N (f0 - fs) (t2 - t,) -js- (Xf-Xp)2 (Yf-YP)2 (Zf -Zp)}2 - {(XS-Xp)2 (Yf- YP)2 (Zf-Zp)2!]. De onbekende coördinaten refereren aan het fasecen trum van de antenne, niet aan de plaats van het ontvangapparaat. Er zijn drie onbekende coördinaten; we hebben dus drie vergelijkingen van dit type nodig om dit vraagstuk te kunnen oplossen. In werkelijkheid is (f0 - fs) per pas sage niet constant en wordt deze ook als een onbekende parameter in het vraagstuk opgenomen. De grote aantallen waarnemingen worden nauwgezet onderzocht naar systematische fouten en onderworpen aan statistische toetsen, voordat ze worden gebruikt in de vereffening. Van 1969 tot 1975 verscheen een lange reeks publikaties, vooral uit de Verenigde Staten en Canada, die de basis vormden waarop de tegenwoordige technieken van geo detische Doppler satellieten plaatsbepaling zijn gegrond vest. Hiervan moeten de volgende zeker worden ver meld: Het werk van Duane Brown „Near term prospects for positional accuracies of 0,1 to 1,0 meter from Satellite Geodesy", dat in 1970 verscheen; de ontwikkeling van de Short Arc Geodetic Adjustment rekenprogramma's door Duane Brown en Trotter, in de jaren 1969 tot 1973; het beroemde proefschrift van David Wells van de New- Brunswick University getiteld „Doppler Satellite Con trol". Het werk van Anderle, Krakiwsky en Kouba, dat is onderbouwd met vele proefmetingen in het veld. Kou ba heeft bovendien grote bekendheid verworven door zijn veel toegepaste zgn. GEODOP rekenprogramma's. De nauwkeurigheid van de plaatsbepaling hangt af van: 1. Het aantal waargenomen passages en het aantal Doppler tellingen (integratieperioden) per passage. 2. De nauwkeurigheid van de omloopparameters. 3. De configuratie van de waarnemingsstations. 4. De nauwkeurigheid van de refractiecorrecties. 5. De methode van waarnemen. 6. De methode van berekenen. De berekeningsopzet voor de plaatsbepaling kan op ver schillende manieren geschieden al naar gelang het aantal waarnemingsstations en de vereiste nauwkeurigheid. De satellietgegevens zelf kunnen worden: - verondersteld als foutloos; - ingevoerd in de vereffening met een geschatte cova- riantiematrix; - ingevoerd en opgelost voor dat deel van de omloop waarop is waargenomen (de zgn. short are vereffe ning). Voor de berekening kunnen drie verschillende methoden worden onderscheiden: 1. De enkelpuntsbepaling (waarnemingen op één stati on). Na acht a tien dagen waarnemen zijn ongeveer 120 passages geregistreerd, waarvan een aantal af valt na selectie, vóór de definitieve berekening van de coördinaten kan geschieden. De standaarddeviatie bedraagt ongeveer 0,75 - 1,00 meter. 2. De meerpuntsbepaling, waarbij een aantal stations met ontvangers wordt bezet voor gelijktijdige waar nemingen. Deze worden door ieder station onafhan kelijk ingevoerd in een simultane vereffening. Neemt men één basisstation als referentie, dan zijn stan daarddeviaties in de puntcoördinaten te bereiken tus sen de 0,25 en 0,80 meter. 82 3. De translocatie, waarmee globaal wordt bedoeld het waarnemen op twee stations tegelijkertijd van een zelfde satelliet, om aldus de relatieve positie van deze stations te bepalen. Daarbij wordt de invloed van de correlatie van de satellietcoördinaten op de waarne mingen uitgebuit. Het is namelijk zo, dat de meest significante afwijkingen in de omloopgegevens, en de twee typen van refractie dezelfde invloed hebben op beide stations, zodat deze in de coördinaatverschillen worden geëlimineerd. De satellietwaarnemingsproce- dure werkt dan als een indirecte afstandmeting. De nauwkeurigheid van een op deze manier gemeten af stand van 200 km is 1,5 x 10~6, en iets nauwkeuri ger, nl. 1 x 10~6, voor afstanden tot 600 km. Door deze nauwkeurigheden kan de Doppler methode van plaatsbepaling de concurrentie met de conventione le methoden glansrijk doorstaan. Ze is ook in het voor deel ten opzichte van de astronomische plaatsbepaling, niet alleen omdat ze onder bepaalde omstandigheden net iets nauwkeuriger is, maar vooral ook omdat men praktisch onafhankelijk van de weersomstandigheden kan werken. Bovendien heeft men slechts één a twee man personeel nodig. Geen wonder dat reeds vanaf het begin van de zeventiger jaren vele toepassingen in de praktijk zijn te vermelden. De methode heeft vooral een grote vlucht genomen toen de instrumenten compacter werden en gemakkelijk in het veld waren te transporte ren, en de registratie van de waarnemingen op magneet band kon gebeuren in plaats van op de papieren pons band. Als toepassing kunnen worden genoemd: - Het meten van meetkundige grondslagen voor de kaartering van irrigatiegebieden en stroomgebieden van rivieren ten behoeve van cultuurtechnische pro jecten. - Paspuntbepaling voor fotogrammetrische en remote sensing opnamen. Beroemd is de toepassing bij de kleinschalige radarkaartering van het stroomgebied van de Amazone (1972). - Plaatsbepaling voor de boorplatforms op het conti nentale plat. - Het uitzetten van pijpleidingen, hoogspanningslei dingen, het plaatsen van microgolf-communicatie- torens. - Het uitzetten van concessiegrenzen zowel ter zee als te land. Ook internationale grenzen heeft men hier mee bepaald. Verder geeft de methode, door de hoge relatieve nauw keurigheid op grote afstanden, de mogelijkheid om de schaal en de oriëntering van bestaande nationale en con tinentale driehoeksmetingen te controleren. De Doppler satelliet plaatsbepalingen die de hoogte h geven boven de toegepaste ellipsoïde, kunnen ook die nen om de hoogte van de geoïde boven de ellipsoïde N te berekenen ter plaatse van stations waarvan de (ortho- metrische) hoogte H boven de geoïde bekend is of ge makkelijk te bepalen. Immers N h - H. Alvorens te vervolgen met de activiteiten van de werk groep, moet er nog een algemeen probleem worden aangestipt, nl. dat van de zgn. datumtransformatie. Geodetische coördinaten X en hoogte hworden ge meten ten opzichte van een referentie-ellipsoïde, waar van de dimensies van tevoren zijn bepaald. Nederland gebruikt de zgn. Bessel-ellipsoïde. Bekend is de Hayford International Ellipsoid, maar er zijn nog vele andere. Sinds 1967 worden tijdens de congressen van de Inter national Association of Geodesy regelmatig internatio- NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 12