Uitbesteden van kaartvervaardiging biedt gemeenten voordelen oranjewoud Voordelen uitbesteden Automatisering kostenbesparend Ervaringen Aanleg, onderhoud en beheer van voorzieningen t.b.v. wonen, wer ken, transport en recreatie vereisen gedetailleerde informatie. De kaart fungeert hierbij als belangrijkste informatiedrager, of deze nu in analoge vorm (uitgetekend door een tekentafel) of in digitale vorm (opgeslagen in computerbestanden op een magnetisch medium) gepre senteerd wordt. Ook in de toe komst zal de kaart een vitaal on derdeel blijven vormen van een (vastgoed-) informatiesysteem. De opbouw en het beheer van een vastgoedinformatiesysteem vraagt ge degen kennis van landmeetkundige en informatietechnieken. In principe kan elke gemeente hierin voorzien door bijvoorbeeld de eigen tech nische dienst uit te breiden met ge specialiseerd personeel en speciale apparatuur. Om echter in beperkte tijd tot resultaten te komen nemen steeds meer gemeenten de beslissing de opbouw van een vastgoedinforma tiesysteem uit te besteden. Voordelen van uitbesteding zijn: - geen uitbreiding van personeel, instrumentarium en apparatuur, - de eenvoud in de eigen organisatie kan behouden blijven, - de kosten kunnen bij uitbesteden in het algemeen beter worden beheerst, - men kan tijdelijk grote deskundig heid aantrekken, - tijdens het "opbouw" proces kan het eigen personeel worden inge werkt, en vertrouwd gemaakt met het systeem. Ingenieursbureau 'Oranjewoud' b.v. heeft al meer dan 30 jaar ervaring in kaartvervaardiging voor gemeenten en is een van de grote bureau's op dit gebied. De landmeetkundige afde ling van het bureau heeft de beschik king over moderne opname- en ver- werkingsapparatuur, waardoor een efficiente en snelle werkwijze mo gelijk is. De terreinmetingen worden uitge voerd met landmeetkundige instru menten die de gegevens automatisch registreren op een magnetische cas sette. Het interactief grafisch compu tersysteem "Geomap" verwerkt deze gegevens volledig automatisch. Het resultaat is een digitaal bestand dat interactief grafisch opgewerkt kan worden tot een volledig digitaal eind- produkt ontstaat. Dit houdt in het toevoegen, verwijderen of verbeteren van grafische informatie met behulp van de mogelijkheden die het "Geo map" systeem biedt. De grafische in formatie is gescheiden naar soort op geslagen in aparte deelbestanden (te vergelijken met de kartografische overlays). Deze scheiding wordt al in het terrein bewerkstelligd door het meegeven van coderingen. Zo is het mogelijk de informatie (bijv. huizen, sloten, primaire wegen, secundaire wegen....) op te vragen. Het digitale product wordt tenslotte uitgetekend door een automatische tekentafel waardoor een analoge kaart ontstaat. Het digitale bestand kan toegeleverd worden aan een vastgoedinformatie systeem. Dit proces vereist geavan ceerde apparatuur waarmee hoge in vesteringen gemoeid zijn. Het lijkt bezwaarlijk zulke investeringen te doen als het systeem niet veel ge bruikt wordt. 'Oranjewoud' zet haar kennis en apparatuur voor meerdere gemeenten in, waardoor de kosten kunnen worden beperkt. Door het nastreven van flexibiliteit kan aan specifieke eisen van de opdrachtge ver worden voldaan. Zo verricht 'Oranjewoud' reeds vele jaren metin gen voor grote gemeenten met een 'eigen' vastgoedsysteem, volgens stringente voorschriften inzake de uitvoering van de metingen, de code ring van de waarneming en de wijze van registreren. 'Oranjewoud heeft een belangrijk aandeel in de vervaardiging van de Grootschalige Basiskaart van Neder land. Tot nu toe is het bureau be trokken bij een twintigtal verspreid over het land gelegen projecten met een gezamenlijke oppervlakte van meer dan 100.000 ha., afgebeeld op meer dan 2.000 kaarten. Voor nuts bedrijven verzorgt het bureau leiding registratie en conversie van leiding- gegevens van oude kaarten naar nieuwe meestal grootschalige basis- kaarten. Over het samenwerken met 'Oranje woud' wordt u gaarne geïnformeerd vanuit de afdeling Geodesie van 'Oranjewoud'. Hoofdkantoor Koningin Wilhelminaweg 11 Postbus 24 8440 AA Heerenveen Tel. 05130-31415 Vestigingen in Apeldoorn, Assen, Boskoop. Driehuis, Haamstede, Heerenveen, Lomm, Oosterhout en Stadskanaal 190 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 36