moment niet als voldoende worden gekwalificeerd. Bij het beschouwen van de huidige situatie en de toe komst van het kadastrale systeem dient men te beginnen met de doeleinden vast te stellen, waaraan het systeem dient te voldoen en de informatie die het in relatie tot de ze doeleinden dient te bevatten. Men kan accepteren dat de basisdoeleinden van het systeem zich langzamerhand ontwikkelen. Dit onderstreept de noodzaak tot het op zetten van een multi-purpose gegevensbank over grond, waarvoor enige jaren geleden in Polen het eerste ont werp is gemaakt binnen het Staats-lnformatiesysteem. In dit ontwerp was het plan opgevat om het informatie systeem Terrein" in het leven te roepen, dat onder andere het Kadaster zou bevatten. De weg om dit doel te bereiken, behoeft niet lang te zijn. Het belangrijkste probleem is het vinden van de juiste methoden voor het moderniseren van het Kadaster op zodanige wijze dat het, het doel op lange termijn in aanmerking genomen, tegelijkertijd praktisch nut heeft in het huidige stadium. Een van de sleutelproblemen is het vaststellen van de optimale hoeveelheid informatie die in het Kadaster dient te worden opgeslagen. Twee fundamentele manie ren om dit probleem te benaderen zijn: a. stap voor stap de omvang van de informatie in het Kadaster te vergroten tot het moment dat men tot een universele gegevensbank over grond is gekomen; b. moderniseren van het Kadaster als toekomstig zelf standig element van de gegevensbank over grond met behoud van de bestaande informatie in het grondregister. Door in het tweede geval de term informatiesysteem te gebruiken, zou het Kadaster worden beschouwd als het nationale informatiesysteem, dat alle informatie betref fende grond en het gebruik ervan verzamelt, verwerkt en verschaft. Gewoonlijk ligt de beste oplossing in het mid den, aangezien het voor de hand ligt dat het aanpassen van het Kadaster op een wijze die ver zou afstaan van de huidige organisatorische, technologische en personeels- mogeiijkheden, tot een mislukking zou leiden. Aan de andere kant dient de huidige omvang en opzet van het Kadaster niet als onveranderlijk te worden beschouwd. De mogelijkheid van wijzigingen dient te worden aan vaard zowel op grond van de veranderende behoefte, als op grond van het openhouden van reële mogelijkheden om informatie te verzamelen en voortdurend actueel te houden. In de ontwikkeling van het Kadaster is er een zeer duide lijke tendens, met name in de hoogontwikkelde landen van Europa, om het systeem van een grafisch Kadaster te veranderen in een numeriek Kadaster, waarin de do cumentaire waarde uitsluitend wordt gegeven door ge tallen en niet door lijnen op de kaart. Deze tendens heeft zowel te maken met de nieuwe doelstellingen van het Kadaster als met nieuwe automatiseringstechnieken om gegevens te verkrijgen en te verwerken. Ten einde de hierboven geschreven functionele doel stellingen te bereiken binnen het moderniseringsproces, dient enig voorbereidend werk te worden gedaan. Dit omvat: - evaluatie en analyse van het Kadaster zoals het momenteel functioneert, alsook van andere bestaan de of geplande hiermee verbonden informatiesyste men met betrekking tot grond en de relaties die hier tussen bestaan; - evaluatie van de huidige en de geplande behoefte van gebruikers van specifieke soorten gegevens die zijn opgeslagen in het Kadaster en diverse andere regis ters, in het bijzonder met betrekking tot eisen gesteld ten aanzien van de actualiteit en de nauwkeurigheid van de gegevens. De fundamentele problemen betreffen het bepalen van de optimale omvang van de informatie van het Kadaster, alsmede de indeling van de gegevens gebaseerd op hun actualiseringseisen. De volgende categorieën kunnen worden onderscheiden: - gegevens die voortdurend actueel worden gehouden; - gegevens die periodiek actueel worden gehouden, waarbij de lengte van de periode afhangt van aan vaarde boekhoudkundige termijnen of van de plan- ningsduur bij nieuwe ontwerpen of van beheertermij- nen bij modernisering en bijstelling van reeds functio nerende systemen; - gegevens die alleen op speciaal verzoek en op een speciaal tijdstip worden verzameld en slechts nodig zijn voor speciale doeleinden zoals bijvoorbeeld de uitvoering van een planningsproces. Uitgaande van het beginsel van continuïteit van de gege vens in het kadastrale systeem, moet de inhoud van een multi-purpose Kadaster worden beschouwd tegen de achtergrond van de volgende voorwaarden: 1de modernisering of samenstelling van een kadastraal systeem mag het beginsel van continuïteit van het systeem niet aantasten; 2. de omvang met betrekking tot onderwerpen van het Kadaster moet groot zijn, zodat registratie van gege vens afkomstig uit verschillende hoeken kan plaats hebben, met gebruik van verschillende vormen van aanduiding en interpretatie; 3. de gedifferentieerde interne structuur van de ge gevens met betrekking tot een gebied vereist een in terne verdeling door het instellen van enige onder klassen. In Polen zal men uitgaan van drie fundamentele groepen gegevens binnen het gemoderniseerde Kadaster, die bij benadering overeenstemmen met de bovengenoemde perioden van actualisering. In de eerste groep dienen de gegevens die betrekking hebben op wettelijke en beperkende aspecten te worden verzameld. De omvang hiervan verschilt slechts in zeer geringe mate van het traditionele grondregister. In ver gelijking met de huidige gegevens van het Kadaster zal de omvang van de gegevens met betrekking tot identifi catie van het object gemeenschappelijk voor alle onderklassen en van de gegevens die meer in het bij zonder de juridische status van het object beschrijven (de oppervlakte van de percelen en het vastgoed, de lig ging van de grenzen) enigszins worden vergroot. Binnen de tweede groep zal de informatie met betrekking tot het beheer en de economie van het grondgebruik worden geconcentreerd. Dit zijn de gegevens ten aanzien van waardebepaling van de grond, de technologische infra structuur en de beschikbaarheid van de grond voor toe komstig gebruik. Dit zijn momenteel de onderwerpen waarnaar het meest wordt gevraagd. Binnen de derde groep zal de informatie met betrekking tot de economi sche effectiviteit van het gebruik van de grond, alsmede de overzichtsgegevens voor planning, statistiek en be lasting, worden verzameld. De volledige inhoud van de hierboven beschreven subgroepen wordt in tabel 1 weer gegeven. De modernisering van het Kadaster kan ten gevolge van vele problemen hoofdzakelijk organisatorische en fi nanciële niet worden uitgevoerd op korte termijn met 244 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 10