broek. Daarnaast heeft Tutein Nolthenius in 1950 in een artikel over Antoine Lipkens uitgebreid aandacht be steed aan dit instrument [5]. Ook in Duitsland is het instrument bekend geworden en wel onder de naam Spiegel-Winkelmesser; de naam van Lipkens is daarbij echter om onbegrijpelijke redenen ver duitst tot „Kataster-Director Lüpkens" 16], Spiegelpasser De spiegelpasser is aanmerkelijk minder bekend gewor den. In de landmeetkundige literatuur vinden we alleen een vermelding bij Gisius Nanning, echter geen afbeel ding [7]. Hoe eenvoudig het instrument is, toont afb. 3. me). Bovendien waren andere in die tijd in gebruik zijnde instrumenten, zoals meetkruis en équerre, ook niet regelbaar. De in de Geodesie-collectie aanwezige spiegelpasser heeft een beenlengte van 12 cm, de spiegelende opper vlakken zijn 16x8 mm groot. Helaas ontbreken de in de beschrijving genoemde stiften. Wel is nabij een passer- punt een bevestigingsmogelijkheid voor een stift te zien en is er op de achterkant van een van de spiegels een plaats voor een beweegbare stift. Tot slot nog een opmerking over de datering. De uitvin ding vond plaats in de Luxemburgse tijd van Lipkens, dat wil zeggen tussen 1815 en 1827, want in 1827 kreeg hij de algemene leiding van de kadastrale opmetingen in Nederland. Het jaar 1820 kan dus, bij gebrek aan nadere informatie, als een redelijke benadering worden gezien. Kleine spiegelsextant van Laporte Een instrument dat qua toepassing zeer veel overeen komst vertoont met de spiegelpasser, maar qua con structie daar sterk van afwijkt, is de kleine spiegelsextant vervaardigd door de instrumentmaker F. L. Laporte (afb. 4). Afb. 3. De spiegelpasser van A. Lipkens. Collectie Geodesie, TH Delft. De uitvoerigste beschrijving is te vinden in een niet- landmeetkundige publikatie, namelijk in een artikel van N. T. Michaëlis in het Jaarboekje voor Spoorwegamb tenaren 1864 [8|. Hierin is de volgende beschrijving te vinden: ,,De spiegelpasser, die, ofschoon minder bekend bij eene opneming met het planchette zeer wezenlijke dien sten kan bewijzen. Dit instrument bestaat uit eenen gewonen passer, waar van de beide beenen achter den kop verlengd zijn en bei de aan de binnenzijde een spiegeltje dragen, terwijl in het eene been naast het spiegeltje eene kleine opening is. Door deze opening ziet men de eene baak over, en het beeld van de andere door dubbele weerkaatsing in het andere spiegeltje, zoodat de hoek tusschen de beide beenen van den passer, de helft is van dien tusschen de gezigtsstralen van den waarnemer naar beide baken. Op zijde van een der beenen van den passer zitten twee stiften, waarvan de afstand, die door eene stelschroef kan geregeld worden, gelijk is aan de lengte van de bee nen van den passer. Beschrijft men nu op een planchette met deze beide stif ten een' cirkelboog, en meet men op den omtrek twee maal den afstand tusschen de beide punten van den passer uit, dan geven de stralen, die de beide uiterste punten op den cirkelomtrek met het middenpunt veree nigen, den hoek aan, die de beide gezigtsstralen van den waarnemer onderling maken". Aan deze beschrijving behoeft, voor wat betreft het ge bruik, niets te worden toegevoegd. Minder duidelijk is hoe het instrument moet worden gecontroleerd en ge corrigeerd. Controle lijkt niet moeilijk, omdat een be kende hoek (bijv. 90°) kan worden gemeten en gete kend. Correctie is echter niet mogelijk, want er zijn geen voorzieningen om één of beide spiegels een verandering ten opzichte van de drager te doen ondergaan. Mogelijk werd dit niet noodzakelijk geacht, gezien de betrekkelijk geringe nauwkeurigheid die haalbaar was en de aard van de werkzaamheden (namelijk kadastrale perceelopna- Afb. 4. De kleine spiegelsextant van F. L. Laporte. Collectie Geode sie, TH Delft. Franz Ludolf Laporte werd in 1829 in Göttingen geboren. Omstreeks 1857 vestigde hij zich als instrumentmaker in 's-Gravenhage, waar hij in 1860 in het huwelijk trad. Bij zijn huwelijk vestigde hij zich op het adres Westeinde 176; hij verhuisde omstreeks 1863 naar Westeinde 129, waar hij tot zijn dood in 1893 woonde. Laporte is een minder bekende instrumentmaker die onder meer teken hulpmiddelen vervaardigde [9]. Zoals op de foto is te zien, is het instrument op de eerste plaats een verkleinde sextant (de straal van de cirkel boog is 12,5 cm). Het bestaat uit een framewerk met daarop een vizierplaatje en de kleine of kimspiegel; ver der is er de normaal voorkomende sexagesimale rand- verdeling op aangebracht. Op dit frame draait een alhi- dade met boven het draaipunt de zgn. grote spiegel. Aan het andere eind is een noniusverdeling aangebracht, waarmede op de randverdeling tot op 1 minuut kan wor- NGT GEODESIA 85 173

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 19