Afb. 3. De nieuwe afstandmeter in geopende toestand. (Foto: A. B. Smits.) die uit de doos steekt, kan met een klemschroef op het cirkelvormige einde van de bodemplaat worden vastge zet. Verder is dit einde verdikt en sluit het om die rand heen; hier is op een afschuining een index aangebracht. Met deze index kan worden afgelezen op een schaal die loopt van 1 tot 8. Vervolgens is een wijzer scharnierend bevestigd aan het einde van de arm. Deze wijzer kan via een klem worden vastgezet aan een pin (op de foto boven rechts), dit is de „nulstand" van de wijzer. Verder is een sleuf te zien, waardoor een andere pin steekt. Deze pin is gekoppeld aan de wijzer. Draaiing van de wijzer ten opzichte van het scharnierpunt zal een lich te verschuiving van deze pin tot gevolg hebben. Door een speciale constructie veroorzaakt deze verschuiving een kleine draaiing van de grote spiegel, met andere woorden draaiing van de wijzer op de achterkant heeft een kleinere draaiing van de grote spiegel tot gevolg. Hopelijk heeft de geduldige lezer dit deel van de beschrij ving kunnen volgen. Zonder het object erbij te hebben, blijft het moeilijk de werking te begrijpen. Tenslotte zijn op de achterkant aan het andere einde drie groepen van acht strepen aangebracht en is elke groep wederom ge nummerd van 1 tot 8. Deze groepen van strepen houden verband met de vermenigvuldigingsfactoren 40, 20 en 10. Hierbij is 40 de groep die het dichtst bij de pin ligt. De bedoeling hiervan zal verderop duidelijk worden. Theoretische achtergrond van de diverse schalen (Toelichting met behulp van afb. 5.) Bij gebruik van een rechthoekige basis Hoek ABE is recht. Men wenst uit de lengte BC de af stand AB te bepalen met bepaalde factoren, namelijk 40, 20 of 10. Dat betekent dat tg a gelijk is aan 0,025, 0,05 of 0,10. Hieruit is hoek a te bepalen. Aangezien de hoek tussen de spiegels de helft is van de te meten hoek, volgt hieruit dat de grote spiegel 1Aa moet draaien, ofwel respectievelijk 43'1°26' en 2°51'. Het instrument is zo geregeld dat, wanneer de index van Afb. 4. De onderkant van de afstandmeter. (Foto: A. B. Smits.) 204 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 10