- - - Het afgelopen jaar heeft PBNA veel nieuw lesmateriaal ontwikkeld. Dat betekent, dat de Middelbare Opleiding voor ongeveer 25% geheel nieuw lesmateriaal omvat. Daarmee is de cursus niet alleen up to date, maar is ook gewaarborgd dat de cursus ook de komende jaren van hoge kwaliteit zal blijven. Een mening die mijns inziens wordt ondersteund door de Opleidingscommissie Land meetkunde, welke PBNA adviseert over deze oplei dingen. 3.6. Hogere Opleiding Landmeetkunde (HOLA) Deze opleiding bestaat uit 5 blokken en kent een aanbe volen studieduur van 30 maanden. De volgende tabel toont de vooropleiding en de beroeps praktijk van cursisten en geeft een indicatie van het aan tal cursisten over een periode van ongeveer een jaar. Vooropleiding MTS- Land Landmeet- meet Overig Totaal Beroepspraktijk kunde kundige Gemeenten 4 8 8 20 Particuliere bedr. 4 7 3 14 Kadaster 1 2 2 5 Werkloos 2 1 3 6 Overigen 6 2 1 9 Totaal 17 20 17 54 De HOLA vervangt de vroegere cursus Hoger Land meetkundige; het aantal specifieke landmeetkundige vakken is relatief groot, hetgeen nodig is om een zekere vergelijkbaarheid met het reguliere onderwijs te kunnen waarborgen. Daarnaast bestaat de cursus uit een aantal nevenvakken, zoals Bodemkunde, Planologie, Wiskun de, Gestructureerd Programmeren, enz. Tevens bevat de cursus een gedeelte dat is gericht op bedrijfskundige aspecten. Enige tijd geleden is het totale pakket doorgelicht, wat heeft geresulteerd in het zgn. deskundigenrapport. Daaruit bleek, dat vooral de landmeetkundige vakken in de toekomst dienden te worden aangepast en uitge breid. Elke opleiding dient continu up to date te worden ge maakt. Dat geldt ook voor deze opleiding. Die actualise ring blijkt echter een zodanige omvang te hebben, dat een en ander niet op korte termijn kon worden gereali seerd. PBNA heeft derhalve besloten geen cursisten meer in te schrijven en tevens binnen enkele maanden na te gaan in hoeverre het mogelijk is met een goed al ternatief te komen. Daarbij zal worden gekeken naar: - doelgroep: nauwkeurige analyse van functie-inhou den en functie-omschrijvingen; onderscheid in de tijd (heden en toekomst) en verschillen in de te onder scheiden beroepspraktijken zijn daarbij van belang; - opleidingsbehoefte: er is enerzijds behoefte aan her en bijscholing, anderzijds zal er een zekere behoefte blijven bestaan aan een technische studie op hoger niveau, welke te volgen is naast een werkkring, dus anders dan bij het dagonderwijs; - haalbaarheid: daarbij dienen zowel het aantal en de omvang van de specifieke landmeetkundige vakken, alsmede de omvang van de behoefte te worden afge wogen. 3.7. Kartografisch Tekenaar Deze cursus is door PBNA ontwikkeld in nauwe samen werking met de Kartografische Sectie van het Koninklijk NGT GEODESIA 85 Nederlands Aardrijkskundig Genootschap (KNAG), de tegenwoordige Nederlandse Vereniging voor Kartografie (NVK). Thans vindt een ingrijpende vernieuwing van de leerstof plaats onder begeleiding van de Opleidingscom missie Kartografisch Tekenaar; deze vernieuwing zal in 1985 goeddeels worden voltooid. De cursus is gesplitst in een deel theorie en een deel praktijk. In het praktijkdeel leert de cursist het karto grafisch tekenen, waarbij allerlei opdrachten dienen te worden uitgevoerd, zoals het tekenen van letters, het vervaardigen van kartografische modellen en het teke nen van kaarten. De theorievakken omvatten onderwer pen als Geografie, Kartografie, Kaartgebruik, Kaart- reproduktie, Automatisering en Landmeten, waaronder Fotogrammetrie. De totale cursusduur bedraagt 24 maanden. (Voor specifieke informatie betreffende de functionele niveaus binnen het totale scala van opleidingen wil ik gaarne wijzen op het artikel van E. S. Bas, opgenomen in het Kartografisch Tijdschrift 1983, IX, 5.) De volgende tabel geeft een indicatie van de achter gronden van cursisten die op dit moment bij PBNA stu deren, betreffende een periode van ongeveer één jaar. Vooropleiding Mavo Havo HBS-B LTS MTS Overig Totaal Beroepspraktijk Mulo VWO MTuS Particuliere bedr. 4 5 5 3 4 21 Werkloos 6 6 10 2 24 Overigen 5 1 3 1 10 Totaal 15 12 15 3 9 1 55 De komende jaren zal uitgebreide aandacht dienen te worden besteed aan de automatisering in de kartografie. 4. Cursusontwikkeling Een aantal mogelijkheden en knelpunten, alsmede de werkwijze bij PBNA ten aanzien van de Landmeetkun dige Opleidingen, heb ik reeds in het voorgaande be knopt geschetst. Het is duidelijk, dat cursusontwikkeling het niet kan stellen zonder een uitgebreide analyse van het in de toekomst te realiseren onderwijs. Een goed voorbeeld van een dergelijke analyse vormt bijvoorbeeld de ontwikkeling van het schoolwerkplan, zoals die aan de HTS-Utrecht, afdeling Landmeetkunde, heeft plaats gevonden en naar ik aanneem, zal worden voortgezet. Een vakinhoudelijke analyse alléén is daarbij zeker niet voldoende om voor de toekomst goed onderwijs te reali seren. Voor PBNA geldt, dat zij in de nabije toekomst ook grote waarde zal hechten aan o.a. de volgende aspecten: - nauwer samenwerken met de Begeleidingscommissie Landmeetkunde ten aanzien van allerlei vraagstukken als opleidingsbehoefte, doelgroepen, haalbaarheid enz.; - trachten nieuwe ontwikkelingen en inzichten binnen het vakgebied Landmeetkunde om te zetten in ade quaat onderwijs; - realiseren van praktijkcomponenten binnen de oplei dingen, met name voor diegenen, die praktijkervaring ontberen, zo mogelijk in samenwerking met anderen; - zoeken naar zinvolle samenwerkingsverbanden tus sen het regulier onderwijs en PBNA; - bovenal zich inzetten voor de ontwikkeling van een goed en haalbaar alternatief voor de Hogere Oplei ding Landmeetkunde. 17

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 19