zijn voet kan worden geplaatst. Deze voet is vast be vestigd aan de kop van het statief. Zoals de foto laat zien, is de voet iets anders als in de tekening is weer gegeven. Met behulp van vier kruislings geplaatste schroeven K kan de draaiingsas verticaal worden ge steld. Het waterpasinstrument heeft een terrestrische kijker (dus rechtopstaand beeld) met een lengte van 46 cm; de totale hoogte is 29 cm, gerekend vanaf de bovenkant van het statief. De controle en de regeling van het instru ment kunnen op eenvoudige wijze snel worden uitge voerd, terwijl de eenvoudige inrichting een snelle opstel ling mogelijk maakt. Voorwaarde is dat de instrument maker de armen D en E zuiver in eikaars verlengde en loodrecht op de kijkerbuis heeft geplaatst [5] Nadere datering De op het instrument voorkomende vermelding ,,C. Becker, Arnhem" wijst erop, dat het instrument in de Arnhemse tijd van Becker is vervaardigd. Een wat nade re datering is mogelijk door het feit, dat het in de tweede druk van de „Geodesie" van Van Kerkwijk voor het eerst wordt vermeld [6] en niet in de eerste druk. Deze tweede druk verscheen in 1847 en hierin staat: ,,...De Heer Becker, te Arnhem, heeft onlangs een waterpasinstru ment uitgedacht.Aangezien de eerste druk in 1842 verscheen en hier „onlangs" wordt gezegd, mag het jaartal 1845 als een redelijke benadering worden aange nomen. Vergelijking met andere instrumenten Om de merites van Beckers instrument juist te kunnen waarderen, is vergelijking met andere, in die tijd in ons land in gebruik zijnde, instrumenten noodzakelijk. Hier voor komen drie typen in aanmerking, namelijk de in strumenten die destijds in ons land bekend waren als het waterpas van Lenoir, het waterpas van Ramsden en het nieuw waterpas of cirkelwaterpas van Lenoir. Het eerstgenoemde instrument, in de tweede helft van de 18e eeuw uitgevonden door de bekende Franse in strumentmaker Etienne Lenoir (1744-1832), had een aantal nadelen, waarvan de belangrijkste was dat de draaiingsas van het instrument, na opstelling op het sta tief, niet zuiver verticaal kon worden gesteld. Eigenlijk was het instrument in 1845 sterk verouderd, en zal hier dan ook verder buiten beschouwing blijven [7]. Het waterpasinstrument van Ramsden was in 1734 uit gevonden door de Engelse instrumentmaker Jonathan Sisson. Tegen het eind van de 18e eeuw werd het instru ment aanmerkelijk verbeterd door de beroemde instru mentmaker Jesse Ramsden (1735- 1800), vandaar dat het instrument de naam van Ramsden is gaan dragen. Fig. 4 laat een dergelijk type zien; in de eerste helft van de 19e eeuw werd dit vervaardigd door de Amsterdamse instrumentmakers J. M. Kleman en zoon. Dit type werd later ook wel omschreven als waterpasinstrument met ronde tappen en niveau vast aan de kijker. In Engeland en de Verenigde Staten werd het bekend als Y-level of Wye-level vanwege de Y-vormige ondersteuningen van de kijkerbuis (zie foto). Het horizontaal stellen geschied de door middel van vier kruislings geplaatste schroeven, die de bovenbouw over een bolvormig onderstel lieten bewegen. Het instrument rust dus niet op deze schroe ven, zoals ten onrechte uit de foto zou kunnen worden opgemaakt. De bovenkant van het statief is namelijk Fig. 4. Waterpasinstrument met ronde tappen en niveau vast aan de kijker verbonden (type Ramsden). Vervaardigd door J. M. Kle man en zoon. Collectie Geodesie, TH Delft. voorzien van een brede kop met schroefdraad, waarop het onderstel wordt vastgeschroefd. In de Angelsaksische landen is dit type erg populair geworden en gebleven. Het heeft voortdurend verbete ringen ondergaan. Zo heeft het later „normale" stel- schroeven gekregen. Een van de nadelen van het instru ment was de vrij omslachtige wijze van controleren en regelen. In antwoord op de praktijkbezwaren tegen het instru ment van Lenoir werd door hem in 1820 een nieuw waterpasinstrument bedacht en gemaakt, namelijk het cirkelwaterpas (niveau cercle). Fig. 5 toont zo'n instru ment dat is gemaakt door de gebroeders Caminada uit Rotterdam. Dit waterpas is voorzien van een radvormig uitgesneden cirkel met een diameter van ongeveer 15 Fig. 5. Een cirkelwaterpasinstrument vervaardigd door de gebr. Caminada. Collectie Geodesie, TH Delft. 140 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 22