r examens B cC tevens slaapruimte voor twee personen en een keukentje opgeno men. Te zijner tijd zal in dit tijdschrift nader aandacht worden besteed aan het MTLRS. CURSUS „RADIOPOSITIONING", 14- 17 JANUARI 1985 De cursus ,,Radiopositioning", die werd gehouden op de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft omvatte ver effening, testen van netwerken, Kalmanfiltering, signalen en syste men bij radioplaatsbepaling, en geodetische berekeningen. De lessen, die werden verzorgd door G. Bakker, J. C. de Munck en G. L. Strang van Hees, bestonden uit hoorcolleges, gezamenlijk gemaakte vraagstukken, een computerdemonstratie en enige dis cussies. De cursisten betaalden f 500,— voor de cursus, inclusief collegedictaat, lunches, koffie, thee en op de laatste dag een drankje. Er waren 72 ingeschreven cursisten, waarvan 20 buitenlanders (8 uit Noorwegen, 4 uit België en 8 uit diverse andere landen). Boven dien was er een aantal toehoorders van de Afdeling der Geodesie en van andere afdelingen van de TH. De cursus verliep zeer geanimeerd en de cursisten hebben in het al gemeen wel wat (of hopelijk veel) opgestoken. Aan het eind van de cursus werden evaluatieformulieren rondge deeld (ca. 80 stuks), waarvan er 56 werden terugontvangen. Uit deze formulieren bleek dat deel uit de praktijk kwam; aanmerkelijk meer mensen met het vak bekend zijn vanuit de praktijk dan door studie; niemand de cursus te praktisch vond, 50% te theoretisch, 25% te gecomprimeerd, 10% te moeilijk, 30% goed; niemand de oefeningen te gemakkelijk vond, 40% te moeilijk; verschillende vonden, dat de oefeningen te veel tijd kostten; 70% meer voorbeelden wensten; 60% het tijdschema goed vond, 40% te strak; 90% de organisatie goed vond; voor 90% de cursus aan de verwachtingen heeft voldaan; vrijwel iedereen suggesties heeft aangestreept of genoemd voor verdere cursussen. Hierbij vraagt 70% om meer praktische cursussen, 30% a 40% vraagt om cursussen over satellietsystemen, traagheidsnaviga- tie en radioplaatsbepaling. De cursus heeft veel werk gekost, (ongeveer) een half manjaar. Be langrijk was, dat de Afdeling der Geodesie hierdoor contacten kreeg met een groot deel van de beroepspraktijk op zeegeodetisch gebied. Waarschijnlijk zullen deze contacten in de toekomst wor den voortgezet. Ook kreeg de Afdeling meer aanzien op het gebied van de off shore praktijk. Bovendien is minstens de helft van de op papier gezette stof direct bruikbaar voor colleges en hebben de docenten er veel van geleerd. Het collegedictaat is in boekvorm verschenen (ca. 230 p., inclusief uitgewerkte vraagstukken). Het kan worden besteld door storting van f 55,25 (inclusief verzendkosten) op postgiro 3913552 ten name van F. M. C. van Duinen te Delft, onder vermelding van „cursus boek". G. Bakker J. C. de Munck G. L. Strang van Hees Middelbare Technische School te Arnhem en R.K. Middelbare Technische School te Breda Afdeling Weg- en Waterbouwkunde, studierichting Landmeetkunde Eindexamen (1e deelexamen november 1984) LANDMETEN Tijd: 100 min. 1. Wat verstaan we onder een meetkundige grondslag? 2. In de figuur vindt u een figuratie, die moet worden ingemeten. In deze figuratie zijn de punten A, B en C verzekerd met ijzeren buizen en in coördinaten bekend. De muur is geheel dicht en 214 m hoog. Gevraagd: a. Hoe wilt u deze figuratie inmeten? De meetgetallen ontlenen aan de tekening. b. Welke methode(n) van detailmeting heeft u gebruikt? c. Welke andere methode(n) zijn er nog? d. Hoe wilt u de oppervlakte van dit ingemeten perceel bepa len? e. Welke andere methode(n) van groottebepaling zijn er? Schaal 1 500 (verkleind weergegeven) 3. Een stalen meetband van 30 meter wordt vergeleken met een ijkbasis van 30,001 meter, bij een temperatuur van 8° C. De meetband blijkt t.o.v. de ijkbasis 5 mm te kort te zijn. a. Wat is de ijktemperatuur van de meetband? b. Met die meetband moet een afstand van 223,778 meter wor den uitgezet bij een temperatuur van 4° C. Welke maat moet worden uitgezet? c. Hoeveel meetpennen heeft de achterman „achter" op het moment dat de voorman het eindpunt uitzet? Er zijn 11 pennen gebruikt. NGT GEODESIA 85 179

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 25