iff Een geautomatiseerde routine om bij het digitaliseren gebouwen rechthoekig te maken behoeve van de test op praktijkschaal blijkt een reductie van het aantal vergelijkingen met 30 a 40% mogelijk. Hieraan wordt op dit moment gewerkt. 5. Tot slot De toepassing van het AVL model maakt een flexibele benadering van de toedelingsproblematiek mogelijk op basis van een objectieve belangenafweging. De ge wenste verbeteringen in het ATOR systeem kunnen met behulp van het AVL model worden gerealiseerd. Hierbij dient tevens te worden bedacht, dat de gebruikte wis kundige beschrijving als zodanig ook uitermate flexibel kan worden ingericht. Vergelijk hiertoe de voorbeelden van toepassing van optimaliseringstechnieken in [61 en [7], De wiskundige techniek maakt een integratie moge lijk van verschillende systemen op het gebied van toe deling in de landinrichting. Het onderzoek, in het kader waarvan een prototype van het AVL model beschikbaar is gekomen, heeft geleid tot een aanbeveling om het model in de praktijk in te voe ren. De mogelijkheden voor toekenning van gewichten dienen hiertoe nog nader te worden onderzocht. 6. Literatuur 1. Werkgroep Mechanisatie Toedeling, Toepassing van het sy steem ATOR-'72. Systeem Automatisering Toedelings-Ont- werp Ruilverkavelingen. Apeldoorn, Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, 1975, 47 p., Ruilverkavelingsbode nr. 58. 2. Schans, R. v.d., Toedelen door ordenen. Nederlands Geode tisch Tijdschrift, 1e jaargang, 1971, p. 133- 147. 3. Projektgroep Landinrichting, Een Allokatie- en Vereffenings model voor de Toedeling in de Landinrichting. Het optimalise ren van gestruktureerde bedrijfsinrichtingsalternatieven. Delft, Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinformatie, 1983, 48 p., Publikatiereeks Stichting SVI, 1983/5. 4. Wagner, H. M., Principles of Operations Research. With appli cations to Managerial Decisions. Second Edition, London, Prentice-Hall International, Inc., 1975, 1038 p. 5. IBM Mathematical Programming System Extended 370. Mixed Integer Programming 370. Program Reference Manual. Second Edition, Revised 1977, 1979, Paris, International Business Ma chines Corporation, 1975. 6. Schans, R. v.d., Ontwerp en Evaluatiemethoden t.b.v. het ont werp van het plan van toedeling in de landinrichting. Apel doorn, Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, 1977, Ruilverkavelingsbode nr. 60, p. 75-96. 7. Werkgroep Toedelingsonderzoek, INTOVOL. INteractief TOe- delingsonderzoek in de Voorbereidingsfase van Landinrich tingsprojecten. Utrecht, Landinrichtingsdienst, 1984, 37 p., Me dedelingen Landinrichtingsdienst Utrecht. door G. M. van Osch, werkzaam bij de afdeling Coördinatie Onderzoek van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. SUMMARY An automated method for rectangular correction of digitized buildings On large scale maps the majority of the buildings have a rectangular form. After digitizing these maps, the results are more or less distorted. The author describes a method developed by the Dutch Cadastral Service which restores the rectangular shape automatically during the digitizing process. The program itself determines whether to adjust the cornerpoints or not. In addition, parallal lines are detected auto matically. Inleiding Wanneer in de landmeetkundige wereld wordt gespro ken over een geautomatiseerd kaartvervaardigingssys- teem, worden daarin doorgaans de volgende fasen onderscheiden: - gegevensinwinning; - gegevensverwerking; - bestandsbeheer en -bewerking; - gegevenspresentatie. Gezien het onderwerp van dit artikel wordt slechts de fase „Gegevensinwinning" behandeld, waarbinnen een drietal bronnen kunnen worden gesignaleerd: - fotogrammetrische inwinning; - terrestrische inwinning; - digitaliseren van grootschalig kaartmateriaal. Bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers is men reeds enkele jaren bezig met een studie naar en het ontwikkelen van een Landmeetkundig-Kartografisch Informatiesysteem (LKI), dat in de nabije toekomst on derdeel kan gaan vormen van een integraal vastgoedin formatiesysteem 111*). In deze opzet zijn bovengenoem de aspecten in studie en nadert o.a. een subsysteem „Digitaliseren" wat de ontwikkeling betreft zijn voltooi ing. Nummer 11] verwijst naar „Literatuur" op p. 171 aan het eind van dit artikel. Een beschrijving van dit subsysteem kan wellicht onder werp zijn van een apart verhaal. In dit artikel wordt slechts een onderdeel daaruit behandeld. Tijdens het digitaliseren van een kaartblad wordt een aantal typen lijnelementen onderscheiden, waarvan „gebouwen" doorgaans een omvangrijk bestanddeel uitmaken. Ge bouwen op de kaart zijn meestal rechthoekig van vorm of hebben in ieder geval een aantal evenwijdige zijden. Dit gegeven mag bij het uiteindelijke resultaat in het digi tale bestand zeker een rol spelen, door het als waar neming bij het rekenproces te betrekken. Het nu volgend rekenproces beschrijft het „rechthoekig maken" van ge bouwen en maakt het mogelijk dat allerlei vormen van gebouwen door het programma worden herkend en ver werkt. Analyse De aanleiding om een nieuwe „rechthoekigheids"- module te vervaardigen, was gelegen in het feit, om naast volledig rechthoekige gebouwen ook schuine zij den en onderling evenwijdige zijden van een gebouw te kunnen verwerken. Voorts moest het mogelijk zijn deze module zowel automatisch tijdens het digitaliseren van gebouwen als achteraf afzonderlijk op reeds gemeten gebouwen te laten werken. Het principe van het algorithme berust op het berekenen van vereffende argumenten van de rechthoekszijden en 168 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 14