Nederlands fabrikaat1) Het automatische waterpasinstrument van Willem Meester (ca. 1685) Defcription d'un N iveau nouvellement inventé, GUILEAUME MEESTER door H. C. Pouls, adjunct-secretaris van de Rijkscommissie voor Geodesie. SUMMARY Made in Holland The automatic level by Willem Meester. The Department of Geodesy in Delft possesses an interesting collection of old books, pamphlets and instruments on surveying. In a few papers attention will be paid to some unknown instruments, invented in The Netherlands. This first part gives a description of an automatic level invented by Willem Meester. Meester had an interesting army-carreer in the service of king-stadtholder William III. He has a number of inventions on his name, one of which is this rather unknown levelinstrument. Round about the same time Huygens invented his level and it is shown that Meesters' invention has no relation with the instru ment of Huygens. Inleiding De Afdeling der Geodesie bezit een interessante histori sche instrumentenverzameling die uniek is voor ons land. In een artikel dat in 1979 in dit tijdschrift werd ge publiceerd, is een algemeen overzicht gegeven van deze verzameling [1]2). In een latere publikatie [2] is aandacht besteed aan de Hollandse Cirkels die in deze collectie aanwezig zijn. Naast instrumenten bezit de Afdeling der Geodesie ook diverse waardevolle oude boeken, handschriften en pamfletten over wiskunde, landmeten en instrumenten. In een aantal artikelen zal aandacht worden besteed aan enige instrumenten die öf aanwezig zijn in de verzame ling öf zijn beschreven in documenten die tot de verza meling behoren. Het betreft in alle gevallen instrumen ten die door Nederlanders zijn uitgevonden en nauwe lijks of in het geheel geen bekendheid hebben gekregen. Willem Meester Een voorbeeld van een dergelijk onbekend instrument is te vinden in een gedrukt pamflet met Franse tekst, dat een „Description d'un Niveau nouvellement inventé. bevat. Dit drukwerkje is geschreven door „Guileaume Meester, Controlleur-General de I'Artillerie des Provin- ces Unies" (fig. 1Wie was deze Guileaume Meester? Willem Meester, zoals zijn eigenlijke Nederlandse naam luidt, blijkt een veelzijdige en interessante figuur te zijn. Hij werd in 1643 in Leiden geboren; bij zijn eerste huwe lijk in 1664 was hij meester-horlogemaker. In datzelfde jaar liet hij zich aan de universiteit voor de „mathesis" inschrijven en later (in 1671) nogmaals, maar toen noem- Gut dans l'ujdge rapporte fes certaines preu- ves, ainfi qu'ilfe peut voir plus clairemcnt de la demonftrationpar lequel Ton peut niveler promptement parfaitement touts les objects, que la vette peut attemdre fur tout le tour de T Hor if on t qui de Tailfont veri- tablcment Niveaux. PAR Controlleur-General de 1'Artillerie des Provinces Unies. Fig. 1. Gedeelte van het pamflet. 1) Eerste aflevering uit de serie bijzondere objecten uit de histori sche instrumentenverzameling van de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft; foto's A. B. Smit. 2) De nummers [11 t.m. [21 verwijzen naar „Noten" op pagina 50 aan het eind van dit artikel. de hij zich „mechanicus". In 1673 trad hij in dienst van het Staatse leger, als controleur van de nieuwe artillerie en de oorlogsmachines en een jaar later werd hij al controleur-generaal van de artillerie. Tot 1691 had Meester daar een afwisselende werkkring. In 1688 maakte hij met stadhouder Willem III de over tocht naar Engeland; in 1690 nam hij deel aan de Ierse veldtocht, waarin de bekende slag aan de Boyne plaats vond. In 1691 werd hij aangesteld tot Commissioner bij the Irish Ordnance (de Ordnance is een oude ambtelijke dienst die verantwoordelijk is voor het geschut, leger trein en militaire voorraden). Ook werd Meester be noemd tot Storekeeper van de Tower in Londen. In 1701 overleed deze veelzijdige figuur, die blijkens bewaard ge bleven correspondentie ook goede contacten had met Samuel van Musschenbroek (1639 - 1682) en Christiaan Huygens (1629 - 1695). Uitgebreidere biografische gege vens zijn te vinden in het goed gedocumenteerde artikel van D. J. Roorda in „Spiegel Historiael" [3]. Dat Willem Meester zich niet beperkte tot zuiver militaire activiteiten blijkt onder meer uit het feit dat hij in 1681 als bedijker actief was in Groningen en Oostfriesland. In dat zelfde jaar nam hij op verzoek van Johan Hudde deel aan een inspectietocht van de grote rivieren Rijn, Waal en IJssel. Johan Hudde was in de 17e eeuw een bekend wiskundige en tevens burgemeester van Amsterdam. Op verzoek van de Staten-Generaal zou een commissie onder leiding van Hudde een plan tot rivierverbetering indienen. Veel effect hebben de daaropvolgende werk zaamheden niet gehad, want in 1686 was Meester opnieuw betrokken bij een plan ter verbetering van de rivieren. Voor de meting van het verval van het rivierwa ter leende hij instrumenten van Huygens. Bij het zeer uit voerige eindrapport waren vier door Meester vervaardig de kaarten gevoegd [4], De veelzijdigheid van Meester blijkt verder uit de diverse uitvindingen die hij heeft gedaan; op een aantal daarvan heeft hij het octrooirecht verkregen. Aanvankelijk waren dit klokkenmakersvindingen, maar later betrof dit o.a. blikken of plaatijzeren pontons, een energiebesparende en brandveilige methode om aan boord van schepen voedsel te koken, een speciale graafmachine voor schansen- en dijkenbouw en een uitvinding om met een kanon zekerder te kunnen schieten. De blikken pontons hebben een zekere Europese faam verworven. Het door hem uitgevonden waterpasinstrument daarentegen is onbekend gebleven [5]. Beschrijving van het waterpasinstrument Het hiervoor genoemde pamflet (30 x 47 cm) bestaat uit een zestal tekeningen met een toelichtende tekst in het Frans. Het feit dat deze tekst 300 jaar geleden werd ge schreven en bovendien nogal wat taal- en drukfouten 48 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 10