Werkgroep 1-3. Aerial photography-sensor orientation and navi gation Door deze werkgroep worden zeer belangrijke ontwikkelingen ge rapporteerd. De camerapositie kan nu al worden bepaald op 2 m nauwkeurig (in x, y en zl). Voor 1 50 000 kaarteringen zijn dus geen paspunten meer nodig. Met behulp van de Navstar satellieten moet een camera die is gekoppeld aan een INS-systeem en een grondstation, binnen een tiental jaren zo goed in positie te bepalen zijn, dat paspunten bijna nergens meer nodig zijn. Werkgroep 1-4. Acquisition of remote sensing data from spacecraft Deze werkgroep heeft hoegenaamd geen activiteiten ontplooid. Werkgroep 1-5. Acquisition and processing of aerial photography Belangrijke ontwikkelingen vormen hier de omstandigheden waar onder een film wordt ontwikkeld. Gecontroleerde systemen leveren superieure resultaten. Een nieuwe film (Panatomc X) die langzamer en fijnkorreliger is dan de bestaande, levert uitzonderlijk goede beelden op, maar kan alleen worden gebruikt in camera's met be- wegingsonscherpte compensatie. Op het gebied van de lenzen zal slechts verdere verbetering mogelijk zijn tegen exorbitante kosten. 3. Commissie II Instrumentation for data reduction and analysis Werkgroep 11-1. Analytical and hybrid instruments De analytische plotter (AP) is inmiddels een ingeburgerd instru ment geworden. Naast de eerste serie veelzijdige precisieplotters werd door de fabrikanten een tweede serie low-cost AP's ontwik keld, gestripte versies van hun grotere broer, mede low-cost ge houden door toepassing van micro-computers. Nieuwe in Rio ge presenteerde low-cost AP's zijn Omi AP 5, Santoni DIGIKA en Kern DSR 11. Een nieuwe ontwikkeling is superpositie (het in het stereobeeld projecteren van een digitaal bestand). De door Zeiss- Oberkochen gepresenteerde Videomap-oplossing betekent ten op zichte van de eerder op de markt gebrachte oplossing van Inter graph een duidelijke verbetering. Om de inwinning bij het digitaal kaarteren te vergemakkelijken, zijn menu keyboards ontwikkeld. Codering door het intoetsen van getallen wordt daarmee vervangen door het indrukken van aan symbolen herkenbare functietoetsen. Superpositie en menu keyboards vinden toepassing op zowel ana lytische als analoge plotters. Werkgroep 11-2. Automatic equipment and systems Primair staat het onderzoek op het gebied van de volledig digitale fotogrammetrie, namelijk fotogrammetrie met digitale beelden. Foto's en optiek zijn dan vervangen door beeldschermen, beeld correlatie, automatische DTM-generatie, patroonherkenning enz. Prototypes van dergelijke systemen worden gebouwd. Deze gehele ontwikkeling krijgt belangrijke stimulansen door de behoefte aan 3D vision systems voor industriële robots. Correlatoren die Zeiss Oberkochen en Kern op hun AP's hebben gebouwd, mogen wor den beschouwd als voorlopers van deze ontwikkeling. Met deze ontwikkeling wordt de automatisering van de (x, y) parallaxmeting ingezet. Werkgroep 11-3. Instruments for processing and analysis of remo tely senced data Werkgroep 11-4. Instruments for processing, storage and dissemi nation of remotely senced data Werkgroep 11-5. Instruments for SAR-processing Deze drie werkgroepen houden zich bezig met systemen voor re mote sensing vanuit de ruimte en vanuit vliegtuigen, waarbij o.a. gebruik wordt gemaakt van on-board en ground (pre-) processing en digitale beeldverwerking. Landsat MSS/TM en SPOT kregen speciale aandacht. 4. Commissie III Mathematical analysis of data Werkgroep 111-1. Identification and elimination of gross and syste matic errors Met de momenteel ter beschikking staande modellen en technieken voor aerotriangulatie is een zeer hoge precisie van de fotogramme- trische puntsbepaling haalbaar. Floewel het onderzoek rond self- calibration tot stilstand lijkt te zijn gekomen, staan op dit punt nog vele vragen open en zijn zeker niet alle twijfels weggenomen. Ook de betrouwbaarheid van de fotogrammetrische puntsbepaling vraagt om nader onderzoek. Op het gebied van de foutendetectie is een interessante strijd ontbrand tussen aanhangers van robust estimation en „data snoopers". Blijkens in samenwerking met de OEEPE opgezette experimenten komt men met data snooping het verst, maar de robust estimation techniek biedt het voordeel van automatische eliminatie van fouten. Om onduidelijke redenen krijgt integrale vereffening van fotogrammetrische en terrestrische me tingen toenemende aandacht. Door toevoeging van vluchtdata (x y z van projectiecentra) aan de set waarnemingen, kan het aantal paspunten