congressisten bedroeg 484. Meer dan 600 personen hebben op een dagkaart het congres en de tentoonstelling bezocht. Het aantal commissievergaderingen bedroeg 64, waarin 286 „invited" en 63 „personal" papers zijn behandeld. Op de ten toonstelling waren 23 firma's aanwezig. Het congres heeft een gunstig resultaat opgeleverd, ook finan cieel. 3. Iedere aanwezige commissie-voorzitter bracht verslag uit van de commissie-activiteiten, waarbij naar voren werd gebracht wat voor het Toronto-congres zal worden gereedgemaakt. Henssen heeft namens de Commissie 7-voorzitter (dr. De Leeuwl verslag gedaan over het werk van deze commissie en heeft, als president, gerapporteerd over de activiteiten van het OICRF. 4. Amendering van de statuten. Op de CP-meeting in Den Haag (19821 was besloten de FIG- statuten op enkele ondergeschikte punten te wijzigen. Uit het voorstel dat thans ter tafel kwam, bleek dat de voorstellen tot wijziging zo essentieel waren, dat deze niet pasten in de Haag se resolutie van 1982. Tijdens de CP-meeting bleek ook dat het Bulgaarse bureau niet het noodzakelijke contact hierover met anderen had gehad. Na een fel debat werd met 17 vóór en 6 tegen nogmaals de Haagse resolutie aangenomen. Besloten werd de amenderingskwestie te sturen aan de in Den Haag benoemde commissie, bestaande uit: Steel (Engeland), Bourcy (Frankrijk), Ahrens (W-Duits- land) en Weir (Canada, voorzitter). De commissie werd verzocht voorstellen voor de volgende CP- meeting (Katowice, Polen) uit te werken. 5. Voor de periode 1985- 1987 werden president, vice-president en secretaris van de diverse Commissies aangewezen: Commissie 1: Chairman N. Franklin (USA), Vice-Chairman P. Rafaelli (It.), Secretaris M. M. O'Cuilinn (USA); Commissie 2: Chairman S. Harmala FinlVice-Chairman K. Czarnecki (Pol.), Secretaris K. Eloranta (Finl.); Commissie 3: Chairman G. Eichhorn (Did.), Vice-Chairman A. Hamilton (Can.), Secretaris G. Brunken (Did.); Commissie 4: Chairman J. G. Riemersma (Ned.), Vice-Chair- man W. G. M. Roberts Engl.Secretaris W. A. Vangein (Ned.); Commissie 5: Chairman R. O. Coker Nig.Vice-Chairman O. Hirsch (Did.), Secretaris S. W. Wokemba (Nig.); Commissie 6: Chairman A. Detrekoi (Hong.), Vice-Chairman G. Milev (Buig.), Secretaris J. Smith (Engl.) en L. Csemniczky (Hong.); Commissie 7: Chairman S. Hopfer (Pol.), Vice-Chairman J. Gastaldi (Fr.), Secretaris A. Parker (Fr.); Commissie 8: Chairman J. Hippenmeyer (Zwe.), Vice-Chair man T. Lindskog (Zwe.), Secretaris H. Bigler (Zwitserl.); Commissie 9: Chairman C. W. Jonas (Engl.), Vice-Chairman B. Harding (USA), Secretaris A. W. Davidson (Engl.). 6. Het meertalig woordenboek is in bewerking. Het Institut für Angewandte Geodasie in Frankfurt heeft hierbij de leiding. Ver schillende Duitse associaties leveren hieraan hun bijdrage. Voor de Franse en Engelse vertaling wordt een beroep gedaan op Engeland, Canada, USA, Frankrijk en België. 7. De stichting van een Union internationale de géodésie et du cartographie zou een samenwerkend verband betreffen van IAG, FIG, ISPRS, ICA en ISM. Deze „non-governmental" or ganisatie zou zich wijden aan de ontwikkeling van de coördina tie en de samenwerking tussen de genoemde organisaties op het gebied van wetenschap en technologie met betrekking tot de geodesie en de kartografie van de aarde en andere lichamen van ons zonnestelsel. De bij de Union aangesloten organisaties behouden hun autonomie. Gedurende de CP-meeting is over dit orgaan gedebatteerd, waarbij naar voren werd gebracht dat de statuten van de bij de FIG aangesloten landen zich kunnen verzetten tegen een aan sluiting bij een tweede internationale organisatie. De IAG ziet ook op dit punt al moeilijkheden. Besloten werd deze aanslui ting in studie te houden. 