V r Fig. 7. Het waterpasinstrument van C. Becker. Collectie Geodesie, TH Delft. maker bij zijn vader, later ging hij in de leer bij Humboldt in Hannover, maar na onenigheid met zijn leermeester vestigde hij zich in 1828 (of 1829) in Groningen als instru mentmaker. Hij werd de rechterhand van professor Stra- tingh van de Groninger Universiteit. Hij vervaardigde diverse instrumenten voor de universiteit, welke hij veel al naar eigen inzicht had ontworpen of verbeterd, zoals een luchtpomp, fijne balansen, een elektromagnetische wagen en heliostaten [2]. Voor zijn werk kreeg hij in 1836 een aanmoedigingspremie van Koning Willem II. Becker schijnt geen gemakkelijk karakter te hebben ge had, want ook hier kreeg hij onenigheid, nu met het stadsbestuur en hij verhuisde naar Arnhem. In Arnhem stichtte hij in 1841 (of 1842) een instrumentenfabriek, die vooral bekend was om haar balansen, verdeelmachines, elektrische apparaten en barometers. In 1854 emigreerde hij naar de Verenigde Staten, nadat hij wederom moei lijkheden had gekregen met de overheid. In 1890 over leed hij in New Rochelle in de staat New York [3]. Uit diverse bronnen blijkt dat Becker een bijzonder in ventief man was, die zich op velerlei terreinen bezig hield. Opvallend is echter, dat het vervaardigen van landmeetkundige instrumenten niet of nauwelijks wordt genoemd, terwijl het waterpasinstrument dat van zijn hand is, zeer sterk afwijkt van de gebruikelijke typen, wat een ander bewijs is van zijn grote vindingrijkheid. Beschrijving van het instrument Op een foto (fig. 2) en een tekening (fig. 3) zijn de onder delen van het instrument te zien. De kijker AB heeft twee kegelvormige armen D en E die te zamen een verti cale as vormen, waarom de kijker in een horizontaal vlak draaibaar is. Q is een knop waarmede het objectief kan worden in- en uitgeschoven ten behoeve van de scherp- stelling. Met behulp van de schroeven m kunnen de kruisdraden in verticale zin worden bewogen. Op de kij ker bevindt zich een kompas C waarvan de noord-zuid lijn samenvalt met de kijkeras. Het buisniveau FG is voorzien van een holle kegel die op een van de armen D of E kan worden geplaatst. Het niveau heeft twee regel- schroefjes P en H om de richtlijn van het niveau even wijdig aan de vizierlijn van de kijker te brengen [4], Onderaan de kijker is een holle buis, waarin de onderste arm van de kijker past en waarmede het instrument op Fig. 2. De onderdelen van het instrument van Becker. Fig. 3. Tekening van de onderdelen naar de afbeelding in Geode sie" van G. A. van Kerkwyk. NGT GEODESIA 85 137

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 19