jaar ten opzichte van de sterrenhemel met een openings hoek van ongeveer 23°,5 (de helling van de equator ten opzichte van de ecliptica) een kegelmantel doet door lopen om de poolas van de ecliptica. Deze poolas snijdt de hemelglobe op de beide poolcirkels, maar deze snij punten zijn niet aangeduid. Als gevolg van de precessie stond de Poolster (Polaris) in 1700, zoals de globe aan geeft, verder van de noordelijke hemelpool af dan thans het geval is. Het snijpunt van de hemelequator met de ecliptica nabij het punt waar de zon zich omstreeks 21 maart jaarlijks bevindt, heet het lentepunt. Dit lentepunt doorloopt, ten gevolge van de precessie, de ecliptica in ongeveer 26 000 jaar in westelijke richting, dus tegengesteld aan de draai ingsrichting van de aarde. Op de hemelglobe van Coro- nelli is de stand van de equator in het jaar 1700 aange geven. De eerste hemelmeridiaan, dus het nulpunt voor de telling van rechte klimming gaat door het lentepunt van tijdstip 1700. De sproeiende hemelglobe in de tuin, gezien in zuidelijke richting. Op de achtergrond het paleis. Omdat de sterrenhemel ten opzichte van de aarde draait, is de oriëntering van de hemelglobe ingewikkelder dan die van de aardglobe. Niet alleen draait de sterrenhemel ten gevolge van de niet-eenparige dagelijkse aswente ling van de aarde, maar ook verandert de richting van de wentelingsas van de sterrenhemel gezien vanaf de aarde [Aardoom, 1983], Dit laatste verschijnsel heet poolbe- weging. Als gevolg van de onderlinge draaiing zal de oriëntering van de hemelglobe worden bepaald door een te kiezen tijdstip waarvoor die oriëntering geldt. Besloten was de hemelglobe zodanig te oriënteren dat zij, gezien vanaf Het Loo, de stand van de sterrenhemel weergeeft zoals ten tijde van de geboorte van Prinses Mary II Stuart, de echtgenote van Koning-Stadhouder Willem III. Volgens de gegevens die door het Rijks museum Paleis Het Loo in Engeland werden ingewon nen, werd Mary te Londen geboren op woensdag 30 april 1662 „past one of the clock". Deze datum is te rekenen in de Juliaanse kalender die in Engeland nog tot 1752 gold en het tijdstip daarop is geïnterpreteerd als 1 uur in de ochtend, plaatselijke burgerlijke tijd, gebaseerd op de stand van de zon ten opzichte van de plaatselijke meridiaan. Omdat de poolbeweging een op de schaal van de he melglobe slechts verwaarloosbaar kleine schommeling van de poolas van de hemelglobe om de geografische poolas van de aardglobe uitmaakt (hoogstens 1 a 2 /tm), kon de poolas van de hemelglobe evenwijdig aan de poolas van de aardglobe worden genomen. Zoals reeds opgemerkt, zou deze evenwijdigheid van poolassen een belangrijk element kunnen zijn geweest in de oorspron kelijke symmetrische tuinaanleg. Bij de aldus gekozen evenwijdigheid van de poolassen rest ons slechts de hemelglobe zodanig om haar poolas te draaien, dat zij de stand van de sterrenhemel weer geeft, zoals die vanaf Het Loo zichtbaar was toen Prin ses Mary II Stuart te Londen werd geboren. Het tijdstip van deze gebeurtenis geven we in het vervolg kortweg aan met T. De gevraagde standhoek van de globe is in twee stappen afgeleid: 1. Nagegaan is waar de zon zich op T in haar baan (de ecliptica) bevond. 2. De hemelglobe is in gedachten zó ver om haar poolas gedraaid, dat de onder 1. gevonden positie van de zon overeenkomt met de positie van de werkelijke zon, gezien vanaf Het Loo op tijdstip T. Met voldoende precisie (1', één boogminuut, komt De sproeiende aardglobe in de tuin, gezien in noordelijke richting. Op de achtergrond rechts is nog juist de Koningsspuiter zichtbaar. overeen met slechts 0,3 mm op de globe) kan de lengte L van de zon worden berekend uit: L 279°42' (T - 1900,0) x 2160046' L is de boog, gemeten langs de ecliptica, die de zon oostwaarts heeft afgelegd, gerekend vanaf het actuele lentepunt. Hierbij wordt gerekend met een gemiddelde denkbeeldige zonnestand (de middelbare zon), waarop de tijdrekening is gebaseerd. Ook al zou T in ware zonne tijd zijn uitgedrukt, dan nog zou het verschil (de tijdsver- effening) juist op 30 april verwaarloosbaar klein (onge veer 3 minuten) zijn geweest. T - 1900,0 is het aantal Juliaanse eeuwen van 36525 dagen verstreken sedert het middaguur (twaalf uur plaatselijke zonnetijd) te Greenwich (Londen) op Nieuwjaarsdag van het jaar 1900 volgens de Gregoriaanse kalender. Bij de bepaling van T - 1900,0 is het van belang te be denken dat de geboortedatum (30 april 1662) in de Ju liaanse kalender werd gerekend. Zoals opgemerkt, zou deze kalender in Engeland nog 90 jaar in gebruik blijven. Het is in dit verband slechts interessant erop te wijzen dat in de meeste Nederlandse gewesten de Gregoriaanse kalender al in 1582 de Juliaanse verving, maar dat dit in Gelderland eerst in 1700 geschiedde door voor 1 juli van dat jaar 12 juli te schrijven [Van Wijk, 1932]. Toen Prin ses Mary in 1662 werd geboren, was het in Apeldoorn dus 30 april, maar op vele plaatsen in Nederland al 10 mei. 210 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 16