Reactie op het artikel „Zekerheid omtrent eigendoms grenzen van onroerend goed" grondregister index op de percelen index op de namen grondregister overzichtsregister van het grondgebruik" kaarten groep A kaarten groep B index kaarten i—kaarten van groep C - overzichtskaarten wijzigingen in subject van het Kadaster document dat wijzigingen wettigt object van het Kadaster aanvullende meting documentatie document dat v.d.aanvullende wijziging wettigt meting beslissing index van hulpkaart veldwerk de mutaties mutatie - register -mutaties in het-» grondregister - perceeloppervl - opp.grondgebruik - opp.bodemtype - perceelnummmers - namen v.eigenaren •mutaties op de kadastrale kaart - eigendomsgrenzen - grondgebruikgrenzen - bodemtypen klassen - nummers van de percelen mutaties in perceelindex - perceelnummmers - nummers v.kadastrale eenheden mutaties in naamindex - namen v.eigenaren (of pachters) - nummmers van kadastrale eenheden. Fig. 4. Proces van de bijhouding van het Kadaster. 2. Ondernemingen die vallen onder het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening; deze verrichtten: - aanvullende geodetische metingen ten behoeve van nieuwe en bestaande kaarten; - de opzet van het classificatiestelsel van het grond gebruik; - de classificatie van grond; - de tenaamstelling van landeigenaren en pachters; - aanvullende gedetailleerde metingen van land voor kadastrale doeleinden. Fig. 5. Vergelijking van de structuur van de kadastrale registers met het kaartsysteem. 5. Kaarten (losse pagina's) als variant van de docu mentatie van het Kadaster De kaartenvariant van het Poolse Kadaster is een voor beeld dat afwijkt van de gebonden boekvorm. Indien men de boekvorm voor de definitieve registratie van de kadastrale informatie als klassiek karakteriseert, dan vormen de kaarten een variant die een open systeem mogelijk maakt via een geleidelijke uitbreiding van gege vens en informatie als de behoefte hieraan zich voor doet. In fig. 5 wordt de logische verhouding van de boekvorm-documentatie tot de kaartenvariant weerge geven. De kaartenvariant bestaat uit vier groepen van systeemkaarten (losse pagina's). Groep A bestaat uit kaarten die zodanige gegevens en informatie bevatten dat zij, direct of indirect, betrekking hebben op bezitsrechten en de exacte landmeetkundige definitie van de percelen. Groep B bestaat uit kaarten die gegevens bevatten over de cultuurtoestand van de grond, alsmede de economi sche mogelijkheden ervan. Groep C bestaat uit kaarten waarop informatie en gege vens zijn genoteerd die het grondgebruik aangeven. De laatste groep omvat overzichtskaarten die het analo- gon zijn van het register (in bladvorm) met het overzicht van het grondgebruik. De verzameling kaarten die aldus voor het Kadaster is gepland, dient ter vervanging van bestaande registers, met name het grondregister en de registers met het overzicht van het grondgebruik. Lezing van het artikel van Anneveld in NGT Geodesia 1985 no. 4 roept bij ons nogal wat vragen op. Hoewel moeilijk is te door gronden tot welke veranderingen van het technische beleid of kadastrale methoden de in dit artikel neergelegde visie zou kunnen leiden (het artikel gaat daar in het geheel niet op in) is er bij ons toch een zekere ongerustheid ontstaan met betrekking tot de „(on-)ze- kerheid omtrent de eigendomsgrenzen van ons onroerend goed". Wij nemen namelijk aan dat een praktijkdienst als het Kadaster zich niet alleen uit behoefte aan een filosofisch sausje over het werk overgeeft aan een nieuwe benadering van de kwaliteitszorg voor haar hoofdprodukt (mogen we de zorg voor beschrijving, registra tie en reconstructie van privaatrechtelijke grenzen van onroerend NGT GEODESIA 85 goed trouwens nog als hoofdprodukt van het Kadaster bestempe len?). Bij de uitoefening van haar maatschappelijke taak behartigt het Kadaster privaatrechtelijke belangen van enkele miljoenen grondeigenaren. NS is daarvan, na het Rijk, waarschijnlijk de groot ste: meer dan 10 000 percelen die in totaal ruim 12 000 ha omvatten en die een buitengrens" ter lengte van ongeveer 6 500 km heb ben, gespreid over alle 14 Kadasterkantoren. Het merendeel van deze grenzen bevindt zich in landelijk gebied; zij hoeven niet nood zakelijkerwijs met eventueel aanwezige terreinscheidingen overeen te komen en zijn kadastraal erg „oud". Na aankoop is er vaak geen veldwerk gemaakt (vaak werden de aangekochte NS-percelen al leen grafisch overgenomen in het kadastrale plan, dus zonder 219

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 25