Nederlands fabrikaat1) De afstandmeter van T. H. Snoeck (ca. 1865) II door H. C. Pouls, adjunct-secretaris van de Rijkscommissie voor Geodesie. SUMMARY Made in Holland The distance measuring instruments of T. H. Snoeck The Department of Geodesy in Delft possesses a small instrument and a seven page handwritten in struction, dated 30th July 1865, by T. H. Snoeck, a major in the Dutch army and serving with the artillery. The instrument is very small 10,5 x 4,5 x 2,3 cm (or roughly 4x2x1 inch). Based on the principle of the sextant this instrument has a special construction for distance measuring. After a description of a previous instrument, invented by the major, detailed information is given about this very ingenious instrument. Inleiding Het principe van de tweevoudige spiegelreflectie werd en wordt in diverse meetinstrumenten toegepast; instru menten bestemd voor gebruik door zeevaarder, land meter of militair. Hierbij kunnen twee typen worden on derscheiden. In de eerste plaats hoekmeetinstrumenten. Bij deze instrumenten kunnen de twee spiegelende vlak ken een vaste stand ten opzichte van elkaar hebben, zo als bij de hoekspiegel of het pentagoonprisma, öf be weegbaar zijn zoals bij de sextant. In de tweede plaats vindt spiegelreflectie toepassing bij de afstandmeting. Hier zijn de spiegels op enige afstand van elkaar geplaatst. Deze afstand dient dan als basis voor het indirect meten van de afstand van het instru ment tot een ver gelegen punt. Ook hierbij zijn twee uit voeringen mogelijk, namelijk één waarbij de spiegels een vaste stand ten opzichte van elkaar hebben en de basis groter en kleiner kan worden. Bekende voorbeelden zijn de BRT van Jenoptik en de vooroorlogse Teletop van Zeiss. Daarnaast kan de basis constant zijn en een of bei de spiegels beweegbaar; hierbij is de draaiing een hulp middel bij de afstandmeting. Dit laatste type werd vooral toegepast door militairen en aan boord van oorlogs schepen. De afstandmeter van Le Cyre, die in gebruik was in de tweede helft van de 19e eeuw, is een voor beeld van dit type [1]2). De opkomst van de moderne elektronische afstandmeting, waarbij sneller, nauwkeuri ger en over grotere afstanden kan worden gemeten, heeft bijna overal deze optische instrumenten verdron gen. Interessant, in verband met de toepassing van de dubbe le spiegelreflectie, is een instrumentje, met bijbehorende beschrijving, dat zich bevindt in de collectie van de Af deling der Geodesie (afb. 1). Het gaat hier om „Den Afstandsmeter volgens de vinding van den Majoor Snoeck". De uitvoerige beschrijving is gedateerd en ge tekend: „Dordrecht den 30e Julij 1865. De Majoor der Artillerie, Jh. T. H. Snoeck". Bij nadere beschouwing blijkt dit instrumentje een combinatie te zijn van de toe passing van de twee hierboven genoemde typen. 1) Vierde aflevering uit de serie bijzondere objecten uit de histo rische instrumentenverzameling van de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft; foto's A. B. Smits en foto dienst TH Delft. 2) De nummers 11] t.m. [5] verwijzen naar „Noten" op p. 205 aan het eind van dit artikel. Jonkheer T. H. Snoeck Als zoon van een Generaal Majoor werd Thomas Hen drik Snoeck op 23 juli 1808 in Beers geboren. Toen hij 1414 jaar oud was, begon hij zijn militaire loopbaan. In 1830 en 1831 nam hij deel aan de strijd tegen de op standige Belgen, waarvoor hij de Militaire Willemsorde 4e klasse kreeg. Op 10 oktober 1831 werd hij 1e luite nant, op 2 mei 1848 kapitein en op 11 maart 1860 volgde zijn bevordering tot majoor, welke rang hij, blijkens het bovengenoemde geschrift, nog in 1865 bekleedde |2] Volgens zijn conduitestaat had hij zich verdiept in reke nen, meetkunde, algebra, driehoeksmeting, beschrijven de meetkunde, differentiaal- en integraalrekening, me chanica, werkdadige meetkunst landmeetkunde), fortificatie-, artillerie- en pontonnierswetenschap en de beginselen van sterrenkunde en natuurkunde. Dit lijkt, zeker voor die tijd, een indrukwekkend pakket, maar is toch niet uitzonderlijk te noemen voor iemand, die vanaf het begin diende bij een bij uitstek technisch wapen, na melijk de artillerie. Het betrokken zijn bij de artillerie zal de oorzaak zijn van zijn belangstelling voor de afstand meting. Snoeck blijkt namelijk al eerder dan in 1865 af standmeters te hebben bedacht. In de Militaire Spectator van 1855 is een ingezonden stuk te vinden van de kapitein bij het 2e Regiment Vesting- Artillerie, Jhr. T. H. Snoeck, getiteld „Beschrijving van een afstandmeter voor het gebruik te velde; voorgesteld door den ondergeteekende". In hetzelfde tijdschrift vin den we in 1862 een beschrijving van een „Afstand- en hoekmeter", nu van de Majoor der Artillerie Jhr. F. H. Afb. 1. Het instrument en de beschrijving van Majoor Snoeck IFotofotodienst TH Delft.) 202 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 8