bij kleinschalige kaarteringen waarschijnlijk drastisch worden verminderd. Nu metrische Spacelab fotografie beschikbaar NGT GEODESIA 85 is gekomen, zal ook onderzoek worden verricht naar de triangulatie van dit materiaal. Werkgroep 111-2. On-line photogrammetric triangulation Het onderzoek is gericht op het zo volledig mogelijk benutten van de mogelijkheden van de analytische plotter voor triangulatie. Voorbereiding (keuze triangulatiepunten, puntsoverdracht) aan het instrument, automatische puntnummering, in alle fasen on-line checks en tests en ergonomie krijgen de meeste aandacht. Gepleit wordt voor standaardisatie, zodanig dat door een gebruiker zelf op een analytische plotter ontwikkelde software toepasbaar is op an dere types, en niet direct waardeloos is bij overgang op een andere plotter. Werkgroep 111-3. Mathematical aspects of digital terrain models Een hele reeks methoden is inmiddels beschikbaar voor het benade ren van een terreinoppervlak op basis van een discreet aantal ge meten punten. Het onderzoek is in de afgelopen periode gericht op het vergelijken van deze methoden naar nauwkeurigheid en econo mie, maar dit heeft tot nu toe niet geleid tot duidelijke conclusies. Kant en klare pakketten voor computerondersteunende gegevens- inwinning en -verwerking zijn nu verkrijgbaar voor een aantal analy tische plotters. Werkgroep 111-4. Mathematical aspects of image registration, recti fication and enhancement Behandeling van technieken voor het geometrisch en radiometrisch corrigeren en resampling van digitale beelden, opgenomen vanuit vliegtuigen of satellieten; aanvankelijk werden deze geheel ontwik keld voor en alleen toegepast in de remote sensing. Deze technie ken vinden nu ook toepassing in de fotogrammetrie. Ten behoeve van puntsoverdracht in triangulatie en van hoogtemeting bij DTM- gegevensinwinning worden gedeelten van foto's gedigitaliseerd en gecorreleerd. Eerste versies hardware en software hiervoor zijn ver krijgbaar op twee types analytische plotters. Werkgroep 111-5. Mathematical pattern recognition and image ana lysis Dit werkveld leeft nog niet erg in de ISPRS-wereld. Toch zullen de activiteiten op dit gebied zeker toenemen. Met behulp van deze technieken kan de automatiseringsgraad in de fotogrammetrie nog sterk stijgen. 5. Commissie IV Cartography and data bank applications of photogrammetry and remote sensing Werkgroep IV-1. Cost models in the mapping process Weinig vorderingen werden gemeld. Het onderzoek op dit terrein lijkt niet van de grond te kunnen komen. Werkgroep IV-2. Mapping technology and applications for deve loping countries Twee uitersten werden gepresenteerd, namelijk aan de ene kant een aangepast digitaal kaarteersysteem, met analoge instrumenten en eenvoudige off-line verwerking, en aan de andere kant het DPS- systeem van MBB (Messerschmitt, Bölkow, Blohm), een hoog ont wikkeld, volledig digitaal systeem. Gegevensinwinning bij dit DPS- systeem gebeurt met een stereolinescanner, toepassing van raster- technieken, automatische DTM-generatie. De ontwikkelaars ver wachten een grote toekomst, vooral voor middel- en kleinschalige kaarteerprogramma's, o.a. met Landsat beelden. Werkgroep IV-3. Mapping from space borne imagery Tot op heden is nog maar een gedeelte van onze wereldbol gekaar- teerd op schalen groter dan 1 500 000. Space borne imagery kan helpen dit probleem op te lossen. Mogelijkheden worden onder zocht voor topografische kaartering van Landsat, Spot, Large for mat Camera en Spacelab Metric Camera. Het meest veelbelovend lijken de Spacelab Metric Camera opnamen; kaarteringen op schaal 1 50 000 uit deze fotografie lijken haalbaar. Aardig om kennis van te nemen zijn ook de extraterrestrial mapping programs, kaartering van planeten en hun manen van ons zonnestelsel. Werkgroep IV-6. Orthophotography and photomapping De orthofototechniek wordt verder geautomatiseerd. Werkgroep IV-7. Map revision Toepassingsmogelijkheden van space borne imagery voor revisie van topografische kaarten op schaal 1 50 000 en kleiner worden onderzocht. Systemen worden ontwikkeld voor de automatische inpassing van ruimtebeelden (via correlatie) op bestaande, gedigi taliseerde kaarten. Interessant is ook het onderzoek naar de toepas singsmogelijkheden van de combinatie orthofoto/stereomate voor kaartrevisie. Werkgroep IV-8. Digital applications for cartography and remote sensing Op het gebied van het digitaal kaarteren gingen de belangrijkste presentaties over: 145

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 27