instrumentele ontwikkelingen verslagen Tevens wordt de mogelijkheid bestudeerd om een vervolgcursus te organiseren die met name is gericht op Gemeentelijke Vastgoed- registraties. Deze vervolgcursus, waarin verschillende inleiders zul len optreden op vijf dinsdagavonden (vermoedelijk verdeeld over vijf maanden), is gepland voor het najaar 1985/voorjaar 1986. De kosten voor deze cursus zullen, afhankelijk van de belangstelling, ongeveer f 300,— (excl. BTW) bedragen. Indien u belangstelling heeft, wordt u verzocht dit kenbaar te maken bij de administratie van de HTS. Dat kan zowel schriftelijk (Administratie HTS, Vondel laan 2, 3521 GD Utrecht) als telefonisch (030 - 89 05 14 op kantoor uren). Wilt u daarbij wel vermelden dat het om de vervolgcursus Gemeentelijke Vastgoedregistraties gaat? Ir. J. W. Ormel EEN NIEUWE DAKOVERSTEKMETER De firma Pol Geotechniek BV heeft door de toenemende vraag naar een dakoverstekmeter voor de naverkenning het initiatief genomen om er zelf een te vervaardigen. Men is uitgegaan van het principe van een pentagoonprisma, met daaronder een loodstaaf, zodat haaks/loodrecht omhoog kan wor den gekeken. De firma Nikon, waarvan Pol Geotechniek BV de ver tegenwoordiger in Nederland is, heeft een telescoop voor de dak overstekmeter vervaardigd met daarin kruisdraden. De telescoop heeft een vergroting van 2,5 maal, een oculair voor het scherp- stellen van de kruisdraden en een focussering met een bereik van 50 cm tot oneindig. Het pentagoonprisma en de telescoop zijn ondergebracht in een zwart geanodiseerd aluminium huis. Lood recht onder het prisma is de bevestiging voor de loodstaaf aange bracht. De firma Pol Geotechniek BV heeft een prototype van het model laten beoordelen door enkele landmeetkundige diensten. Vervol gens werd een serie van zes stuks vervaardigd, die met twee typen loodstaven was uitgerust. Het eerste model loodstaaf was een roestvrijstalen valstaaf met verzwaarde punt, het andere model was voorzien van een cardanische ophanging. Beide uitvoeringen zijn in de praktijk beproefd door verschillende diensten. Volgens de firma Pol Geotechniek BV blijkt uit de proefmetingen, dat de dakover stekmeter uitstekend voldoet en dat de werking snel, eenvoudig en voldoende nauwkeurig (10 mm op 10 meter) is. De loodstaaf met de cardanische ophanging blijkt de voorkeur te genieten. De maximale afmetingen van de dakoverstekmeter zijn 100 x 45 x 65 mm, het gewicht is 250 gram. De loodstaaf weegt 1,8 kg. De prijs van de dakoverstekmeter, inclusief de loodstaaf, bedraagt f 996,- excl. BTW. De leverancier is Pol Geotechniek BV, Industrieweg 26, 6871 KA Renkum. Tel. 08373- 1 90 07. PRESENTATIE MTLRS Op 22 februari jl. werd het Modular Transportable Laser Ranging System van de TH Delft voor een select gezelschap gepresenteerd in het Observatorium voor Satellietgeodesie te Kootwijk. Na het welkomstwoord van de dekaan van de Afdeling der Geode sie, prof. Ligterink, hield de burgemeester van Apeldoorn, Jhr. Beelaerts van Blokland, een speech waarbij op ludieke wijze de ge schiedenis en kenmerken van Apeldoorn werden verweven met plaatsbepaling en plot. Hij eindigde met een boeiende weergave van de fabel van de witte joffer uit Soeren. De rector-magnificus van de TH Delft, prof. Dirken, wees er onder meer op dat Nederland met de ontwikkeling van het MTLRS inter nationaal voorop loopt. Prof. Aardoom ging kort in op de principes bij metingen met lasers en besprak vervolgens de