I verslagen examenopgaven R.K. Middelbare Technische School te Breda Afdeling Weg- en Waterbouwkunde, studierichting Landmeetkunde Eindexamen (1e deelexamen november 1984) D 222 PERMANENTE TENTOONSTELLING OVER DE GESCHIEDENIS VAN HET LANDMETEN IN DORTMUND GEOPEND Op zondag 21 april 1985 vond, in aanwezigheid van talrijke belang stellenden, de officiële opening plaats van de „Schausammlung Abteilung 22 Vermessungsgeschichte" in het Museum für Kunst und Kulturgeschichte der Stadt Dortmund. Reeds jarenlang heeft in Duitsland een zgn. Förderkreis zich inge spannen om te komen tot een permanente expositie over de ge schiedenis van het landmeten. Op deze dag zagen zij hun inspan ningen eindelijk beloond. Na een kort openingswoord door een medewerker van het museum werden de aanwezigen begroet door Dr.-lng. Harald Lucht uit Bre men, die sprak namens de Arbeitsgemeinschaft der Vermessungs- verwaltungen der Lander der Bundesrepublik Deutschland. Vervol gens gaf Dipl.-lng. Siegfried Stahnke, Vorsitzender des Förderkrei- ses Vermessungstechnisches Museum e.V. een overzicht van op zet en realisering van de expositie. Een van de problemen hierbij was hoe, zonder aan de wetenschappelijke kant van het vak tekort te doen, het beroep aan de leek duidelijk kon worden gemaakt, zonder te vervallen in populaire nietszeggende verhaaltjes. Rond gang over de tentoonstelling toont overduidelijk dat men hierin voortreffelijk is geslaagd. Herr Stahnke benadrukte verder dat, in tegenstelling tot de normale gang van zaken bij musea, hier het meeste werk was verricht door mensen buiten de museumwereld en bovendien in hun vrije tijd. Onder de buitenlandse aanwezigen, die een kort woord van waar dering spraken, bevonden zich de heer Roger Schonaerts van de Belgische kommissie voor de Geschiedenis van het Beroep en ir. A. Waalewijn namens de Werkgroep Geschiedenis der Geodesie. Deze laatste zei ook nog dat wij in Nederland jaloers zijn op onze Duitse collega's, omdat het er vooralsnog niet naar uitziet dat iets dergelijks in ons land tot stand zou kunnen komen. De openingsplechtigheid werd muzikaal omlijst door het Saxophon Quartett multicolore. Op de tentoonstelling zelf zijn hedendaagse kaarten als uitgangs punt genomen, omdat die ook bij elke leek bekend zijn. Vervolgens worden bijna alle aspecten van de geodesie getoond, namelijk wa terpassen, driehoeksmeting, graadmetingen, maar ook fotogram- metrie en satellietgeodesie. Men gaat terug naar het oude Babylo- nië en Egypte, terwijl ook de Romeinse agrimensor ruimschoots aandacht krijgt. Met goede beknopte teksten wordt een en ander toegelicht, waarbij men er zelfs in is geslaagd de hogere geodesie zonder formules duidelijk te maken. Foto's, boeken, kaarten, instrumenten en andere objecten hebben een functionele plaats in het geheel. Hierbij zijn ook replica van zeldzame oude instrumenten en beelden uit de oudheid. De Nederlandse bezoeker ziet tot zijn genoegen, dat uitgebreid aandacht is besteed aan de driehoeksmeting van Snellius, waarbij ook een zeer grote foto van de kerk van Alkmaar is te zien. Teleur gesteld is hij echter, wanneer blijkt dat bij de behandeling van het Duitse Normal Null nergens wordt vermeld dat dit is gebaseerd op ons Amsterdams Peil! Gelijktijdig met deze opening is als deel 2 van het driedelig museumhandboek het deel „Vermessungsgeschichte" versche nen. Dit boekwerk heeft ruim 200 pagina's, ongeveer 500 zwart- witfoto's en 15 kleurenfoto's. Het bevat praktisch alle objecten, die op de tentoonstelling te zien zijn, plus toelichtende tekst en een aantal artikelen. Een voortreffelijk verzorgd boek, dat zeker het aan schaffen waard is. Het Museum für Kunst und Kulturgeschichte is elke dag, behalve 's maandags, van 10.00 tot 18.00 uur geopend. Het ligt schuin tegenover het Hauptbahnhof, het adres is Hansastrasse 3, Dort mund. Een bezoek wordt van harte aanbevolen, zeker ook omdat de rest van het museum de moeite van een bezoek waard is. Ouders met grotere kinderen zullen zich hier niet vervelen. Een idee voor de komende vakantietijd? H. C. Pou/s (vervolg van p. 181 meinummer 1985) DRIEHOEKSMETING 1. Tijd: 100 min. Gegeven: De gelijkbenige trapezium ABCD AD CB 9,000 m. DE 8,000 m. Opp. trap. ABCD 65,985 m2. Gevraagd: 1. AB. 2. Opp. A ABC. 3. hB op diagonaal AC (BG). 4. De straal van de omgeschreven cirkel /J ABC. 2. PARKEERTERREIN M.T.S. BREDA 3 Sjih ]-{am dijk ooi/ Gegeven: A: +18879,080, -8862,330 AB 307,4441 gon AF -i_ AB en DE j_ DS Z. DSC 98,3737 gon DS en SC zijn verbonden met een cirkelboog straal 15,00 m. T, en T2 zijn tangentpunten. Gevraagd: 1. De lijnvergelijking van de as Hamdijk (rechtstanden). 2. De lengte van de as Hamdijk tussen CF en DE. 3. Vergelijking van de rechte I door A -L AB. 4. Vergelijking van de rechte m door D -L DS. 5. Snijpunt I en m Q). 6. De lijnvergelijking QS. Computerkunde 3. Uit welke onderdelen bestaat een computer? 4. Welke fasen zijn er bij het oplossen van informatieverwerkings problemen? 5. Welke soorten sprongopdrachten zijn er? NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 28