publikaties VIERDE JAARLIJKSE BIJEENKOMST VAN DE NETHER LANDS BRANCH VAN DE HYDROGRAPHIC SOCIETY Op vrijdag 19 april a.s. organiseert de Netherlands Branch van de Hydrographic Society haar vierde jaarlijkse bijeenkomst. Op het programma van deze dag staan, naast de jaarlijkse algemene leden vergadering van de Netherlands Branch, een bezoek (incl. rond leiding) aan het Nederlands Scheepvaart Museum te Amsterdam, en lezingen met als onderwerp „Bestaande opleidingen en oplei- dingswensen" op het gebied van zeegeodesie/hydrografie. De bijeenkomst vindt plaats op de Hogere Zeevaartschool te Amsterdam en is ook toegankelijk voor niet-leden van de Hydro graphic Society. Inlichtingen: Secretaris Netherlands Branch, Rijkswaterstaat, di rectie Noordzee, postbus 5807, 2280 HV Rijswijk. Telefoon: 070- 94 95 00, tst. 152. VERENIGING VOOR KADASTER EN LANDMEETKUNDE Ir. P. Plantinga heeft in het bestuur de functie van penningmeester overgenomen van ir. W. Meinema. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: voorzitter: Ir. K. Mulder, Norgerweg 138, 9494 PD Yde. Tel. 05906 - 21 99 (thuis), 050 - 23 28 05 (kantoor). secretaris: Ir. J. B. van der Veen, Kon. Wilhelminalaan 59, 7711 KK Nieuw- leusen. Tel. 05296 - 36 55 (thuis), 038 - 97 16 16 (kantoor). penningmeester: Ir. P. Plantinga, De Küpe 20, 9001 MC Grouw. Tel. 05662 - 20 25 (thuis), 058 - 91 49 14 (kantoor). lid: Ir. A. V. Hoekstra, Halsterenstraat 17, 6844 HE Arnhem. Tel. 085 - 81 05 51 (thuis), 085 - 22 90 35 (kantoor). PAO CURSUSSEN De Commissie Geoplan organiseert de volgende cursussen: De actualiteit van het grondbeleid Data: 18 en 25 april en 2 mei 1985; plaats: Bouwcentrum Rotter dam. Inhoud: De cursus beoogt een inzicht te geven in recente ontwikke lingen die van belang zijn voor het grondbeleid. In de cursus zal aandacht worden gegeven aan de wijzigende rol en positie van grondbedrijven. Zaken die daarbij aan de orde zullen komen, zijn o.a. de relatie tot het bestuur en de markt waarin het grondbedrijf opereert. Naast het behandelen van theoretische ontwikkelingen zal tevens veel aandacht worden besteed aan vaardigheden met be trekking tot een aantal aspecten als onderhandelen, marktkennis, procesbegeleiding en projectontwikkeling. Onderwerpen die op het ogenblik nogal in beweging zijn, zoals erfpachtsystemen, heruit gifte, multifunctioneel gebruik en grondruil, zullen aan de hand van praktijkvoorbeelden uitvoerig aan de orde komen. Cursusleiding: ir. H. Vink (gemeente Den Haag) en de Vereniging van Grondbedrijven; kosten: f 925,— (inclusief consumpties, lun ches, cursusmateriaal). Gebruik van microcomputers t.b.v. ruimtelijk onderzoek Onderwerpen: Rekenschema's, tekstverwerking, statistische ana lyse en bestandsbeheer; er is veel tijd ingeruimd voor praktische oefeningen. Cursusleiding: drs. F. Dekker (samenwerkingsverband RU Utrecht en VU/Universiteit van Amsterdam); data: 10, 11 en 12 april 1985; plaats: Geografisch Instituut Rijksuniversiteit Utrecht; kosten: 7 975,— (inclusief consumpties, lunches, cursusmateriaal). Geautomatiseerde planinrichting Data: 17 en 18 april 1985; plaats: Eindhoven. Inhoud: De theorie en applicatie van ruimtelijke allocatie en karto- grafie met behulp van (micro)computer, digitizer, plotter en teken- beeldscherm. Onderwerpen die aan de orde zullen komen, zijn: ontwikkelingen en stand van zaken op het gebied van geauto matiseerde kartografie en informatieverwerking; kwantitatieve statistische informatieverwerking via geautomati seerde kartografie; model Plotterdam: van conceptualisatie tot computermodel; kadaster en kartografische automatisering; Plotterdam-derivaten: het Vlinder-model; automatische kartografie van remote sensing data materiaal; demonstratie van het op microcomputer uitgewerkte Vlinder model; NGT GEODESIA 85 enkele praktische oefeningen met behulp van Plotterdam- programmatuur. Cursusleiding: dr. G. van der Meulen (TH Eindhoven); kosten: 7 625,— (incl. lunches en cursusmateriaal). Aanmelding en informatie: Geoplan, Weteringschans 12, 1017 SG Amsterdam. Tel. 020-24 14 33. PRAKTISCH