(Micro) laserplotters in de kartografie 99 999 999 9 nummer van de provincie nummer van de gemeente, stad of wijk nummer van de kadastrale eenheid controlenummer Structuur van het nummer van een kadastrale basiseenheid. 9999/999 nummer van basisgrondstuk scheidingssymbool nummer van het afgeleide grondstuk Structuur van het nummer van het perceel binnen de ka dastrale eenheid. Fig. 1. Administratief-landmeetkundige identificatie. Nadat de gegevens via ponskaarten, ponsband of mag netische band zijn ingevoerd in de computer, zullen zij worden onderworpen aan een formele en logische con trole en later in verwerkte vorm op magnetische band worden vastgelegd. Een afschatting van de effecten van een dergelijke pro cedure is erg moeilijk, te meer omdat de meerderheid van de verwachte effecten onmeetbaar is en gerelateerd aan bijvoorbeeld de toename van de geloofwaardigheid en de actualiteit van de informatie en aan de hogere efficiency-standaard van de grondeconomie en plan ningsactiviteiten. Desalniettemin dient de analyse van de doeltreffendheid van de modernisering van het Kadaster 1. Inleiding ,,Bij archivering van tekeningen is de normale gang van zaken dat van een tekening een copie wordt gemaakt op microfilm. Laserstraalplotters kunnen een tekening di rect op microfilm overbrengen, dank zij een zeer hoge resolutie van de straal. De snelheid waarmee dat gebeurt bedraagt circa 2 meter per seconde. Deze laserstraal- plotters geven een besparing ten aanzien van het piot- werk; het is niet nodig om van elk ontwerp eerst een papiertekening te maken. Pas als zo'n exemplaar nodig is, kan die worden vervaardigd van de microfilm. Bij de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat zijn dergelijke plotters reeds enige tijd in gebruik". De nummers [1] t.m. |8] verwijzen naar „Literatuur" op p. 248 aan het eind van dit artikel. in fasen plaats te vinden, waarbij het volgende in be schouwing dient te worden genomen: - afschatting van de inbreng die nodig is voor de mo dernisering van het Kadaster, waarbij de investerin gen apart dienen te worden beschouwd; - afschatting van de kosten per eenheid van het gemo derniseerde Kadaster ten opzichte van de huidige kosten; - afschatting van de effecten die voortspruiten uit het elimineren of vereenvoudigen van de processen voor het verkrijgen en verwerken van de gegevens door de gebruikers; - beschrijvend definiëren van de voornaamste onmeet bare effecten, waarbij dient te worden gewezen op de sociale en economische factoren waarin deze ef fecten zichtbaar zullen zijn. Uit de ervaring met de implementatie tot dusver kan met grote mate van zekerheid worden afgeleid, dat het ge bruik van methoden waarbij de gegevens elektronisch worden verwerkt, niet zal leiden tot verlaging van de kosten. Desalniettemin zijn de vergrote omvang van het gegevenssysteem, de mogelijkheid om de gegevens in iedere vereiste vorm te rangschikken en te produceren, het gemak om de gegevens actueel te houden en tegelij kertijd het gemak om alle overzichten te verkrijgen, de zichtbare effecten van de huidige verbeteringen. Hier komt nog het elimineren van de nadelen van het traditio nele systeem bij, zoals het gebrek aan samenhang van de gegevens, het feit dat deze gegevens minder begrij pelijk zijn, alsmede het optreden van rekenfouten. Dat stelt een recent cursusboek bij tv-lessen over ont werpen en fabriceren met behulp van computers [1]*). Sinds 1976 bezit genoemde Dienst één laserdisplay an nex -plotter, namelijk de HRD1 van Laserscan Ltd uit Cambridge in Groot-Brittannië. De ontwikkeling ervan vond plaats in de jaren 1971 - 1973 [2]. Met name over de inzet als interactief grafisch systeem voor kaartver vaardiging bij de Meetkundige Dienst is gepubliceerd [3]. De microplotfunctie is als het ware een bijkomstigheid en wordt slechts benut voor controletekeningen en voor lopige bladen ten behoeve van de kaartredactie. Het totale systeem wordt dit jaar vervangen. Bij het nieuwe interactief grafische systeem met kleurenrasterschermen wordt voor hetzelfde doel een penplotter (drumtype) vol doende gevonden. Hogere snelheden van een eventuele elektrostatische plotter (raster) dan wel van een micro- laserplotter (vector) wegen niet op tegen de meerkosten in deze produktieomgeving. Zoals ook elders in hetzelfde door A. M. den Boer, werkzaam bij de hoofdafdeling Technische en Numerieke Ondersteuning van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. SUMMARY The increasing application of computer-assisted procedures in cartography leads inevitably to increasing demands on the instruments for the graphic data output. They are expected to convert the digital carto graphic information rapidly and with the required quality in the cartographic representations. The microfilmplotters which are part of the COM-technique (COM Computer Output on Microfilm) allow a very rapid output of vector data. Microfilmplotters use in general a cathode beam (possible with colorfilters) or a laser beam. The author has 10 years of experience with DIN A6-microlaserplots for check- and editingpurposes and looks forward to the use of DIN A4-microlaserplots in higher quality mapping. It may be used for analog archives of old versions of digital topographic databases. 246 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 12