8. Door het FIG-bureau werd voorgesteld Syrië en Turkije tot de FIG toe te laten. Vooral Engeland verzette zich tegen de toe lating van Syrië, omdat de „Syrian Surveyors" de acade mische opleiding en het niveau missen. Turkije is lid geweest van de FIG. Vanwege het niet betalen van contributie werd de Turkse associatie geroyeerd. Zij heeft thans het verzoek ge daan weer te worden toegelaten, mits de contributie op een Turkse bank zou worden gezet. Het is verboden deze naar het buitenland over te maken. Bij meerderheid werd besloten Syrië vanwege de genoemde reden niet toe te laten. Om precedent werking te voorkomen, werd het Turkse verzoek eveneens afgewezen. 9. Unaniem werd door de vergadering het voorstel aangenomen om M. Klimes (Tj.-Slowakije) en J. L. G. Henssen, vanwege hun jarenlange internationale activiteiten, in 1986 te Toronto voor te dragen als „honorary member". 10. In juni 1985 zal de volgende CP-meeting in Katowice (Polen) plaatsvinden. Gedurende de CP-meeting werd hieraan door de Poolse vertegenwoordiger veel aandacht besteed. Gedurende de Poolse CP-meeting zal ook een symposium worden gehou den, getiteld „Kadaster nu en in de toekomst". 11. De toekomstige FIG-president Ch. Weir (Canada) bracht ver slag uit van de activiteiten van het toekomstige bureau met het oog op het 18e FIG-congres te Toronto in juni 1986. 12. Prof. Peevsky kreeg vele loftuitingen toegezwaaid voor de wijze waarop hij met zijn bureau de afgelopen jaren de FIG heeft gediend. In januari 1985 zal in Londen de officiële bureau overdracht plaatsvinden aan de Canadezen. Voor en gedurende de CP-meeting werden de volgende studie bijeenkomsten gehouden: a. International Seminar on information systems for urban and regional Planning. b. Symposium on present status of modern surveying. c. Hydrografie symposium on „Modern Sea Bottom Research". d. Symposium on urban reneval in every nation in connection with real estate appraisal. De publikaties ingebracht in het onder a. genoemde seminar en in het onder b. genoemde symposium kunnen worden ingezien bij het internationaal documentatiecentrum van het OICRF, p.a. Hoofd directie van het Kadaster en de Openbare Registers, Waltersingel 1, Apeldoorn. Tel. 055 - 77 51 23, tst. 210. Slotopmerking De CP-meeting, het seminar en het symposium waren goed geor ganiseerd, met deze opmerking dat er in een korte tijd soms veel moest worden verwerkt en gedaan. Waarschijnlijk is dat een uit vloeisel van de hoge werkinzet, de werklust en de daarmee verband houdende hoge produktiviteit, die in de Japanse maatschappij hoog in het vaandel staan geschreven. Het geheel was georganiseerd behalve het UNO-seminar in Kawasaki door de in FIG-kringen bekende prof. Taichi Oshima. Voor hem alle lof! Mr. ir. J. L. G. Henssen EXCURSIE VAN DE VVL 1984 verkort door redactie! Op woensdag 12 september 1984 reisde een gezelschap van 54 le den van de VVL af voor een driedaagse reis naar en door Zwitser land. Deze excursie was ditmaal door het bestuur georganiseerd op uitnodiging van de firma's Wild en Ahrin. Zo'n buitenlandse reis (bijna een tweejaarlijkse traditie) is bijzonder geschikt voor het ver stevigen van de onderlinge band van de deelnemers. De hoofdfabriek in Heerbrugg werd op donderdag bezocht en bij de talloze getoonde landmeetkundige instrumenten was uiteraard het paradepaardje van Wild: de T 2000. Deze was dan ook op giga- afmetingen op een dito-statief voor de fabriek geplaatst. De derde dag (vrijdag) werd gebruikt voor een bezoek aan de Eid genössische Staats) Technische Hochschule (ETH) op de afde ling geodesie en fotogrammetrie. Een rondleiding door deze „TH" en de gehouden lezingen gaven een inzicht in de organisatie van de studie en de projecten waarmee de studenten zich bezighouden. (De studie duurt acht jaar met daarop aansluitend een praktijkjaar). Ook werd duidelijk gemaakt hoe de „landmeetkunde" in Zwitser land is georganiseerd. Het land telt 26 kantons, te vergelijken met onze provincies. De grotere gemeenten hebben een eigen land meetkundige dienst, daarnaast telt het land ongeveer 260 inge nieursbureaus. Kwaliteit en nauwkeurigheid van het werk worden gecontroleerd door commissies, waarin onder andere de ETH is vertegenwoordigd. Registratie van eigendommen gebeurt via het NGT GEODESIA 85 55

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 17