LANDMETEN 5E DRUK Ir. R. Jonkers, augustus 1984 Het studieboek Praktisch Landmeten is gericht op studierichtingen op MTS-niveau, die met de landmeetkunde in aanraking komen. Bovendien is het geschikt voor MTS-ers die voor de differentiatie in de landmeetkunde hebben gekozen. Het boek geeft een goed overzicht van wat in de praktijk nodig is. De indeling is praktisch; bepaalde onderdelen zijn in twee delen gesplitst, wanneer de noodzaak bestond om specifieke kennis in aparte hoofdstukken voorafgaande aan het tweede deel onder te brengen. De begrippen precisie en betrouwbaarheid worden voor dit niveau vermeden en worden weergegeven met de begrippen nauwkeurig heid en controle. In de tekst wordt echter meer aandacht geschon ken aan het deel nauwkeurigheid dan aan het deel controle. Het voorbeeld op p. 18 vertoont een groot aantal ongecontroleerde meetgetallen, hoewel onder de algemene beginselen van de detail meting wel aandacht wordt gevraagd voor de controle. In hoofd stuk 5 worden nauwkeurigheid en controle apart behandeld. Bij meting en kaartering komt de controle summier aan de orde; bij de oppervlakteberekening wordt de controle niet gememoreerd. De hoogtemeting, de hoekmeting en de lengtemeting zijn kort en bondig omschreven. Bij de lengtemeting worden in paragraaf 9.3.2. geluidsgolven en radiogolven wat gemakkelijk op één hoop gegooid. Dit uit zich eveneens bij de hoogtemeting in paragraaf 14.5.1Onduidelijk is de omschrijving van de elektronische afstand meters die „met geluidsgolven" werken. Het principe van het echolood wordt foutief omschreven als een „door een zender uit gezonden radiosignaal gereflecteerd door de bodem". In eerdere drukken was meer terecht sprake van „een signaal". De functie van het coördinatenstelsel wordt goed omschreven. Bij de situatiemeting wordt geen aandacht geschonken aan een ver dichting door middel van de kringnetmethode. Bij de berekening van meetkundige grondslagen worden begrippen als standaard afwijking en gewicht gehanteerd zonder d«2e begrippen te verkla ren of kort te omschrijven. Het hoofdstukje fotogrammetrie is kort en duidelijk. Bij de toepas sing van luchtfoto's is jammer genoeg de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN) niet opgenomen. Dit is overigens wel het geval bij de beschrijving van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers in het hoofdstukje Kadaster. Het maatschap pelijk belang van deze Dienst wordt goed belicht, alsmede de wer king van het systeem van de registratie. Enkele details zijn minder goed weergegeven. De gegevens betreffende de erfopvolging komen niet van de Dienst der Registratie en Successie, maar van de Inspectie Registratie en Successie. Van de gegevens wordt thans slechts het boedeladres aangeduid in de kadastrale registra tie. Volledige bijwerking vindt derhalve niet meer plaats. In het laatste hoofdstukje wordt aandacht geschonken aan recente ontwikkelingen. Uiteraard speelt de automatisering daarbij een gro te rol. De ontwikkelingen en de doelstellingen ervan worden sum mier aangeduid. Het elektronisch veldboek wordt slechts aange duid als een toepassingsmogelijkheid bij de hoogtemeting, terwijl dit instrument evengoed toepassing vindt bij tachymetrische op namen. Van een interactief grafisch systeem wordt een verkeerde definitie gegeven, en de bijbehorende afbeelding slaat dan ook meer op een elektronische verzamelings- en verwerkingsconfiguratie dan op een interactief grafisch werkstation. Naar mijn mening is eerst sprake van een interactief grafisch systeem, als men via het beeldscherm mutaties kan aanbrengen in een digitaal bestand van kartografische gegevens. De presentatie van de stof is over het algemeen prettig en duidelijk; de afbeelding van enkele ingevulde waarnemingsformulieren is naar mijn smaak op een te kleine schaal afgedrukt. Al met al is het een boekwerkje waarin over het algemeen genomen een goede om schrijving is te vinden van de belangrijkste activiteiten in de land meetkunde van alledag. ir. W. Berends 103

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 33