1.2. Schriftelijk onderwijs is onderwijs op afstand Studeren op afstand betekent, dat deze afstand moet worden overbrugd. Deze overbrugging kan geschieden door: - het gedrukte en het geschreven woord; - geluidsbanden (en eventueel door radio en televisie). Een belangrijk kenmerk is, dat docent en cursist ge scheiden van elkaar bezig zijn, zowel in ruimte (cursist studeert thuis en docent begeleidt thuis) als in tijd (cur sist en docent zijn niet tegelijkertijd met hetzelfde bezig). Dat houdt in, dat het onderwijs onafhankelijk is van plaats, tijd en tempo (zie onder 1.3). Het schriftelijk onderwijs is eenvoudig door het volgende model inzich telijk te maken. huis Ü£r/r» wissel cursist begeleide en werking cursus gecontroleerde materiaal zelfstudie PBNA 'p/i Q alz e n9controle, s - de instelling stuurt onderwijsmateriaal naar de cur sist; - bij de cursist vindt een begeleide en gecontroleerde zelfstudie plaats; - begeleiding, o.a. correctie van in te zenden huiswerk, vindt plaats door docenten in dienst van het onder wijsinstituut. Zoals gesteld, is het onderwijs niet aan een bepaald vast tempo gebonden. Daarmee kom ik op de individualise ring van het schriftelijk onderwijs. 1.3. Schriftelijk onderwijs en individualisering Een van de belangrijkste voordelen van het schriftelijk onderwijs is, dat op elk gewenst moment met de studie kan worden begonnen. Anders dan bij het regulier on derwijs, is het schriftelijk onderwijs niet gebonden aan een indeling in schooljaren of semesters. De schriftelijke studie is ook niet gebonden aan vaste plaatsen en vaste tijdstippen. Dit stelt de cursisten in staat op elk gewenst moment en in een door hen zelf ge kozen omgeving met de studie bezig te zijn. Voor hen die daar prijs op stellen, brengt dit het voordeel met zich mee, dat zij hun studie in anonimiteit kunnen voltooien. Er zijn nu eenmaal cursisten, die in alle rust hun eigen mogelijkheden en grenzen willen ontdekken en daarbij niet gehinderd willen worden door controle vanuit hun omgeving. Belangrijk is echter, dat vele cursisten beter tot hun recht komen, wanneer zij zich in hun studie kunnen ver diepen, zonder daarbij gebonden te zijn aan het tempo van een groep medestuderenden. Het eigen tempo kan bij het schriftelijk onderwijs gemakkelijk worden aange past, wanneer de cursist bijvoorbeeld minder tijd ter be schikking heeft. De ervaring leert dat talloze cursisten gebruik maken van tempovariaties. Een ander aspect van de individualiserende benadering van het schriftelijk onderwijs hangt samen met de cor rectie van huiswerkopgaven door docenten. Voortdu rend wordt aansluiting gezocht bij het actuele kennis niveau van de cursist en bij de problemen die de cursist bij de studie ondervindt. Ook de studiemotivatie kan be langrijk worden ondersteund door de docent. 1.4. Schriftelijk onderwijs is min of meer zelfstandig leren Een schriftelijke studie doet in sterke mate een beroep op het doorzettingsvermogen en de zelfdiscipline van de cursist. Hij is meer op zichzelf aangewezen, omdat de schriftelijk studerende, afgezien van periodieke monde linge contactbijeenkomsten, het stimulerende contact met klasgenoten en het directe contact met de docent moet missen. De praktijk van het mondelinge onderwijs moeten we echter niet idealiseren. Ook daar ontbreekt dikwijls de mogelijkheid om voldoende aandacht te be steden aan de problemen en de behoeften van de indivi duele leerling. Duidelijke beperkingen worden veelal op gelegd door het tempo van de groep. Van belang is ook, dat de schriftelijk studerende ten aan zien van het zelfstandig leren kan worden geholpen door: - goed gestructureerd lesmateriaal; - adequate informatie over de inhoud van de opleiding en de structuur en de inhoud van de verschillende leerstofeenheden daarbinnen; - goede contacten op afstand met docenten. 1.5. Studeren naast een werkkring sociale omgeving Studeren naast een werkkring, in de meeste gevallen dus studeren in de avonduren, is voor velen geen kleinig heid. Niet te ontkennen valt, dat met name bij oplei dingen met een langere cursusduur, de drop-out relatief hoog is. In omvang verschilt dit echter weinig met ande re vormen van volwassenenonderwijs, zoals het avond onderwijs. De studieomstandigheden zijn hier immers niet wezenlijk anders. De studieomgeving sociale om geving speelt hierbij een belangrijke rol. Het zal duide lijk zijn, dat de cursist vanuit zijn sociale omgeving ge zinssituatie en beroepspraktijk een aantal stimuleren de factoren ondervindt, maar tegelijkertijd kan de studie voortgang ook door allerlei gezinsomstandigheden wor den belemmerd. sociale omgeving ondersteuning begeleide en gezin en werksituatie belemmering gecontroleerde zelfstudie 2. Onderwijs bij PBNA 2.1. Een stukje historie PBNA is een opleidingsinstituut, dat op 15 september 1912 werd opgericht door E. J. Rotshuizen en F. Wind. Het kreeg de naam Polytechnisch Bureau Nederland Arnhem. Het accent lag voornamelijk op de techniek; een van de oprichters was architect en het lag voor de hand, dat er met bouwkundige opleidingen werd ge start. Daarna werd het pakket uitgebreid met cursussen als weg- en waterbouw, werktuigbouw, elektro- en elek- tronikatechniek en procestechniek. Weer later kwamen daar de opleidingen bij op het terrein van de economie, NGT GEODESIA 85 13

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 15