A E v P prisma van Wollaston, het onsymmetrisch vijfzijdig prisma van Bauernfeind, een bogenspiegel en de prisma trommel van Decher. Tot de minder bekende instru mentjes behoren de spiegelpasser van Lipkens en de kleine spiegelsextant van Laporte. In beide gevallen is sprake van een instrument, waarmede een hoek geme ten en tevens getekend kan worden. Principe Het gebruik van instrumenten, waarbij dubbele reflectie optreedt, berust op het bekende optische principe, dat bij dubbele terugkaatsing van een lichtstraal via twee spiegelende vlakken de hoek tussen de binnentredende en de uittredende schaal gelijk is aan het dubbele van de hoek, die de spiegelende vlakken met elkaar maken, zie afb. 1. Hoek BPC 180 - (90 - b) - (90 - c) b c Hoek BDE 2b 2c 2 x hoek BPC Afb. 1. Stralengang via twee spiegels. Worden de spiegels bevestigd op twee armen die ten op zichte van elkaar kunnen bewegen, dan ontstaat een in strument waarmede willekeurige hoeken kunnen wor den opgemeten of uitgezet. Dit is voor het eerst toege past door J. Hadley bij zijn octant, waarvan hij de be schrijving in 1731 publiceerde [1]2). Uit deze octant ont wikkelde zich de sextant die tot op heden bij de zeevaart wordt gebruikt en in het verleden ook in de landmeet kunde werd toegepast. Hebben de spiegels een vaste stand ten opzichte van el kaar, dan krijgt men een instrumentje dat alleen geschikt is voor één bepaalde hoek. Deze laatste hoek is dan meestal 90° (hierbij is vanzelfsprekend de hoek tussen de spiegels 45°). Het opmerkelijke is dat dit instrument je, dat in wezen erg eenvoudig is, later is uitgevonden dan de hiervoor genoemde octant. De Engelse instru mentmaker George Adams beschreef de hoekspiegel voor het eerst in 1791; de uitvinding schreef hij toe aan zijn vader, eveneens George genaamd [2] (afb. 2). Voortbouwend op deze, in de 18e eeuw uitgevonden in strumenten heeft de Nederlander Antoine Lipkens enige hulpinstrumentjes ontwikkeld voor gebruik bij kadastrale metingen. 2) De nummers 11] t.m. [10] verwijzen naar „Noten" op p. 174 aan het eind van dit artikel. Afb. 2. Tekeningen voorkomend in de catalogus van Adams (17911. Fig. 4 toont de hoekspiegel. Antoine Lipkens In het gedenkboek dat is uitgegeven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Technische Hogeschool Delft, wordt over Lipkens gezegd dat hier sprake is van een fascinerende, veelzijdige carrière op het gebied van wetenschap, technische practijk in binnen- en bui tenland, onderwijs en uitvindingen.[3], Antoine Lipkens werd in 1782 in Maastricht geboren, studeerde aan de polytechnische school in Parijs, was op 20-jarige leeftijd leraar geodesie en vervulde diverse functies bij het Kadaster in Frankrijk. In 1813 was hij be trokken bij de verdediging van de Franse stad Foix (in de Pyreneeën) tegen de uit Spanje oprukkende Engelsen. Na de val van Napoleon keerde hij naar Nederland terug met een schriftelijke dankbetuiging van het Franse be stuur Terug in Nederland had hij de leiding van de veldwerkzaamheden voor de grensbepaling tussen Frankrijk en België, dat toen met Nederland was vere nigd. Enige tijd later werd hij ingenieur-verificateur van het Kadaster in het groothertogdom Luxemburg, waar hij een cursus startte om beter kadastraal personeel te vormen. Deze functie behield hij tot 1827. Zijn veelzijdigheid blijkt onder meer uit het in 1830, tij dens de Belgische opstand, in 14 dagen aanleggen van een telegraafverbinding tussen Den Haag, Breda en Den Bosch. Later maakte hij een studiereis naar Engeland in verband met het gebruik van duikerklokken bij onder waterwerken. In 1832 ging hij naar Parijs om daar stan- daardmaten en gewichten te verkrijgen. Verder was hij lid van de commissie van beheer en toezicht over de droogmaking van het Haarlemmermeer. Mede op zijn aandrang werd in Delft een Koninklijke Akademie opgericht ter opleiding van burgerlijke inge nieurs. Bij de oprichting in 1842 werd Lipkens tot direc teur benoemd; dit bleef hij tot 1846, toen hij zich om ge zondheidsredenen terugtrok. Hij overleed een jaar later [4], In zijn Luxemburgse tijd heeft Lipkens enige meetinstru- mentjes uitgevonden, waarvan de bekendste het spie- gelkruis of „équerre a miroirs" was. Dit spiegelkruis is onder meer uitvoerig beschreven in de landmeetkunde- boeken van Gisius Narming, Van Kerkwijk en Baren- 172 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 18