In kleur Op elke schaal Snel leverbaar/aktuele informatie Kostenbesparend ffJ T - -* - - DELTA-PHOT LUCHTFOTOGRAFIE Nieuwe Kleverskerkseweg 25 4338 PP Middelburg Telefoon 01180-37100 de mogelijkheden die ontstaan door superimpositie, dat wil zeg gen dat het digitale bestand in het stereobeeld wordt geprojec teerd. DEM-sampling, contouring. Aardig was verder een presentatie rond computerondersteund ge neraliseren. Daarnaast diende een nieuw onderzoekterrein zich aan, namelijk de geoïnformatiesystemen. Een complete sessie daaraan gewijd liet, naast interessante theoretische uiteenzettin gen, de presentatie zien van een voor Kuweit ontwikkeld compleet hard- en software systeem. 6. Commissie V Non-topographic photogrammetry Werkgroep V-l. Analytics of non-topographic photogrammetry Deze werkgroep wordt steeds meer een verzamelplaats van een klein groepje specialisten, die elkaar al jaren kennen, en stug door gaan met de jacht op jum. Gedeeltelijk doet men daarbij het werk van Cie III nog eens over, maar men begeeft zich ook op nieuwe paden. Voor elke nauwkeurigheidsverhoging dienen nieuwe pro blemen te worden opgelost. Nu was bijv. het niet voldoende vlak zijn van de plaat (weer) aan de beurt. Men moet zich afvragen wat het nut van dit alles, behalve voor incidentele toepassingen, is. De vraag of men een metrische of niet-metrische camera moet gebrui ken, welke nog niet zo lang geleden in het brandpunt van de be langstelling stond, is nu geheel verdwenen. De specialisten hebben hun mening bepaald, maar men moet betwijfelen of de discussie een voor de toevallige gebruiker, geen specialist zijnde, goed toe gankelijke literatuur zonder tegenstrijdige inhoud heeft opgeleverd. Werkgroep V-2. Low altitude aerial photogrammetry Hierin treden bijna uitsluitend Westduitsers op die zeer actief allerlei cameraplatforms beproeven. De voornaamste karakteristieken van deze proeven zijn: a. ballon: zeer windgevoelig; b. luchtschip: nieuwste types bruikbaar tot 6 Beaufort; arbeidsin tensief; c. vliegers: niet bruikbaar voor stereoscopische opname; d. modelhelicopter: goed bruikbaar; e. speciale vliegtuigjes: start/landingsbaan van 5 m nodig, nuttige last tot 10 kg; f. ultra lights: heel andere klasse. Voor a, c en d geldt dat de nuttige last maximaal 5 kg is. Werkgroep V-3. Recording and Measurement Technology for new applications Behandeling van exotische onderwerpen als hologrammetrie t.b.v. plastische chirurgie en orthodontologie, röntgengrammetrie (ook t.b.v. neurochirurgie), scanning electron microscoop beelden en ultrasonische beelden. Belangrijkste ontwikkeling binnen deze werkgroep betreft de ,,on line" fotogrammetrie, welke wordt toe gepast bij het werken met robots en het snel opsporen van afwij kende beelden. Uiteraard speelt patroonherkenning hierbij een zeer belangrijke rol. Vermeldenswaard is nog de ontwikkeling van een prototype lenssysteem dat geheel vertekeningsvrije beelden geeft en een scherpe afbeelding op afstanden van 30 cm tot oneindig. Werkgroep V-4. Photogrammetry for Industrial construction and mensuration Onderwaterfotogrammetrie (vele toepassingen, voornaamste pro blemen refractie en belichting) en de controle op de vorm van constructies (koeltorens, maar ook paraboolantennes) waren de voornaamste bezigheden. De toepassingen zijn op zich alle zeer specifiek. Over fotogrammetrie in de architectuur tenslotte valt niets bijzonders te melden. De methodes zijn bekend, de toepas singen legio. Dwars door deze werkgroepen heen lopen de werkgroepen voor biomedische en archeologische/architectuur toepassingen. Opval lend daarbij is, dat de biomedische toepassingen die op voorgaande congressen sterk de aandacht trokken, nu bijna niet waren verte genwoordigd. Het lijkt erop, dat de persoonlijke inzet van één of enkele mensen een hausse veroorzaakt, die met het wegvallen van deze kracht(en) meteen eindigt. 7. Commissie VI Economie, professional and educational aspects De belangrijkste zaken die op het werkterrein van deze uit 12 werk groepen bestaande niet-technische commissie spelen, zijn: 1Internationaal is overeenstemming bereikt over een indeling van het werkveld in professionele niveaus. Het werk wordt voortge zet met het formuleren van minimum opleidingseisen per pro fessioneel niveau. 2. Getracht zal worden Photogrammetria, het officiële tijdschrift van de ISPRS, nieuw leven in te blazen. 3. Goede vorderingen zijn geboekt bij het samenstellen van een meertalig technisch woordenboek voor de vakgebieden foto grammetrie en remote sensing. 4. De grote internationale verenigingen ISPRS, FIG, IAG, ICA en ISM gaan samenwerken om te komen tot een gecomputeriseer de bibliografie. 8. Commissie VII Interpretation of photographic and re mote sensing data Commissie VII, in 1976 en 1980 de grootste en actiefste commissie, toonde zich in 1984 van haar slechtste zijde. Maar liefst 38 sessies waren haar toebedeeld, waarin 11 werkgroepen zich konden pre senteren. Daarnaast waren nog 2 poster sessies voorzien. Het werd een teleurstelling. De organisatie was niet vlekkeloos en de voorbe reiding niet optimaal, terwijl het aantal werkgroepen te groot was, waardoor er teveel overlappen ontstonden. Een aantal presentaties was ver onder de maat. Daarom volgen hierna slechts enkele alge mene opmerkingen. De spectrale signatuur van objecten en het bekende inverse pro bleem dat daarmee samenhangt, vormt een van de belangrijkste onderzoeksgebieden, ook voor de toekomst. Nauw verwant hier mee is het probleem van de atmosferische correctie. Wat betreft de spectrale informatie uit de ruimte staat een betere resolutie voor de deur met behulp van sensoren welke heel nauwe spectrale banden vastleggen. Op het gebied van thermisch infrarood en microgolven lijkt momenteel weinig vooruitgang te worden geboekt. De vele parameters bemoeilijken het werk in het microgolf gebied. Wel hebben de microgolf toepassingen (met name de SIRA) vele geo logische gegevens opgeleverd. In het nabije infrarood is veel opera tioneel werk te melden, vooral op het gebied van geologie en vege tatie. Sneeuw en ijstoepassingen zijn operationeel, terwijl op het gebied van de kleur van het water (oceanen, zeeën) en de betekenis daarvan veel vooruitgang wordt geboekt. 9. Tenslotte Commissie VU komt in 1986 naar Neder/and Nederland zal Commissie VII de komende vier jaar voorzitten. Chairman in deze periode is prof. Beek (ITC). Een en ander houdt onder meer in de organisatie van het tussentijds symposium in 1986 van de commissie. De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, als voortrekker in interdepartementaal verband van de remote sen sing (BCRS), zal daarin zeker een taak hebben te vervullen. A. H. Polderman P. G. Schwarz /j/T y gf, 146 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 28