Fig. 1. Het NNS System, ook TRANSIT System genoemd. met een frequentie van 399,968 MHz doorgegeven aan de ontvanger. Deze frequentie verschilt iets per satelliet. Er wordt nog een tweede golf uitgezonden met een fre quentie van ongeveer 150 MHz. Deze is phase-locked met de hogere frequentie. In werkelijkheid verhouden beide frequenties zich precies als 8 3. De modulaties die worden uitgezonden in een cyclus die iedere twee minuten wordt herzien, omvatten de Kepler- parameters van de omloopbaan, een aantal variabele pa rameters en tijdsignalen, alsmede het identificatienum mer van de satelliet. Zij worden de Broadcast of Opera tional Ephemeris genoemd, en worden bepaald door ex trapolatie op gegevens die tweemaal per dag in het ge heugen van de satelliet worden geplaatst door het reken centrum van een viertal tracking stations, het zgn. OP- NET in de USA, nl. Hawaii, California, Maine en Min nesota. De gegevens worden gerefereerd aan het World Geode tic System 1972 (WGS 1972, een geopotentiaalmodel waarin alle beschikbare gegevens tot 1972 zijn verwerkt*). Een driedimensionaal Cartesiaans rechthoe kig coördinatenstelsel is aangenomen met als oorsprong het zwaartepunt van de aarde (geocentrisch) en als Z-as de „gemiddelde" rotatieas door de Conventional Inter national Origin (CIO) van de Noordpoolbeweging. De X- as is de snijlijn van het vlak door de Greenwichmeridiaan en het vlak van de equator, met de positieve Y-as lood recht hierop, oostwaarts gericht, eveneens in het equa- torvlak. Onnauwkeurigheden o.a. in het geopotentiaal model, de invloed van „drag", stralingsdruk, de plaats bepaling van de werkelijke pool, enz. in aanmerking ge nomen, wordt de standaardafwijking van de Broadcast Ephemeris berekend als: 26 m in de richting van de omloopbaan (in-track); 5 m loodrecht daarop, maar in het omloopvlak (radial); 10 m loodrecht op het omloopvlak (across track). De baancoördinaten zijn het meest nauwkeurig aan die kant van de wereld waar de tracking stations liggen. Dit is een nadeel van de Broadcast Ephemeris. Naast de Het WGS 1972 is inmiddels vervangen door het WGS 1984. NGT GEODESIA 85 Broadcast Ephemeris wordt door middel van ongeveer twintig tracking stations, verdeeld over de gehele wereld het zgn. TRANET een Precise Ephemeris bepaald. De berekening van deze baanelementen geschiedt ech ter achteraf, en slechts voor één of twee satellieten. De standaarddeviatie is één tot twee meter. De gegevens zijn alleen op aanvraag verkrijgbaar bij het Naval Wea pon Laboratory, Washington DC, USA. De tijdseinen van de satellieten van het TRANSIT System worden om de 120 seconden op elke even mi nuut uitgezonden met een precisie van enkele tientallen microseconden ten opzichte van UCT. In die 120 secon den worden 25 groepen van informaties van 234 bits en één groep van 253 bits (in totaal derhalve 6103 bits) over gebracht naar de ontvanger. Het einde van iedere groep is echter duidelijk onderscheiden en kan als een secun dair tijdsein om de 4,5 sec. worden opgevat. Het principe van de plaatsbepaling berust op de Doppler- verschuivingen die de frequentie van de uitgezonden ra diogolf ondergaat in de tijd die nodig is om de weg van de bewegende satelliet naar de stationaire ontvanger af te leggen. Het Doppler verschijnsel is natuurlijk een ieder bekend. Als men voor een spoorwegovergang stilstaat en er komt een trein aan, die vervolgens voorbijsnelt, dan hoort men de toonhoogte van de door de trein uit gestuurde geluidsgolven steeds lager worden. Dit komt omdat de geluidsgolven van een naderende trein met een hogere frequentie het oor bereiken dan die van een zich verwijderende trein. Hetzelfde gebeurt met radio golven. Een satelliet zendt op een tijdstip f, een golf uit met een frequentie fs, die door de Doppler Shift wordt vervormd tot een frequentie fr op het moment f, f, At, dat de golf de ontvanger binnengaat. Deze fr wordt met een constante frequentie f0 vergeleken, welke wordt voortgebracht door een in de ontvanger ingebouwde oscillator. Hierdoor wordt een verschil-frequentie (beat- frequency) verkregen, waarvan het aantal perioden N gedurende een zeker interval wordt geteld. Het verschil f0 - fr is altijd positief, omdat f0 de referentie fre quentie gelijk aan 400 MHz wordt gekozen. Deze in gebouwde oscillator is het hart van de ontvanger, en is verbonden met een interne lokale klok. In principe telt men, zoals genoemd, in eenheden van ongeveer 4,5 sec. maar in de praktijk gebruikt men bij het verwerken van de data eenheden van zes of zeven maal deze periode, in de wandeling 30 sec. Dopplers ge noemd. Men kan derhalve het ontvangen tijdsein van de satelliet of de interne klok van de ontvanger voor de tel ling gebruiken. De tijd At, die een door een satelliet uitgezonden golf nodig heeft om de ontvanger te bereiken, is beïnvloed door de atmosfeer en de elektronika van de ontvanger. Men wil echter de tijd weten die de golf in vacuüm nodig heeft, omdat men het aantal perioden N in vacuüm wil weten. Er dienen derhalve correcties te worden aange bracht voor de refractie door de ionosfeer en de tropo sfeer, en voor de vertraging van het signaal in de ontvan ger. Uit de gecorrigeerde Doppler tellingen worden de afstandsverschillen r2 - r, tussen twee opeenvolgende posities van een satelliet in zijn baan en het waarne mingsstation afgeleid. Als r, en r2 als functies van de coördinaten (Xs, Ys, Zs) van de satellieten en de (onbekende) (XP, YP, ZP) van de standplaats P worden uitgedrukt, krijgen we een vergelij king die er in principe als volgt uitziet: 81

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 11