toepassingsmogelijkheden. De toepas singen bewegen zich op het gebied van het bepalen van grootte en vorm van de aarde, maar ook de veranderingen hierin. Met behulp van de afstandmetingen wordt inzicht verkregen in het zwaarte krachtveld, de beweging van de aardschollen (bijv. bij de San Andreas breuk), het getijdenverloop, de draaiing van de aarde en de zeetopografie. Hierbij wordt gebruik gemaakt van satellieten (o.a. LAGEOS, STARLETTE, GEOS 3, SEASAT, ERS 1) die zijn voorzien van reflectors, en die in variërende banen draaien op een eigen afstand tot de aarde. In Kootwijk is men gespecialiseerd in plaatsbepaling ten behoeve van aardkorstbewegingen. Het bijzondere van het MTLRS betreft de eerste twee letters, Mo dulair en Transporteerbaar. Door de modulaire opzet, dat wil zeg gen dat de onderdelen zelfstandige eenheden zijn, is een flexibele inzet mogelijk, terwijl transporteerbaar betekent, dat op betrekkelijk eenvoudige wijze ook elders metingen kunnen worden verricht. Daarnaast is een opmerkelijke verbetering in de nauwkeurigheid van de relatieve plaatsbepaling bereikt (nl. van 15 cm naar 2 cm), terwijl tevens dag en nacht kan worden gemeten naar satel lieten die op verschillende afstanden staan. Op het programma voor 1985 en 1986 staan metingen in Zwitser land, Italië en Tunesië ten behoeve van inzicht in de bewegingen van de Euraziatische, de Arabische en de Afrikaanse aardschollen. Een en ander vindt plaats in samenwerking met de NASA. Ir. Delcourt van de Technische Physische Dienst TNO/TH (TPD) beschreef de werking en de bouw van de transporteerbare laser. Hij ging daarbij in op de instrumentele nauwkeurigheid, de tijdmeting (waarbij gebruik wordt gemaakt van de voorkennis van de plaats van de satellieten), de problemen bij de bouw (o.a. de nauwkeurig heid van tandwielen en lagers), de detector, het calibratiesysteem en de systeemconfiguratie. Hij eindigde met de visie van de TPD op de manier van management van dit high technology project, waar bij zeer diepgaande kennis van de optica, de elektronika, de fijn me chanische techniek, de systeemleer en de informatica, gecombi neerd werd toegepast. De ontwikkeling van een bestaand systeem dat niet elders bestaat, houdt grote risico's in, omdat in één keer iets goeds moet worden gemaakt. Het MTLRS is ontwikkeld door medewerkers van de TPD en het Observatorium voor Satellietgeodesie van de TH Delft. Een eerste exemplaar werd in 1984 afgeleverd aan het Institut für angewandte Geodasie te Frankfurt. Op de foto is het 2e exemplaar, zoals op gesteld in Kootwijk, te zien. Duidelijk blijkt hieruit de modulaire op zet. Op de voorgrond het wagentje met de telescoop, op de achter grond de cabine, waar het wagentje kan worden ingereden. Daarna wordt het geheel op een vrachtwagen geladen. De geodetische bij drage in de ontwikkeling bestond uit het vervaardigen van de soft ware van het systeem. Hierbij wordt gebruik gemaakt van drie microprocessoren (Motorola 6086). Een ervan verzorgt het tracking systeem, dat wil zeggen dat de hierdoor gestuurde laser automa tisch de baan volgt van de te „beschieten" satelliet, de tweede ver zorgt de registratie van de metingen, tussentijdse controles en cali- braties, terwijl de derde als hoofdcomputer de coördinatie van de eerste twee verzorgt en algemene zaken regelt. Deze apparatuur is ondergebracht in de cabine van het MTLRS. In deze cabine is 178 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 24