ken over micro-omschrijvingen als het beschrijvingen van kleine gebieden (minder dan ongeveer 100 x 100 meter) betreft. Alle andere dan micro-omschrijvingen noemen we macro-omschrijvingen (of omschrijvingen van macro-niveau). Bij macro-omschrijvingen moet u denken aan omschrijvingen met getallen over meer uit gebreide gebieden, aan omschrijvingen in akten, aan kadastrale kaarten, aan objecten en overzichten daar van. De begrippen „micro" en „macro" blijven echter enigszins gevoelsmatig. Met de definiëring van micro- en macro-omschrijving zijn we van de wensen van de eigenaren overgegaan naar de technieken die in dienst van die wensen worden gesteld. Deze technieken worden in het volgende hoofdstuk be handeld. 3. Notariële registratie en kadastrale afbeelding In hoofdstuk 2 is beschreven dat de notaris en de land meter beiden een omschrijving geven van de ligging van de eigendomsgrens en van de bedoelingen van de eige naren daarover. Van deze omschrijvingen volgen eerst enige definities. Met het begrip „notariële registratie" wordt bedoeld de notariële akte die door de bewaarder is getoetst. De in het vorige hoofdstuk ingevoerde begrippen „micro" en „macro" worden gebruikt om de door het Kadaster ver zorgde omschrijvingen nader aan te duiden. Vanwege de kleine gebieden waarop een micro-omschrijving mogelijk is, zal een kadastrale afbeelding van micro-niveau meestal een veldwerk zijn. De meest in het oog sprin gende kadastrale afbeelding van macro-niveau is de kadastrale kaart. Welke zekerheid over de grens kunnen Smit en Jans ontlenen aan notariële registratie en kadastrale afbeel dingen van micro- en macro-niveau? Hiertoe worden de werkzaamheden van notaris (en bewaarder) en land meter (en tekenaar) nader onderzocht. Direct vallen twee grote verschillen op, nl. - De notaris beschrijft de ligging van de grens vooral in woorden, de landmeter in cijfers en lijnen. - De notaris is specifiek deskundig in het recht, de landmeter in de wiskunde. Het eerste verschil betreft de vorm, het tweede de in houd. Een voordeel van omschrijvingen met woorden ten op zichte van omschrijvingen met cijfers en lijnen is, dat veel meer aspecten van de ligging van de grens kunnen worden beschreven dan alleen de zichtbare. Voorbeel den van zulke aspecten zijn, hoe belangrijk Smit en Jans de vastlegging van de grens en de aard van het stuk grond vinden en of ze verwachten dat het gebruik van de grond in de toekomst zal veranderen. Het nadeel van omschrijvingen met woorden is, dat ze meestal niet de ligging van de grens tot op micro-niveau kunnen aangeven. Daartoe zijn omschrijvingen met cij fers veel meer geschikt. Hieruit volgt dat de notaris zich beter kan richten op een macro-omschrijving die door de landmeter wordt aangevuld tot een micro-omschrijving. Macro-omschrijving door de notaris Micro-omschrijving door de landmeter 132 Uit de beheershandelingen van de eigenaren blijkt dat een scherpere omschrijving dan de micro-omschrijving niet zinvol is. Soms is zelfs een micro-omschrijving niet zinvol. Dat kan bijvoorbeeld komen door bedoelingen van partijen, soort afscheiding, terreinomstandigheden of verwachtingen over wat in de toekomst met de grens gaat gebeuren. De eigenaren moeten niet worden ge dwongen de grens binnen een smallere strook aan te duiden dan zij zelf willen. De schijnzekerheid die zo in het kadastrale archief komt, gaat immers een eigen leven leiden. Eerder is reeds uiteengezet dat over grotere gebieden micro-omschrijvingen technisch onmogelijk zijn. Toch kan de landmeter meestal de macro-omschrijving van de notaris aanvullen tot een micro-omschrijving. Nu kunt u zich afvragen waarom de notaris nodig is bij het proces van zekerheidsverschaffing. De eigenaren verlangen immers een micro-omschrijving en de land meter kan het best aan die wensen voldoen. Om te kunnen begrijpen waarom de functie van de nota ris bij de zekerheidsverschaffing onontbeerlijk is, is het nodig het tweede grote verschil tussen de werkzaam heden van notaris en landmeter te bekijken, namelijk de juridische benadering van de notaris en de wiskundige van de landmeter. Dit verschil moet worden bekeken in relatie tot de juridische bedoelingen van Smit en Jans, die zijn beschreven in hoofdstuk 2. In de geschiedenis is vaak geprobeerd verbanden tussen verschillende wetenschappen te vinden. Zo heeft men, vooral bij de opkomst van de natuurwetenschappen, ge probeerd de formules ervan toe te passen op andere wetenschappen, zoals de rechtswetenschap. Deze po gingen waren weinig succesvol. Een ander verband is gepropageerd door de filosoof dr. ir. J. H. Santema. Hij onderscheidt de volgende rangorde in wetenschappen, ofwel benaderingswijzen van problemen: juridische economische sociale psychische biotische fysische ruimtelijke mathematische Deze rangorde staat volgens Santema vast. De lager in de kolom staande wetenschappen/benaderingswijzen zijn nodig voor die erboven staan. Een rechter veronder stelt dat de landmeter met zijn wiskundige kennis een grens kan opmeten. De hoger in de kolom staande wetenschappen/benaderingswijzen voegen steeds iets extra's aan het al bestaande toe. Aan de mathematische benadering wordt het ruimtelijk aspect toegevoegd, ver volgens de veranderingen die de natuurkunde beschrijft, dan het leven, het denken enzovoorts. De ene weten schap kan dus niet domweg in de andere worden ver taald. In de kolom is een streep getrokken die de onderste groep van wetenschappen scheidt van de bovenste groep van cultuurwetenschappen. Beide groepen ver schillen sterk van elkaar. Bij de natuurwetenschappen, zoals de wiskunde, hangen twee gebeurtenissen als oor zaak en gevolg samen. De samenhang tussen twee ge beurtenissen is bij cultuurwetenschappen, zoals het recht, lang niet zo sterk en bestaat veel meer uit een toe- NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 14