f: ««ttwTrrfrrd; t.s dRft 'c itimitlinrr lm nul ió* Verticale luchtfoto van huis en tuin van Paleis Het Loo Iopname- schaal ca. 1 4000; opnamedatum 8 juli 1984). De ongeveer zuid- noord gerichte hoofdas is de symmetrie-as van de formeel aange legde tuin. Op de dwarsas in de benedentuin, die direct achter het gebouw ligt, bevinden zich van west naar oost: de Cascade van Galatea, de Aardglobe, de Venusfontein, de Hemelglobe en de Cascade van Narcissus. Let op de schaduwen van de globes. De figuratie op de globes werd overgenomen uit de atlas van Coro- nelli. De daarin afgedrukte bolsegmenten werden fotografisch tot op de gewenste globeschaal vergroot en daarna op de globes ge plakt. Tenslotte werd de figuratie via een speciale graveermethode op de koperen globes overgenomen. Afgebeeld is de beplakte aard globe. treft de opstelling van de aard- en hemelglobes in de ver diept aangelegde benedentuin. De beschrijvingen van de 17e eeuwse tuin, o.a. die door Walter Harris, en teke ningen en kaarten maken melding van deze globes, hoe wel zij slechts in grote lijnen overeenstemmen. Volgens de beschrijvingen moeten de globes opvallende verschij ningen zijn geweest, te meer daar het niet gebruikelijk schijnt te zijn geweest in formele tuinen zulke globes te plaatsen. Misschien was Willem III een liefhebber, want toen de bekende Italiaanse globemaker Vincenzo Coro- nelli in 1696 via Duitsland en Nederland, Engeland be zocht, bracht hij een stel globes met een diameter van 1 14 voet mee voor Koning Willem III [Wallis, 1969], Dit werden niet de globes voor de tuin van Het Loo, want blijkens een prent en andere gegevens stonden die daar zeker al in 1692. Een kunsthistorische beschouwing van deze globes en een beschrijving van hun restauratie is te vinden in [Van Asbeck en Aardoom, 1984]. Dit artikel vermeldt ook de overwegingen die hebben gegolden bij de oriëntering van de nieuwe globes in de tuin. In belangrijke mate waren deze van globaal-geodetische aard, niet alleen omdat het (1) globes betrof, maar vooral ook omdat de geodesie in (2) wereldwijd verband in het geding was, zij het dat slechts een (3) beperkte nauwkeurigheid was vereist. Dit stukje, in die zin, driedimensionale globale geodesie zal hier nog eens worden beschreven als een NGT GE0DESIA 85 kleinschalige illustratie van wat er bij de globale geodesie komt kijken. Bovendien is het nauwkeurig oriënteren van grote tuinglobes geen alledaagse landmeetkundige bezigheid. Oriëntering van de aardglobe Als voorbeeld voor de indeling van de globes koos de restauratie-architect ir. J. B. baron Van Asbeck de 3 Vi- voets globes van Coronelli [Wallis, 1969]. Deze werden omstreeks 1700 vervaardigd en konden representatief worden geacht voor het wereldbeeld ten tijde van de eerste aanleg van de tuin. De in de atlas van Coronelli afgedrukte bolsegmenten werden fotografisch vergroot tot de schaal die paste bij de nieuw te plaatsen globes met een diameter van 1,80 m. Vervolgens werden ze op de halfronden van de glo bes geplakt, zodat de figuratie tot de gewenste mate van detaillering op de roodkoperen globes kon worden over genomen door middel van een speciale graveermethode. De globes hebben een wanddikte van ongeveer 3 mm en wegen elk 350 kg, dus 175 kg per halfrond. Wat de aardglobe betreft, werden van het kaartbeeld van Coronelli de kustlijnen in gegeneraliseerde vorm overgenomen, alsmede enkele van de grootste rivieren en de begrenzingen van binnenzeeën. De meridianen en parallellen werden om de 15° aangegeven, en voorts de 207

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 13