De directies verzoeken tot invoering van een apart leer plan met bijbehorende lessentabel voor het eerste leer jaar van de landmeetkundeleerlingen. De subcommissie is het hier uiteraard mee eens, terwijl nu ook de leerplan commissie WW van mening is, dat er een te groot ver schil is tussen de opleidingen WW en LM. Er wordt een nieuw leerplan met bijbehorende lessentabel opgesteld, dat uitgaat van een landmeetkundige opleiding, welke in het eerste leerjaar begint. De scholen zijn in het schooljaar 1981/1982 reeds begon nen met de gewijzigde tabel. Deze tabel wordt echter niet goedgekeurd door de Inspectie MTO. Men moet te rug naar ,,AF". In juni 1982 verzoeken de directies van de vijf scholen de Inspectie om tot overleg te komen over een afwijkende lestijdentabel voor de eerste klas LM. Dit overleg leidt er toe, dat de Inspectie inziet, dat de zienswijze van de scholen gerechtvaardigd is. Ook de onderwijscommissie van de VMTS adviseert thans zijn bestuur om een afde ling Landmeetkunde te bevorderen. In de jaren 1982/1984 dienen de betreffende scholen bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen verzoe ken in om de studierichting om te zetten in een afdeling. Het Kadaster ondersteunt deze verzoeken, welke echter worden afgewezen. De Minister wenst geen nieuwe af delingen meer te vormen. Dit heeft o.a. te maken met het gebrek aan financiële middelen en de behoefte aan rendementsverbetering. Men is van mening, dat Land meetkunde een specialisatie binnen de Weg- en Water bouwkunde is. Over het laatste verzoek is nog geen beslissing gevallen. Op verzoek van de Inspectie MTO worden met het Mi nisterie gesprekken gevoerd over wat er nu verder moet gebeuren. Door beide instanties is een gesprek aange vraagd met de Hoofddirecteur van het Kadaster. Het rapport, dat door deze Dienst is opgesteld naar aan leiding van de proef met een aantal in dienst genomen MTS-ers, zal hierbij ter sprake komen. Het Kadaster ondersteunt een afdeling Landmeetkunde, doch heeft wel een aantal kanttekeningen geplaatst ten aanzien van de MTS-opleiding Landmeetkunde. De discussie is dus nog niet gesloten. Verwacht mag worden, dat in het schooljaar 1985/1986 de gewenste lestijdentabel kan worden ingevoerd, zij het onder voor waarden. Of de MTS-opleiding Landmeetkunde dan een studierichting met afwijkende lestijdentabel van de afde ling WW of een aparte afdeling wordt, is in wezen van minder belang. Hoewel, bij een TH afdeling Geodesie en een HTS afdeling Landmeetkunde behoort naar mijn mening ook een MTS afdeling Landmeetkunde! Doelstelling van de MTS-opleiding De doelstelling van de MTS-opleiding Landmeetkunde is: Een algemene voorbereiding geven voor het functione ren op het niveau van het middenkader in het landmeet kundig vakgebied, waarbij de theoretische en praktische kennis en vaardigheden worden bijgebracht in het meten, berekenen, kaarteren, uitzetten en alle overige landmeetkundige werkzaamheden. Structuur van de opleiding De MTS-opleiding Landmeetkunde omvat, evenals bij andere afdelingen en studierichtingen, vier leerjaren, met inbegrip van een praktijkjaar. Het praktijkjaar is in beginsel het derde jaar. Thans lopen de leerlingen prak tijk in het vierde leerjaar, aangezien in de tweede klas pas formeel met de landmeetkundige opleidingen mag wor den begonnen. Indien een afdeling Landmeetkunde wordt goedge keurd, zal dat vermoedelijk onder de voorwaarde zijn, dat het derde leerjaar het praktijkjaar moet worden. Twee van de vier scholen zijn met deze voorwaarde niet zo gelukkig. Toelatingseisen Tot het eerste leerjaar kan als leerling slechts worden toegelaten hij/zij, die in het bezit is van: a. het diploma LBO, mits examen is afgelegd volgens C- programma in een moderne taal, wiskunde en na tuurkunde, en tenminste volgens B-programma in de overige drie vakken; b. het diploma MAVO-3, mits examen is afgelegd in wiskunde en natuurkunde/scheikunde; c. het diploma MAVO-4; d. een bewijs dat hij/zij de eerste drie jaren van een school voor HAVO of VWO met gunstig gevolg heeft doorlopen; e. een ander dan onder a. tot en met c. genoemde di ploma's door onze minister aan te wijzen. Lestijdentabel aantal lestijden week leerjaar 1e kl. 2e kl. ex.kl. ex.kl. allen keuze 1. Nederlands 2 3 2. Engels 2/1 1 3K 3. Duits 1/2 1 3K 4. Maatschappijleer 1 5. Lichamelijke oefening 2 2 6. Wiskunde 4 2 3K 7. Natuurkunde/scheikunde 2 2 3K 8. Pract. natuur- en scheikunde 1 9. Landmeetkunde 2 (1) 3 3V 10. Landmeetkundig rekenen 1 (-) 3 3V 11. Bedrijfskunde 1 (1) 1 3V 12. Driehoeksmeting 1 (-) 1 3K 13. Civiele techniek 2 (7) 2 3K 14. Vaktekenen WW - (4) 15. Vaktekenen LM 5 (-) 4 5 3K 16. Praktijk WW - (4) 17. Practicum landmeetkunde 4 (1) 4 4 18. Niet benoemd 2 1 1 19 9 Totaal per leerjaar 31 32 28 Lesuren, zoals die momenteel nog gelden voor de eerste klas. V Verplicht examenvak. K Keuze-examenvak. Elke leerling doet examen in 6 vakken, waarvan 3 vakken verplicht zijn. Leerlingen, die door willen stromen naar het hoger be roepsonderwijs, dienen wis- en natuurkunde in hun exa menpakket op te nemen. Examens Het MTO kent, met uitzondering voor de vakken wis- en natuurkunde, geen landelijke eindexamens. Het zijn schoolexamens, gebaseerd op hetzelfde leerplan, maar onafhankelijk van elkaar opgesteld. Ook de manier van examinering is verschillend, want twee scholen houden drie deelexamens en twee scholen één eindexamen. Toch komt de wens naar voren, om op dat gebied wat meer te gaan samenwerken. De MTS-en van Groningen 4 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 6