classificatiekaart. Kadastrale registers en de registers met het overzicht van het grondgebruik werden met zorg uitgewerkt op basis van de gegevens van de overgangsregisters. 7. Tot de juridische werkzaamheden behoren ook de goedkeuring van het documentatieproces, de legali satie van de tenaamstellingen en de kadastrale per- ceelsgegevens. Een eindfase bij het inrichten van het Kadaster, die belangrijk is ter wille van een verdere continuering, bestaat uit de technische eindcontrole van de documentatie en het formeel aanvaarden door het verantwoordelijke administratieve bureau. Dit maakt de beslissing mogelijk om de kadastrale docu mentatie onder te brengen in de archiefverzameling en resulteert in zowel verdere juridische en admi nistratieve beslissingen als in het uitvaardigen van diverse juridische voorschriften die het voortbestaan van het Kadaster binnen deze regelingen verzekeren (fig. 3). besluit tot stelsel van klassificatii bodemkaarten' 12000 15000 het Kadaster geodetische metingen documenten luchtfoto's coördinaten oppervlakte berekenen topografische kaart verdeeld in secties stedelijk 1:500 1:1000 1:2000 kadastrale kaart rdeeld in eenheden landdlijk 1:2000 15000 stedelijk 1:500 11000 vaststelling van de eigendom 1e benadering tenaamstelling van het eigendom kadastrale overzichtskaarten 1:50.000 1:10.000 berekening van de perceeloppervlakte berekening van de oppervlakte van specifieke elementen in het perceel overgangsregister tbv het legaliseren van de gegevens KADASTRALE BOEKHOUDING basisr^gister hulprebisters grdnd perceel n£am grond overwicht muFatie reg. index index reg. reg. reg. grond gebruik Fig. 3. Technologisch proces van de totstandkoming van het Kadaster. 4. Bijhouding van het Kadaster De voorwaarden voor het veilig stellen van het efficiënt functioneren van het Poolse Kadaster zijn de volgende: 1. Het passend organiseren van de archieven van het Kadaster en het verschaffen van de technische uit rusting. 2. Het voorzien in personeel dat voldoende is ge schoold. 3. Het tot stand brengen van een goede organisatie van de werkzaamheden binnen de kantoren van het Kadaster. Het in stand houden van het Kadaster hangt af van een voortdurende registratie van wijzigingen ten einde ver oudering van de informatie te voorkomen. In het geval van Polen wordt iedere wijziging binnen 1 tot 2 maan den, al naar gelang de soort, verwerkt. Basis van de eigendomsoverdracht vormt de notariële akte. In het algemeen melden de eigenaren zich bij het notariële kantoor, waarna bij gedeeltelijke verkoop eerst de meting wordt verricht door kadastrale ambtenaren, en vervolgens de akte wordt opgemaakt. Deze wordt dan door de nieuwe eigenaar ter verwerking aangebo den aan de kadastrale dienst. Wijzigingen met betrek king tot de eigendom of soort gebruik van de grond die nen te worden bewezen door middel van meetbrieven. Ten einde te verifiëren in hoeverre het kadastrale be stand is bijgewerkt, zijn de landmeetkundige diensten van de Staat op hun beurt verplicht om elke vijf jaar con trolemetingen uit te voeren voor iedere kadastrale basis eenheid. Dit betekent dat ieder jaar een dergelijke con trolemeting plaatsvindt met betrekking tot ongeveer 20% van de oppervlakte van iedere kadastrale basiseen heid. Indien het aantal wijzigingen dat zich in een be paalde kadastrale eenheid voordoet, zo groot is dat ver der gebruik van het kadastrale bestand moeilijkheden veroorzaakt, kan het hoofd van het Kadaster opdracht geven tot een zogenaamde totale vernieuwing van dit bestand, d.w.z. kaarten en registers. Wanneer onder een enkel kantoor van het Kadaster on geveer 100 000 ha vallen en het gemiddelde aantal veran deringen ongeveer 1 000 - 2 000 per jaar bedraagt, is de organisatie en de technische uitrusting als volgt: a. Het kantoor van het Kadaster is verdeeld in organisa- torisch-juridische, landmeetkundige en archiefafde lingen. b. Het personeel bestaat uit 2 tot 3 geodetisch inge nieurs en 2 tot 3 hulpkrachten en bureaumedewer kers. De metingen worden gewoonlijk op de klassieke wijze uitgevoerd, minder vaak door middel van fotogramme- trische en geautomatiseerde landmeetkundige technie ken. Aanvullende kadastrale metingen concentreren zich hoofdzakelijk op kleine gebieden en betreffen voor namelijk het verwerken van veranderingen in zowel de grenzen als de grootte van percelen. Het proces van aanvullende metingen brengt met zich mee: a. Het opzoeken van in het Kadaster aanwezig docu mentatiemateriaal, dat betrekking heeft op de me ting. b. Een meting die afhankelijk is van de gewenste aanvul ling van de landmeetkundige netwerken en het meten van topografische details. c. Het verrichten van juridische werkzaamheden (legali seren van veranderingen). d. Het verwerken van de resultaten van de metingen die gewoonlijk betrekking hebben op de berekening van de oppervlakte van nieuwe eenheden, die kunnen be staan uit nieuwe percelen of boerderijen. e. Het aanbrengen van wijzigingen in de kadastrale do cumentatie (fig. 4). Afgezien van de kantoren van het Kadaster zelf, namen de volgende organisaties deel aan de totstandkoming van het kadastrale systeem in Polen: 1. Ondernemingen die ondergeschikt zijn aan het Cen trale Kantoor van Landmeetkunde en Kartografie; zij verrichtten: - aanvullende triangulatie en veelhoeksmetingen; - het nemen en verfijnen van fotogrammetrische opnamen; - aanvullende gedetailleerde metingen ten behoeve van topografische kaarten. 218 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 24