Wanneer rekening wordt gehouden met het optreden van schrikkeljaren vinden we nu bij zorgvuldig tellen: T - 1900,0 - 2,3764122 Juliaanse eeuwen Hiermee vinden we: L (1662) 47°02' gerekend vanaf het lentepunt voor 1662. Op de hemelglobe van Coronelli is evenwel de stand van de equator met het bijbehorende lentepunt voor 1700 getekend. Daarom moet nog voor de invloed van de pre cessie gedurende het tijdvak 1662 - 1700 worden gecorri geerd. Deze invloed bedraagt 32'zodat: L (1700) L (1662) 32' 47°34' Het punt van de ecliptica dat bij deze waarde behoort, is op de globe aangegeven. Het valt blijkbaar in het ster renbeeld Ram. Toch is Prinses Mary niet onder dit teken geboren, want 10 mei (Gregoriaans) valt onder de Stier. Dit verschil wordt veroorzaakt door de precessie die er voor verantwoordelijk is dat in 1662 de sterrenbeelden van de dierenriem al lang niet meer door de zon werden doorlopen in de daarmee corresponderende tijdvakken van het jaar, zoals ze 2100 jaar geleden deden, toen het lentepunt nog in het sterrenbeeld Ram lag en niet, zoals nu, in de Vissen. Hiermee is stap 1. gedaan. Bij stap 2. is te bedenken dat om 1 uur plaatselijke zonnetijd, zoals bij de geboorte van Prinses Mary, het plaatselijk één uur geleden was dat de zon, mét de sterrenhemel westwaarts draaiend, het plaatselijke meridiaanvlak in het noorden passeerde. Eén uur betekent in hoekmaat 15°. Op Het Loo, dat bijna 6° oostelijk van Greenwich (Londen) ligt, was de sterren hemel al 6° verder gedraaid, zodat de hoek die de (hemel) meridiaan van de onder 1gevonden zonspositie in het noorden met de meridiaan van Het Loo moet ma ken, 21° bedraagt. De hemelglobe is zover om de poolas gedraaid, dat deze standhoek is gerealiseerd. Daarmee zal de globe de sterrenhemel weergeven in de stand, zo als die op Het Loo moet zijn geweest op 30 april 1662 om 1 uur, 24 minuten plaatselijke zonnetijd, toen Prinses Mary II Stuart te Londen werd geboren. Plaatsing van de globes Uit de beschrijving van Harris en uit andere documenta tie blijkt dat bij de oorspronkelijke globes uit een aantal van de aangegeven plaatsen en sterren waterstralen spoten. Ook bij de herstelde globes is dit gerealiseerd en alleen al om die reden zijn ze in twee helften vervaardigd, gescheiden langs de aard-, respectievelijk de hemel equator. Dit maakte het mogelijk na plaatsing van de zuidelijke halfronden de benodigde waterleidingen op de spuitmonden aan te sluiten, vóórdat de noordelijke half ronden op de zuidelijke zouden worden geplaatst. Uitgaande van de berekende gewenste oriënteringen van de globes werd in elk van de zuidelijke halfronden het laagste door de globes in te nemen punt door door boring vastgelegd. De aangebrachte indelingen in meri dianen en parallellen werden daarbij als maatgevend ge nomen. In beginsel resteerde hierna voor de opstelling van de (zuidelijke halfronden van de) globes nog één vrij heidsgraad: een azimuthale draaiing om de verticale as door het laagste (bevestigings)punt. Om die uit te voeren, werd eerst door elk van de draai punten op de voetstukken de (horizontale) richting van de tuinas uitgezet. Door opstelling van een theodoliet in die lijn op ongeveer 25 m van de voetstukken konden ,,tuin-meridiaanvlakken" worden gerealiseerd, één voor elke globe. De zuidelijke halfronden werden nu zó ver om de verticale assen gedraaid, dat de betreffende meri dianen in de „tuin-meridiaanvlakken" vielen. Ter con trole werden in beide gevallen twee theodolieten ge bruikt, één ten noorden en één ten zuiden van de globes. Op globeschaal (straal 90 cm) kon op deze wijze een nauwkeurigheid van ongeveer 0°,1 worden bereikt, een waarde die voor dit doel ruim voldoende was. Na deze oriënteringen konden de waterleidingen op de spuitmonden worden aangesloten en de noordelijke half ronden worden geplaatst. Verantwoording De heer J. A. /4s van de Afdeling Geofysisch Onderzoek van het KNMI te De Bilt verstrekte gegevens over de magnetische declinatie in Nederland rond 1685. Ing. D. L. F. van Loon van het Observatorium voor Satellietgeodesie van de Technische Hogeschool Delft te Kootwijk verzorgde de astronomische azimuthbepa- ling van de tuinas en een belangrijk deel van de metingen bij de plaatsing van de globes. De heer H. C. Pouls, adjunct-secretaris van de Rijks commissie voor Geodesie te Delft gaf inlichtingen over landmeetkundige methoden in Nederland tegen het ein de van de 17e eeuw. Literatuur Aardoom, L., Nukken en grillen van de aardrotatie. Zenit, 10e jrg p. 156- 163. 1983. Asbeck, J. B. baron Van, en L. Aardoom, De aardglobe- en hemel globefonteinen. Groen, 40e jrg., p. 278-281. 1984. Asbeck, J. B. baron Van, en A. M. L. E. Erkelens, De restauratie van de lusthof Het Loo. Buil. Kon. Ned. Oudheidkundige Bond, september 1976. Ashouwer, P. J., Landmeetkundige aspecten bij de aanleg van de formele tuin. Groen, 40e jrg., p. 228-231. 1984. Ashouwer, P. J., T. Nooteboom en L. L. W. van der Ploeg, Herstel van de formele tuin van Paleis Het Loo; landmeetkundige werk zaamheden ten behoeve van het restauratieplan. NGT Geodesia, 24e jrg., p. 165 - 168. 1982. Everdingen, L. van. Het Loo, de Oranjes en de jacht. Joh. En schedé en Zonen, Haarlem. 1984. Everdingen-Meyer, L. R. M. van, De lusthof Het Loo van de Koning-Stadhouder Willem III en zijn gemalin Mary II Stuart (verta ling van ,,A description of the King's Royal Palace and gardens at Loo" door Walter Harris, Londen, 1699). Staatsuitgeverij, 's-Gra- venhage. 1974. Howse, D., Greenwich time and the discovery of the longitude. Ox ford Univ. Press. 1980. Kranenburg-Vos, A. C., 't Konings Loo. Serie Nederlandse kaste len, deel XXV. Ned. Kastelenstichting en Kon. Ned. Toeristenbond ANWB, derde druk. 1981. Kremer, J. L. A., Een vergeten waterwerk uit de 17e eeuw. Kroese klaas, Apeldoorn. 1932. Wallis, H., Inleiding in ,,Libro dei globi" (Vincenzo Coronelli, Vene tië, 1693). Series of Atlases in Fascimile, Theatrum Orbis Terrarum, Amsterdam, 1969. Wijk, W. E. van, De Gregoriaanse kalender. Maastricht. 1932. NGT GEODESIA 85 211

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 17