3 Projektievlak K van een scheef afgesneden driekantig prisma het pro- dukt is van het oppervlak van het bodemvlak en de hoogte van het zwaartepunt van het bovenvlak. Deze hoogte is gelijk aan de gemiddelde hoogte van de drie hoekpunten. Door tussen alle in coördinaten bekende terreinpunten driehoeken te vormen en deze in de rich ting van de z-as te projecteren op een horizontaal vlak, ontstaan prisma's (fig. 2). Een belangrijk voordeel van deze methode is dat de driehoeken zo kunnen worden gekozen, dat zij goed bij het terreinoppervlak aansluiten. Oppervlak (O) Y, (X3-X2) Y2 (X, - X3) Y3 (X2-X,l Volume O (Z, Z2 Z3) 3 Fig. 2. Volumen volgens de prismamethode. Zelfs gecompliceerde figuren kunnen gedetailleerd wor den beschreven, mits alle karakteristieke punten in lig ging en hoogte bekend zijn. De driehoeken worden zo goed mogelijk gelijkzijdig gekozen, waarbij de driehoeks zijden de breuklijnen in het terrein niet mogen snijden. IHübner, 1981] pleit voor een opdeling van het terrein in vierkantige prisma's in plaats van driekantige, omdat dit de overzichtelijkheid bij handberekening bevordert en nauwkeuriger resultaten geeft op getordeerde hellingen. Een belangrijk nadeel is echter het ontbreken van een eenduidig opdelingscriterium van de terreinpunten in vierhoeken. Hoewel de prismaformules erg eenvoudig zijn, lenen zij zich slecht voor handmatige berekening. Voor een totale inhoudsberekening moet het gehele terreinmodel in drie hoeken worden opgedeeld. De oppervlakte en de inhoud worden dan berekend uit de ruimtelijke coördinaten van de hoekpunten van de afzonderlijke driehoeken. Deze werkwijze is arbeidsintensief en er is een grote kans op rekenfouten, waardoor deze methode in het verleden nooit erg populair is geworden. Inschakeling van snelle computers en goede software pakketten die het handwerk overnemen, voorkomen de genoemde problemen. Zowel het opdelen van het digi tale terreinmodel uit breuklijnen en/of punten in driehoe ken als de daaropvolgende volumeberekening worden door de Meetkundige Dienst met de computer uitge voerd. Voor de opdeling in driehoeken wordt gebruik ge maakt van het Engelse DTM programmapakket MOSS [Craine, 1981], terwijl voor de overige berekeningen, zo als die hierna worden beschreven, de programmatuur door de Meetkundige Dienst zelf is ontwikkeld [Nelis, 1983]. Ook andere programmapakketten, zoals het Tri angulated Irregular Network [Peucker, 1978] en het digi- 128 taal terreinmodel van de firma Digital AG, werken met een model waarbij een terreinoppervlak wordt beschre ven met driehoeken. 4.2. Eenvoudige volumeberekeningen met prisma's Van eenvoudige volumeberekeningen is sprake, indien de inhoud van een grondlichaam ten opzichte van een vlakke horizontale ondergrond moet worden bepaald. Fig. 3. Steendepot met gemeten karakteristieke vorm lijnen Ivol- getrokkenl en hoogtepunten Fig. 4. Driehoeken gevormd tussen de punten gemeten in fig. 3. NGT GE0DESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 10