goedinformatie, de commissie Topografische Basisbe standen. Het bestuurlijke deel van haar werk zal een onderdeel vormen van het werk binnen de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie zelf. Ook de bestuurlijke kant van de werkzaamheden van het Samenwerkings verband Kadaster - Gemeenten wordt door de voor lopige Raad voor Vastgoedinformatie zelf behartigd. De meer technische uitwerking van de door de raad geno men beslissingen zal door de betrokken organisaties in onderling overleg verder worden afgewikkeld. Met de totstandkoming van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie wordt afgezien van de instelling van de in de ontwerp-Kadasterwet voorziene Kadasterraad. De taakstelling van de voorlopige Raad voor Vastgoed informatie omvat alle taken, die voor de Kadasterraad waren voorzien. Door haar taakstelling bestrijkt zij echter een breder terrein. Artikel 5 van de ontwerp-Kadaster wet zal zodanig worden aangepast, dat hierop de wette lijke basis van de voorlopige Raad voor Vastgoedinfor matie kan worden gefundeerd. Deze zal hierdoor tot een permanent adviesorgaan worden. De voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie is samen gesteld uit bestuurders en voor wat de vertegenwoor digers van de ministeries betreft, uit hoge ambtenaren. Zij staat onder voorzitterschap van een onafhankelijke voorzitter. De leden hebben zitting in de raad namens hun organisatie. In de raad zijn vertegenwoordigd: de gemeenten, de provincies, de waterschappen, het nota riaat, de nutsbedrijven en de meest bij de informatie voorziening over vaste objecten betrokken ministeries. Dit zijn de Ministeries van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, Binnenlandse Zaken, Justi tie, Economische Zaken, Landbouw en Visserij, Finan ciën, en Verkeer en Waterstaat. Dit laatste ministerie vertegenwoordigt ook de PTT. 4. Werkplan van de Raad en de uitwerking van dit werkplan De taak van de voorlopige Raad voor Vastgoedinforma tie is aangegeven in het instellingsbesluit. In dit besluit is de raad een zeer ruime bevoegdheid toegekend om de bewindsman gevraagd en ongevraagd te adviseren over zaken op het terrein van de inrichting van de informatie voorziening over vaste objecten. Bij de installatie van de raad op 14 juni 1984 is verder door de bewindsman aan gegeven welke vragen op dit gebied naar zijn mening in eerste instantie de aandacht zouden moeten hebben. Deze vragen zijn opgenomen in een door hem aan de raad aangeboden werkplan. Dit werkplan vormt de grondslag van het werk van de raad en op basis van de vragen genoemd in dit plan zijn door de raad voor een viertal gebieden commissies ingesteld, die de advisering moeten voorbereiden. Deze terreinen zijn: a. Het vaststellen van de inhoud van een basisregistratie voor vaste objecten. Het idee hierachter is dat, wan neer op termijn landelijk bepaalde gegevens worden verzameld, die voldoen aan te voren bepaalde eisen van betrouwbaarheid en actualiteit, dan het funda ment is gelegd om tot een koppeling van informatie systemen en een sanering van informatiestromen bin nen de overheid te komen. b. Het nagaan van de behoefte aan koppelingssystemen met als inhoud onder andere plaatsbepalende ele menten op de diverse bestuursniveaus. Zowel bij het Kadaster als bij de Dienst Verkeersongevallenre gistratie en bij het CBS, de PTT en de Rijksplanolo gische Dienst zijn informatiesystemen in opbouw of operationeel, die de mogelijkheid bieden gegevens in andere gegevensverzamelingen met elkaar te koppe len en/of op grafische wijze weer te geven. Uit doel matigheidsoverwegingen zou het aanbeveling kun nen verdienen de informatiesystemen van de dien sten meer op elkaar af te stemmen. Vanuit dezelfde optiek kan worden nagegaan of er maatregelen moe ten worden getroffen om faciliteiten die nu voor deze diensten ter beschikking staan of ter beschikking komen, ook aan anderen binnen of buiten de over heid te verlenen. c. Het bevorderen van de invoering van een begrip waarde voor vastgoed. Rijk, provincie en gemeenten stellen nu de bij de uitvoering van hun taken beno digde waarde onderling onafhankelijk van elkaar vast. Een zekere uniformering van het waardebegrip en van de gehanteerde waarderingsregels zou zowel uit overwegingen van doelmatigheid als uit een streven naar grotere duidelijkheid voor de burger wenselijk kunnen zijn. d. Het coördineren van de activiteiten op het terrein van de vervaardiging van grootschalige basiskaarten. Voor iedere commissie van de raad zijn de werkzaam heden en de wijze van werken in grote lijnen aangegeven in een werkplan. In dit werkplan is tevens een tijds planning opgenomen. Op basis hiervan kan worden ver wacht, dat de eerste adviezen die voortkomen uit het werk van de commissies, in mei 1985 aan de raad zullen worden voorgelegd. Literatuur BOCO rapport no. 1, „Coördinatiecriteria voor Overheidsautoma- tisering". Staatsuitgeverij, Den Haag. 1978. BOCO rapport no. 10, „Advies over de informatievoorziening bin nen de overheid op het gebied van vastgoed, topografie en lei dingen". Staatsuitgeverij, Den Haag. 1983. Brussaard, prof. drs. B. K. en mr. ir. T. J. G. Thiadens, Informatie over vaste objecten in de openbare informatievoorziening. Op goede gronden. Staatsuitgeverij. 1982. Cash, J. I., McFarlan en McKenney, Corporate Information Systems management. Irwin, Illinois. 1983. Stukken voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie en haar com missies. Kadaster, Apeldoorn. 1985. Vastgoedinformatie in de jaren tachtig. SSVI, Delft. 1983. Thiadens, mr. ir. T. J. G., Managing computer systems. Webster University, collegedictaat. Leiden. 1984. NGT GEODESIA 85 47

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 9