nieur en wordt hem of haar het ir.-diploma uitgereikt. De tweede fase in de opleiding begint pas in september Inleiding gehouden tijdens de NGL studiedag „Onderwijs in de Landmeetkunde" op 21 september 1984 te Utrecht. NGT GEODESIA 85 wetenschappen. Het is bedoeld voor HTS-ingenieurs en hiermee gelijkgestelden. In Utrecht wordt in dit kader de cursus Vastgoedregistratie gegeven. Tenslotte wil ik wijzen op de schaalvergroting in het hoger beroepsonderwijs. Vorig jaar is de Nota Schaal vergroting, Taakverdeling en Concentratie in het Hoger Beroepsonderwijs verschenen. Hierin worden de rand voorwaarden geschetst, waarbinnen het hoger beroeps onderwijs zelf wordt gevraagd te bezien hoe aan het pro ces van schaalvergroting vorm kan worden gegeven. Over fusies in het HBO is het eerste woord al lang gele den, maar het laatste woord nog lang niet gezegd! 1986; aanvankelijk zou dit een opleiding zijn met een cur susduur van maximaal twee jaar en slechts een beperkt aantal studenten zou worden toegelaten; inmiddels zijn over de tweede fase vele andere ideeën ontwikkeld (zie o.a. de Nota Beiaard) en is deze nog volop in discussie. Doel en inhoud ervan zal daarom hier buiten beschou wing worden gelaten. De opleiding voor geodetisch ingenieur richt zich op het vakgebied, dat als volgt kan worden omschreven: - het beschrijven, zowel wiskundig als kartografisch, van vorm en afmeting van het aardoppervlak en de onderlinge ligging van objecten daarop; - het administratief beschrijven van relaties tussen mensen en onroerend goed; - het aanbrengen en begeleiden van veranderingen in de relaties tussen mensen en onroerend goed. Deze omschrijving geeft in de beroepspraktijk aanleiding om de werkterreinen van een geodetisch ingenieur in drie delen, die enigszins arbitrair zijn gekozen, te onder scheiden: a. Landmeten Het uitvoeren van metingen en berekeningen voor de vastlegging van objecten, de uitzetting van tracés, enz., zowel te land als ter zee. b. Planologische en technisch-administratieve geodesie Hierbij gaat het om informatievoorziening, recht en planning met betrekking tot vastgoed en verder om het aanbrengen en begeleiden van veranderingen in de relaties tussen mensen en onroerend goed ten be hoeve van land- en stadsinrichting. c. Fysische en mathematische geodesie Dit deel heeft betrekking op vorm en vormveranderin gen van de aarde in samenhang met het zwaarte- krachtsveld, op zeegeodesie, satellietgeodesie en traagheidsnavigatie; ook behoren hiertoe de meer theoretische problemen van de hogere geodesie. 9 door prof. dr. ir. G. H. Ligterink, hoogleraar aan de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. SUMMARY Training of geodetic engineer at the Delft University of Technology The curriculum of the Department of Geodesy is discussed, including lectures and exercises. The curriculum continuously changes due to several circumstances, in particular by the introduction of the new education act of September 1982.

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 11